A A A

Internet z komórki

PC Format 9/2007
Operatorzy komórkowi umożliwiają korzystanie z internetu wszędzie tam, gdzie jest zasięg ich sieci. Prędkości przesyłania danych zależą od tego, w którym miejscu Polski się znajdujesz i jakie możliwości ma modem zapewniający dostęp do sieci.

Usługa dostępu do internetu przez sieć komórkową jest przeznaczona głównie dla użytkowników laptopów. Jednak mogą z niej korzystać także posiadacze komputerów stacjonarnych. Miesięczny abonament za usługę wynosi od 60 do 120 zł. Razem z nim można kupić u operatora (także za złotówkę, w promocji) modem z kartą SIM, który pozwala podłączyć komputer do sieci komórkowej. Na komórkowy internet opłacany abonamentem jest nakładany miesięczny limit pobierania danych. Po jego przekroczeniu prędkość łącza może zostać mocno ograniczona – aż do końca miesiąca.

Jeśli nie chcesz płacić abonamentu, możesz korzystać z oferty na karty pre-paid (w Orange’u i Plusie), lub nawet z karty SIM w twojej komórce (spore koszty transmisji danych). Modem możesz wykorzystać ten, który ci np. został po zakończeniu umowy abonamentowej; możesz też kupić go na wolnym rynku (cena ponad 1000 zł).

Prędkości transmisji

Połączenia internetowe przez sieci komórkowe mają prędkość od 50 kb/s do aż 7,2 Mb/s. Na większości obszaru kraju dostępne jest jedynie wolne połączenie w technologii GPRS – średnio 53,6 kb/s, oraz EDGE – ok. 115 kb/s. Te prędkości zapewniają komfortowe przeglądanie stron WWW i użytkowanie poczty elektronicznej. Szybciej mogą surfować mieszkańcy dużych miast, gdzie sieci komórkowe działają w technologii UMTS – średnia prędkość 200 kb/s, oraz HSDPA – prędkość od 384 kb/s do 1,8 Mb/s. Sieci HSDPA w nielicznych miejscach zapewniają transmisję na poziomie 3,6 Mb/s, a nawet 7,2 Mb/s (na razie w Erze). Prędkości oferowane przez UMTS i HSDPA pozwalają bez ograniczeń korzystać z internetu – oglądać transmisje strumieniowe i prowadzić rozmowy telefoniczne przez internet (usługi VoIP).

Podłączenie komputera

Aby podłączyć laptop do internetu przez sieć komórkową, trzeba posłużyć się modemem w postaci karty (PCMCIA, ExpressCard) lub modemem USB. Komputer stacjonarny można podłączyć tylko za pomocą modemu USB.

Wszystkie karty są przystosowane do współpracy z sieciami GPRS i EDGE, a tylko wybrane modele – z UMTS i HSDPA. Modem współpracujący z HSDPA jest najczęściej dostosowany do prędkości 1,8 Mb/s. Nieliczne urządzenia – do HSDPA 3,6 Mb/s i 7,2 Mb/s.

Kupowany razem z abonamentem zestaw zawiera oprócz modemu: kartę SIM z aktywną usługą, odpowiadającą opłacanemu abonamentowi, instrukcję obsługi oraz płytę CD z oprogramowaniem, które umożliwia instalację modemu oraz korzystanie z internetu na laptopie. Do niektórych modeli modemów jest dołączona zewnętrzna antena, która poprawia zasięg urządzenia.

Każdy operator oferuje co najmniej jeden model modemu podłączanego przez złącze USB. Tak jak w przypadku kart, są one przystosowane do różnych prędkości przesyłania danych.

W celu podłączenia komputera do internetu przez sieci komórkowe można też użyć jako modemu telefonu komórkowego – prędkość transmisji zależy od tego, do jakich technologii jest dostosowana komórka (więcej w artykule na płycie).

Przegląd ofert

Usługę dostępu do internetu wraz z możliwością zakupu modemu oferuje trzech polskich operatorów. Są to usługi blueconnect w Erze, Orange Free oraz iPlus. Przy podpisywaniu umowy na korzystanie z usługi przez dwa lata można kupić kartę lub modem USB za złotówkę.

Każdy z operatorów oferuje co najmniej dwie taryfy. Tańszą, w której limit pobranych danych wynosi 0,5 GB lub 1 GB, oraz droższą, w której limit wynosi 4 GB. Od wyboru taryfy zależy też, czy i jakie urządzenia są dostępne w promocji (za złotówkę).

Przy wykupieniu abonamentu jest pobierana opłata aktywacyjna, doliczana do pierwszego rachunku za usługę. Opłata aktywacyjna jest niższa, jeśli korzystasz z promocji, np. w Erze jest to 1,22 zł, a w Plusie już 50 zł. Osoby, które skorzystają z promocji i zakupią usługę Orange Free w sklepie internetowym operatora, zapłacą za aktywację złotówkę (61 zł przy zakupie w salonie). Będą też miały większy wybór modemów za złotówkę – dla taryfy Free Premium będą to wszystkie urządzenia z oferty operatora.

Jeśli nie chcesz płacić stałego abonamentu, możesz skorzystać z oferty przedpłacanej (pre-paid). W sieci Orange jest to Orange Free na kartę. Należy wykupić starter (20 zł), który umożliwia ściągnięcie i pobranie 65 MB danych. W starterze znajduje się karta SIM, którą można umieścić w modemie lub telefonie. Usługę możesz też aktywować na tej karcie SIM, którą już masz, wysyłając odpowiedni SMS. Doładowanie konta odbywa się na takich samych zasadach jak w innych usługach pre-paid w Orange (np. przez karty zdrapki). Koszty przesłania 100 kB wynoszą 3 grosze. Taka sama stawka obowiązuje w usłudze Simdata w sieci Plus. W starterze Simdata masz 20 zł do wykorzystania na usługi przesyłania danych. Konto doładowujesz np. za pomocą telekarty Simplus.

Ważne sprawy

 • INSTALACJA MODEMU
  Ważna jest kolejność wykonywania czynności – nie wolno wkładać modemu do komputera przed instalacją oprogramowania, bo może to spowodować uszkodzenie któregoś z urządzeń.
 • RODZAJ KARTY
  Najnowsze laptopy mogą nie mieć portu na karty PCMCIA. Zamiast tego mają złącze Express Card, do którego modemy PCMCIA nie pasują. Wszyscy operatorzy oferują zarówno modemy PCMCIA, jak i Express Card. Przy zakupie karty sprawdź, czy będzie pasowała do twojego notebooka.
 • PRĘDKOŚĆ TRANSMISJI
  Jeżeli kupujesz modem współpracujący z HSDPA, sprawdź, do jakiej maksymalnej prędkości jest dostosowany – 1,8 Mb/s czy wyższej.

Mapki zasięgu

Mapki z przybliżonym zasięgiem każdej sieci (z uwzględnieniem rodzaju stosowanej technologii) znajdziesz na stronach WWW operatorów (adresy poniżej). Jedynie Plus udostępnia szczegółowe mapki regionów. Pozostałe są mało dokładne.
www.orange.pl
www.plus.pl
www.era.pl


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
darthbishop
opera
6 sierpnia 2007, 05:02
Dobre do IM
Sam używam komurki podpiętej do pieca żeby mieć jakikolwiek dostęp do neta, ale nie płacę abonamentu, tylko mam simdata z plusa. Do komunikatorów internetowych nadaje się idealni, ale jużstronki przeglądać to gorzej.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto