A A A

Intensywność barw

PC Format 10/2013
Opracowujesz wakacyjne zdjęcia? Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć, operując tylko intensywnością barw. Pokazujemy, jak na pogodnej fotografii uzyskać mroczny, przedburzowy klimat i jak wzmocnić kolorystykę na wzór zdjęć HDR. Mateusz Nosel

Zanim zarchiwizujesz wakacyjne zdjęcia lub przekażesz je do laboratorium, warto poświęcić trochę czasu na obróbkę kolorystyczną. W poprzednich odcinkach pokazywaliśmy, w jaki sposób pracować na warstwach i jak wykonać podstawowy retusz. Tym razem nadamy zwykłemu zdjęciu mroczny klimat, który całkowicie odmieni ujęcie. W sposób analogiczny do przedstawionego w warsztatach, możesz uatrakcyjnić swoje wakacyjne kadry.

Dodatkowo przyglądamy się technice HDR (High Dynamic Range image), która charakteryzuje się mocną i żywą kolorystyką. W celu uzyskania tego efektu najczęściej wykonuje się trzy zdjęcia o różnej ekspozycji. Jednak nie wszyscy pracują na statywie i wykonują aż trzy identyczne ujęcia. Jest to szczególnie uciążliwe podczas wakacyjnych upałów. Dlatego w drugim warsztacie pokazujemy, jak uzyskać efekt symulujący HDR tylko z jednego zdjęcia. Posłużymy się metodą pracy na warstwach i korekcji kolorystycznej.

Dom grozy pod mrocznym niebem

Przygotuj dowolną fotografię, której chcesz nadać mroczny charakter. Poszukaj zdjęcia w internecie lub zasobach lokalnego dysku. W naszym przykładzie pokazujemy, jak słoneczną fotografię domu w ogrodzie zmienić w zdjęcie domu grozy.

Modyfikacja kolorystyki


Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku plik ze zdjęciem lub obrazem, w naszym przykładzie dom.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.


Zrób kopię warstwy ze źródłowym zdjęciem. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie i z menu kontekstowego wybierz Duplikuj warstwę.


Z menu Kolory wybierz opcję Krzywe i w okienku o tej samej nazwie zmodyfikuj linię wykresu w podobny sposób, jak w naszym przykładzie. Prosta linia powinna przybrać delikatny kształt litery S. Po ustawieniu krzywej kliknij OK.


Utwórz duplikat warstwy, której przed chwilą zmieniłeś kolorystykę w sposób analogiczny do kroku  2, a następnie z menu Kolory wybierz Desaturacja.


W okienku Desaturacja pozostaw domyślnie zaznaczoną opcję Jasność i kliknij przycisk OK.


Ponownie otwórz z menu Kolory narzędzie Krzywe i zmodyfikuj linię w taki sposób, aby wzmocnić widoczność i szczegóły mało wyraźnych elementów fotografii. W naszym przykładzie poprawiamy chmury, które mają być intensywniejsze. W tym przypadku linia krzywa wygląda tak jak na poniższym obrazku. Kliknij OK.



Z przybornika wybierz narzędzie Ścieżki i obrysuj kontur obiektu na fotografii, który nie wymaga poprawy kolorystyki. W naszym przykładzie obrysujemy dom i drzewa. Dla wygody pracy zwiększ widoczność obszaru roboczego, zmieniając procent powiększenia, np. na 200 proc. Efekt zaznaczenia wygląda tak:


Kliknij prawym przyciskiem na czarno-białej warstwie i z menu kontekstowego wybierz  Dodaj maskę warstwy. W okienku dodawania maski zaznacz Biała i kliknij OK. Mając zaznaczoną ścieżkę, kliknij w zakładce Opcje narzędzia przycisk Zaznaczenie ze ścieżki.


W oknie warstw zaznacz kwadracik maski na czarno-białej warstwie. Z menu Zaznaczenie wybierz opcję Odwróć i z przybornika wybierz Wypełnienie kubełkiem. Upewnij się, że masz zaznaczony kolor czarny, i kliknij w obszarze roboczym na fragmencie, który ma być kolorowy (w naszym przykładzie dom i drzewa):


Z menu Zaznaczenie wybierz Brak i na koniec, posługując się zwykłym pędzlem w kolorze białym, zamaluj fragmenty, które powinny być w czarno-białej tonacji.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto