A A A

Informacje pod ręką

PC Format 2/2009
Program OneNote to najmniej chyba znany składnik pakietu biurowego MS Office. Warto go poznać lepiej, ponieważ jest doskonałym narzędziem do tworzenia podręcznych notatek, gromadzenia informacji i zarządzania nimi.

OneNote na komputerze typu tablet PC

Zdajemy sobie sprawę, że laptopy z dotykowym ekranem – tzw. komputery typu tablet PC – stanowią niewielki odsetek wszystkich komputerów, jednak jeżeli jesteś posiadaczem tego typu sprzętu, to tym bardziej zachęcamy do korzystania z programu OneNote. Program ten ma wbudowane funkcje rozpoznawania pisma ręcznego, umożliwia wprowadzanie ręcznych notatek, poprawek, zaznaczeń itp. Korzystając z OneNote’a na komputerze tablet PC, masz do dyspozycji zestaw biurowych wirtualnych narzędzi do pisania – flamaster, długopis, gumkę, nożyczki do „wycinania” ilustracji np. ze stron WWW i wklejania do własnych notatek itp. Komputera tablet PC z programem OneNote można swobodnie używać jako wirtualnego zeszytu, w którym zapiszesz wszystkie wykłady, który nigdy się nie podrze, wirtualny papier nie wyblaknie, a przepisanie rocznej pracy będzie polegało po prostu na skopiowaniu pliku. Nawet jeżeli nie masz komputera typu tablet PC, możesz korzystać z możliwości programu związanych z ręcznym pismem i edycją – wystarczy, że doposażysz swój komputer w tabliczkę graficzną. Najtańsze tego typu urządzenia (mają nieco zbyt niską rozdzielczość do profesjonalnej grafiki, ale do sporządzania notatek powinny w zupełności wystarczyć), oferujące obszar roboczy odpowiadający kartce formatu A6, można nabyć już za 60–70 zł.

OneNote wchodzi w skład najtańszej edycji pakietu MS Office – MS Office 2007 dla użytkowników domowych. Program ten umożliwia bardzo łatwe opracowywanie podręcznych, multimedialnych notatek. W jednym miejscu możesz zgromadzić wycinki interesujących artykułów z internetu, wzbogacić je ilustracjami, odręcznymi adnotacjami oraz własnym komentarzem, i to zarówno tekstowym, jak i głosowym (OneNote umożliwia bezpośrednie nagrywanie dźwięku). Baza zgromadzonych danych może być następnie dowolnie przeszukiwana pod kątem wystąpienia np. interesującej cię frazy, zdania, poruszanego zagadnienia. A hierarchiczna struktura notatek bardzo ułatwia zapanowanie nad bogatym zbiorem informacji.

Skąd pobrać próbną wersję programu OneNote

Jeżeli jeszcze nie masz OneNote’a, wypróbuj go, korzystając z udostępnionej przez Microsoft próbnej edycji. W warsztacie pokazujemy, jak ją uzyskać. Pamiętaj: żeby pobrać paczkę instalacyjną, musisz się wcześniej zarejestrować w serwisie Microsoftu. Masz już konto w tym serwisie, jeżeli korzystasz choćby z jednej usługi w ramach serwisu Windows Live albo np. z Messengera.


Uruchom przeglądarkę WWW (komputer musi być oczywiście podłączony do internetu). Następnie na pasku adresu wpisz: http://office.microsoft.com/pl-pl/onenote/default.aspx. Gdy zostanie wczytana główna strona serwisu poświęconego programowi OneNote, kliknij widoczny na pierwszym planie odsyłacz Pobierz bezpłatną wersję próbną. Uwaga! Jeżeli nie chcesz instalować programu w systemie, możesz wybrać odsyłacz Przetestuj wersję próbną w trybie online, co spowoduje uruchomienie internetowej wersji programu OneNote. Jednak nasz artykuł dotyczy bogatszej w funkcje wersji offline, dlatego założyliśmy, że wybrałeś pobranie wersji próbnej.


Na kolejnej stronie zobaczysz listę różnych wersji pakietów MS Office 2007 do pobrania (oczywiście w wersjach próbnych). Nie musisz jednak pobierać całego pakietu, aby wypróbować OneNote’a . Jest on dostępny w postaci odrębnej paczki instalacyjnej. Przewiń stronę w dół i kliknij przycisk Pobierz widoczny obok zapisu: Microsoft Office System.


Następna strona umożliwia wybór wersji językowej 60-dniowej edycji programu OneNote. Z rozwijanej listy wybierz Polski i kliknij przycisk Download Now.


Teraz zaloguj się do serwisu pobierania za pomocą posiadanego identyfikatora Windows Live ID (jeżeli nie masz konta Windows Live, możesz je utworzyć, uaktywniając procedurę rejestracyjną kliknięciem przycisku  Create new Account). Zakładamy jednak, że masz już odpowiedni identyfikator. Wpisz właściwe dane i kliknij Sing In.


Po zalogowaniu się musisz jeszcze wypełnić formularz rejestracyjny (zwłaszcza pola wyróżnione pogrubioną czcionką). Po wypełnieniu formularza kliknij Continue.


Na kolejnej stronie zostaniesz poinformowany, że 60-dniowa wersja została dla ciebie przygotowana. W ramce odnajdziesz unikatowy kod produktu. Zapisz go (oprócz tego otrzymasz go e-mailem na wskazany w poprzednim formularzu adres). Zwróć uwagę na wielkość pliku – 182 MB. Kliknij przycisk Download now, by uruchomić pobieranie pliku instalacyjnego programu Microsoft Office OneNote 2007.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościWrażliwy Bluetooth
21 lutego 2020
Błędy w mikroczipach zagrażają wielu urządzeniom medycznym, łącznie z rozrusznikami serca – twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Singapurze.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto