A A A

Informacje pod ręką

PC Format 2/2009
Program OneNote to najmniej chyba znany składnik pakietu biurowego MS Office. Warto go poznać lepiej, ponieważ jest doskonałym narzędziem do tworzenia podręcznych notatek, gromadzenia informacji i zarządzania nimi.

Pierwsze kroki w OneNote – notesy, zakładki i strony

Zakładamy, że proces instalacji domowej edycji pakietu MS Office, w skład której wchodzi program OneNote, masz już za sobą. Poniższy przewodnik ułatwi orientację w układzie okna głównego i najbardziej istotnych elementów interfejsu programu.


Jeżeli nigdy wcześniej nie uruchamiałeś OneNote’a, znajdź w menu Start ikonę skrótu do tego programu Microsoft Office OneNote 2007 i kliknij. Jeżeli jednak choć jeden raz program ten był uruchomiony, to w zasobniku systemowym na pasku zadań (obok zegarka) znajdziesz ikonkę tego programu . Jeżeli taka ikona faktycznie się w zasobniku systemowym znajduje, program uruchomisz skrótem klawiszowym [Windows]+[Shift]+[N].


Podczas pierwszego uruchomienia programu w oknie głównym automatycznie zostanie otwarty notes zawierający przewodnik po programie, a w obszarze roboczym wyświetli się notatka zatytułowana: Podstawowe informacje o programie OneNote. Wbudowany w OneNote’a przewodnik oraz dokumentacja są bardzo dobrze opracowane i bogate w przydatne porady. Jednak naszym celem było zgromadzenie w krótkim artykule najbardziej potrzebnych informacji o programie.


Zwróć uwagę na rozmieszczenie elementów okalających główny obszar roboczy (w którym widzisz treść notatki). Po lewej stronie są widoczne przyciski notesów (domyślnie w OneNote są trzy notesy: przewodnik, notes osobisty oraz notes zawodowy). Notesy są nadrzędnymi elementami w strukturze informacyjnej programu. Z pewnością zauważyłeś, że aktualnie aktywnym notesem jest Przewodnik po programie OneNote 2007.


Ponad obszarem roboczym są widoczne zakładki – to tzw. sekcje. Każda z zakładek odpowiada innej sekcji. Sekcje mogą być łączone w grupy. Z kolei po prawej stronie obszaru roboczego widzisz kolejny typ zakładek. To już są tzw. strony, czyli poszczególne notatki przypisane do aktywnej sekcji, która z kolei znajduje się w aktualnie aktywnym notesie. Zatem struktura hierarchiczna dokumentów w One- Note jest następująca. Głównym elementem jest notes, wewnątrz którego znajdują się sekcje bądź grupy sekcji. Każda sekcja może mieć praktycznie dowolną liczbę notatek, czyli tzw. stron. Widocznych na samej górze pasków narzędziowych (jak choćby dobrze znanego np. z Worda paska formatowania) nie będziemy opisywać, zakładając, że posługiwanie się nim w celu np. pogrubienia czcionki czy zmiany kroju bądź wielkości liter jest czytelnikom znane.

Kopia zapasowa wszystkich notatek

OneNote to program, w którym nie musisz korzystać z komendy Zapisz, by zaktualizować zmiany w jakimkolwiek edytowanym dokumencie czy notatce. Wszelkie modyfikacje są natychmiast zapisywane na dysku – w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nawet przypadkowa awaria zasilania, zawieszenie się systemu czy inny problem skutkujący zamknięciem aplikacji nie spowoduje utraty żadnych danych. Powstaje jednak pytanie. Skoro nie ma komendy Zapisz, to gdzie faktycznie OneNote przechowuje tworzone przez użytkownika notatki? Domyślnie są one zapisywane w podfolderze wewnątrz folderu z danymi aktualnie zalogowanego użytkownika. Przykładowo dokładna ścieżka do plików OneNote’a dla użytkownika, którego nazwa konta brzmi Tester, przedstawia się następująco:

w Windows XP:
C:\Documents and Settings\Tester\Moje dokumenty\Notesy programu OneNote.

w Windows Vista:
C:\Users\Tester\Documents\Notesy programu OneNote

Gdy będziesz chciał wykonać kopię zapasową wszystkich notatek zgromadzonych w programie OneNote, wystarczy, że skopiujesz na płytę CD/DVD lub pendrive cały folder Notesy programu OneNote. To nie wszystko, program OneNote sam troszczy się o automatyczne tworzenie kopii zapasowych wszystkich twoich notatek. Domyślna lokalizacja kopii zapasowych (wykonywanych przy standardowych ustawieniach programu raz dziennie) to folder (odpowiednio dla Windows XP):
C:\Documents and Settings\Tester\AppData\Local\Microsoft\OneNote\12.0\Kopia zapasowa

oraz w Windows Vista:
C:\Users\Tester\AppData\Local\Microsoft\OneNote\12.0\Kopia zapasowa


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto