A A A

Interia na wizji

PC Format 4/2008
Internetowa telewizja Interia.tv to kanał z programem na żywo, filmy wideo na żądanie oraz kanał muzyczny. Każdy materiał jest tworzony w inny sposób, wymaga zarówno różnego nakładu pracy, jak i środków technicznych. Zawsze jednak niezbędny jest sprzęt komputerowy i specjalistyczne oprogramowanie.

Produkcje własne stacji Interia.tv

Na antenie Interia.tv jest emitowanych wiele autorskich programów. Oto kilka przykładów:
 • Apolityczny przegląd prasy – przegląd najciekawszych, ale niezwiązanych z polityką informacji publikowanych w dziennikach
 • Wiadomości całkiem inne – przegląd najciekawszych wydarzeń całego tygodnia oparty na reportażach agencji informacyjnej Reuters
 • E-misja – wywiady z gwiazdami, politykami, ekspertami nadawane na żywo o godz. 14.00 z Warszawy, a o 20.00 z Krakowa
 • Filmosy – program o świecie filmu, najciekawsze premiery kinowe i na DVD
Oprócz stałych programów na antenie Interia.tv można obejrzeć materiały okolicznościowe zrealizowane z okazji świąt czy wydarzeń kulturalnych. Pełna ramówka znajduje się na witrynie stacji. Wszystkie programy są też dostępne na żądanie, więc można je obejrzeć w dogodnym dla siebie czasie.

Głównym elementem Interia.tv jest program emitowany na żywo – tak jak w tradycyjnej telewizji. Widz nie ma możliwości zatrzymania czy przewijania materiału, np. cofnięcia go do początku, jeśli rozpoczął oglądanie programu w trakcie jego emisji.

Wszystkie materiały filmowe emitowane na żywo są później dostępne także na żądanie – widz rozpoczyna oglądanie materiału, klikając odnośnik na witrynie Interia.tv i może w każdej chwili zatrzymać lub przewinąć transmisję. Programy dostępne na żądanie pogrupowane są na tematyczne kategorie: „Informacje”, „Rozrywka” i „Goście”.

Dla wielbicieli muzyki jest przeznaczony kanał „Muzyka NON STOP”, w którym są cztery ramówki odpowiadające różnym gatunkom muzyki. Program kanału muzycznego to w większości teledyski ustawione w playlistę, stworzoną przez redaktorów Interia.tv w specjalnym programie Selektor – playlista ma tu postać pliku PDF. Utwory czekające w kolejce na emisję są widoczne obok okienka z obrazem – widz może sprawdzić, co obejrzy za kilka czy kilkanaście minut.

Duża część materiałów filmowych emitowanych na antenie Interia.tv to produkcje własne – nagrane przez ekipy telewizyjne Interia.tv w studiu lub tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, np. na koncertach lub w sejmie. Oprócz nich dostępne są też nagrania wideo agencji Reuters z dodanym komentarzem polskojęzycznym. Materiały te trafiają głównie do programów informacyjnych oraz bazy programów na żądanie.

Na żywo

Autorskie materiały wideo powstają przede wszystkim w trzech studiach telewizyjnych Interia.tv (dwa znajdują się w siedzibie stacji w Krakowie, a trzecie w centrum Warszawy). W każdym można realizować program na żywo, który jest od razu emitowany na antenie stacji. Obraz jest rejestrowany za pomocą trzech kamer. Mogą być obsługiwane przez operatora, który porusza się z kamerą po studiu, lub zdalnie z reżyserki – za pomocą specjalnego pilota realizator może m.in. sterować przesłoną kamery i obsługiwać zoom. Operator kamery musi pamiętać, że widz ogląda materiał w małym okienku, czasem o przekątnej zaledwie kilku centymetrów. Dlatego unika szerokich planów oraz filmowania z dużej odległości małych elementów, które w niewielkim oknie odtwarzacza wideo są prawie niewidoczne. Zarejestrowany kamerami obraz trafia na stół mikserski obrazu – służy on montażyście do przełączania obrazu między kamerami oraz dodawania efektów wizualnych, np. podpisów.

Wiele programów realizowanych w studiu wykorzystuje technologię Blue Box. Polega to na tym, że osoby biorące udział w programie stoją na tle zielonej planszy. Zarejestrowany obraz jest przesyłany do tzw. urządzenia kluczującego, które w miejsce zielonego tła wstawia grafikę podawaną z komputera – może to być np. logo stacji lub zdjęcie ładnego krajobrazu. Obraz z grafiką w miejscu zielonej planszy trafia dalej na stół mikserski obrazu.


Tagi: internet film
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto