A A A

Internet nowej dekady

PC Format 7/2017
Ultraszybka, pojemna, z minimalnymi opóźnieniami taka ma być komórkowa sieć piątej generacji. Dzięki niej będą mogły jeździć samochody autonomiczne, a internet rzeczy (IoT), czyli sieć komunikujących się ze sobą inteligentnych urządzeń i sensorów, stanie się faktem. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Cyfrowa rozrywka


W niedalekiej przyszłości standardem będzie transmisja wideo Ultra HD. Użytkownik będzie mógł przełączać się między wieloma strumieniami (np. z różnych kamer) i obserwować transmisję w trybie wirtualnej rzeczywistości. Podczas eventów takich jak koncerty czy wydarzenia sportowe za pomocą urządzeń mobilnych będzie można wpinać się do transmisji wideo z zainstalowanych w obiekcie kamer, oglądać powtórki, otrzymywać tłumaczenie na bieżąco czy korzystać z aplikacji rozszerzonej rzeczywistości, np. nanoszonych na cyfrowe okulary informacji o wyniku meczu czy strzelcach bramek. Zastosowanie sieci 5G pozwoli na nadawanie z urządzeń mobilnych wysokiej jakości transmisji wideo do sieci, także w trybie 3D. Może to zrewolucjonizować media społecznościowe, np. przez tworzenie „miejsc wirtualnej obecności”, np. w połączeniu ze sprzętem VR.

Opieka zdrowotna


Duża pojemność sieci pozwoli na rozmieszczenie czujników IoT, które będą monitorowały czynności życiowe pacjenta i w czasie rzeczywistym przesyłały dane do centrum diagnostycznego. Aplikacje działające w chmurze przetworzą dane i zaproponują lekarzowi diagnozę. Olbrzymia przepustowość sieci oraz minimalne opóźnienia pozwolą na szersze wykorzystanie robotów w chirurgii, które będą mogły być kontrolowane z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości przez specjalistę pracującego nawet na innym kontynencie.

Energetyka i transport


Inteligentne urządzenia pomiarowe pozwolą na dostosowanie produkcji energii do potrzeb danej chwili. Poza tym z siecią elektryczną zostaną zintegrowane domowe urządzenia do magazynowania prądu, prywatne elektrownie wiatrowe czy słoneczne, które poprzez sieć 5G będą informowały centralny system o ilości wytworzonej energii oraz o nadwyżce oddawanej do sieci. Nowa sieć bezprzewodowa jest też niezbędna do upowszechnienia się autonomicznych samochodów. Aby takie pojazdy mogły się bezpiecznie poruszać po mieście, będą musiały wymieniać dużą ilość danych z innymi pojazdami znajdującymi się w pobliżu. Biorąc pod uwagę, że wszystko będzie odbywać się na ulicach, cechy sieci 5G takie jak minimalne opóźnienie są niezbędne, by autonomiczne samochody reagowały na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

Przykłady urządzeń zgodnych z siecią 5G

Router
Samsung zaprezentował chipset do smartfonów, router oraz stację bazową. Router może odbierać sygnały bezprzewodowe ze stacji bazowej i udostępniać sygnał LTE w biurze lub mieszkaniu. System ma przepustowość 1 Gbit/s.

Modem
Firma Qualcomm, potentat w dziedzinie chipsetów mobilnych, zaprezentowała modem 5G Snapdragon X50, który oprócz obsługi sieci 4G umożliwi łączenie się ze stacjami bazowymi 5G pracującymi w paśmie 28 Ghz. Dzięki możliwości zestawienia ośmiu kanałów połączenia wydajność urządzenia ma sięgać 5 Gbit/s.

Radio dla stacji bazowej
Ericsson oferuje już nadajniki radiowe 5G dla stacji bazowych takie jak Ericsson AIR 6468. Wyróżniają się one 64 nadajnikami i 64 odbiornikami (MIMO), dzięki czemu pozwalają na nawiązywanie wielokanałowych połączeń LTE z prędkością 1 Gbit/s.

Generacje sieci

1G
Sieć analogowa, przeznaczona do transmisji głosu. Rozwinął ją w Europie operator Nordic Mobile Telephone. Nie umożliwiała transmisji danych.

2G – GSM
Pierwsza sieć cyfrowa – uruchomiona w Finlandii w 1991 roku, a następnie upowszechniona na całym świecie. Poza transmisją cyfrową głosu pozwala na transmisję danych w standardzie GPRS (64 Kbit/s) oraz EDGE (236 Kbit/s).

3G – UMTS
Pierwsza sieć rozwijana z myślą o transmisji danych, uruchomiona po raz pierwszy w 1998 roku. Pierwotnie umożliwiała przesyłanie danych w standardzie WCDMA (384 Kbit/s), w kolejnych latach udostępniono transmisję HSPA (7,2 Mbit/s), a następnie HSPA+ (21,6 Mbit/s).

4G – LTE
Sieć zoptymalizowana pod kątem transmisji danych (bazuje na protokole IP). Została uruchomiona po raz pierwszy w 2009 roku przez szwedzkiego operatora Telia. W pierwszej wersji LTE umożliwia transfer 100 Mbit/s, w zmodernizowanej Advanced – do 1 Gbit/s. LTE Advanced jest uznawane za prekursora sieci 5G.

5G
Pierwsze sieci 5G, które powstaną po 2020 roku, pozwolą osiągnąć transfer rzędu 10 Gbit/s.


Tagi: internet nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto