A A A

Im mniej, tym lepiej

PC Format Extra 2/2019
Zwiększenie wydajności komputera kojarzy się przede wszystkim z podkręcaniem. A to z kolei z desktopami i rozbudowanymi systemami chłodzenia. Nie znaczy to na szczęście, że nie da się poprawić wydajności laptopa. W większości wypadków jest to jak najbardziej możliwe, w dodatku bez rozkręcania obudowy. A przy okazji wydłuży się także czas pracy na akumulatorze. Marcin Kwiecień

Jak szybko pracuje procesor?


Procesory Intela mają w specyfikacji wyszczególnione między innymi maksymalne zapotrzebowanie na energię (zazwyczaj określane jako P1), typowe zapotrzebowanie na energię (P2) oraz maksymalny czas pracy w trybie P1 (określany zazwyczaj jako Tau). W przypadku modelu Core i7-8550U jest to odpowiednio 30 W, 15 W oraz 28 s. Oznacza to, że na standardowych ustawieniach procesor może zużywać przez 28 sekund nawet 30 W, jednak przy dłuższym obciążeniu będzie pobierał tylko 15 W. Oczywiście pod warunkiem, że nie zostanie przekroczona maksymalna dopuszczalna temperatura, która jest najważniejsza. Producenci notebooków mogą jednak zmieniać te ustawienia, np. obniżając typowy pobór energii do 10 W. Zmniejszy to wydajność, ale pozwoli zastosować słabsze, a więc zajmujące mniej miejsca chłodzenie.

Profile i wydajność


Wydajność komputera zależy nie tylko od komponentów i wydajności chłodzenia, ale także profilu zasilania wybranego w Windowsie. Standardowo włączony jest zbalansowany, ale warto zmienić go na Wysoka wydajność, co pozwoli w pełni wykorzystać możliwości procesora. W niektórych programach różnica może być nawet dwukrotna! W notebookach ze słabszym chłodzeniem trzeba się jednak liczyć z głośniejszą pracą. Zmiana profilu ze zbalansowanego na wysoką wydajność skraca także czas pracy na baterii. W wielu nowych notebookach profil Wysoka wydajność nie jest jednak dostępny. W takim wypadku zostaje skorzystanie z suwaka widocznego po kliknięciu ikony baterii w zasobniku systemowym.

Mój procesor nie jest obsługiwany przez XTU!

Stosowny komunikat może się pojawić na przykład na ekranie notebooka z układem Intel Core i7-8550U. Co ciekawe, nie tylko podczas świeżej instalacji XTU, ale także po aktualizacji tego narzędzia do najnowszej wersji. Ze znanych tylko sobie powodów Intel usunął bowiem obsługę tego układu z nowszych wersji XTU, mimo iż wcześniejsze bez problemu sobie z nim radzą. Dlatego w przypadku Core i7-8550U wystarczy poszukać XTU w wersji 6.4.1.19, a po jej zainstalowaniu wyłączyć powiadomienie o aktualizacjach. Intel nie ma już jednak na swojej stronie archiwum poprzednich wersji, dlatego trzeba się posiłkować forami, serwisami do pobierania lub wyszukiwarką, najlepiej wpisując frazę XTU + oznaczenie procesora – bo na którymś etapie narzędzie to współpracowało z niemal wszystkimi układami od serii 4000 wzwyż.

Uwaga na Throttlestop!


To drugie, po XTU, narzędzie polecane do zmiany ustawień procesora. Jeśli wiesz, co robić – nawet lepsze, bo zawiera więcej opcji, a do tego zajmuje mniej miejsca. Warto jednak zdać sobie sprawę, że jest znacznie mniej przyjazne dla początkujących: zarówno ze względu na mniej przejrzysty interfejs, jak i ogrom ustawień. A zmieniając nie te, co trzeba… cóż, po prostu ryzyko jest w wypadku tego narzędzia znacznie większe niż przy XTU.

Monitoring

XTU pozwala także na monitorowanie parametrów fizycznych procesora. Można je ignorować, ale jeśli będziesz je obserwował podczas normalnej pracy z komputerem, zobaczysz nie tylko chwilowe zużycie energii czy temperaturę, ale także momenty, w których wydajność CPU jest ograniczana czy to ze względu na temperaturę (thermal throttling), zapotrzebowanie na energię (power limit throttling), czy też natężenie prądu (current limit throttling). Po zmniejszeniu napięcia CPU ograniczenia te powinny pojawiać się rzadziej lub później.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto