A A A

Jesienna aktualizacja

PC Format 1/2018
Nowa wersja Okienek przynosi zauważalne ulepszenia zarówno w interfejsie, jak i w poszczególnych aplikacjach. Najbardziej spektakularną zmianą jest nowe środowisko wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Niestety, skorzystają z niego nieliczni posiadacze kompatybilnych gogli. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

używanie nowych funkcji interfejsu

W zaktualizowanej Dziesiątce pojawiły się m.in. elementy nowego stylu projektowania interfejsu.


Elementy Fluent Design System można dostrzec m.in. w formie nowych przezroczystości okien oraz animacji w aplikacjach UWP, takich jak Zdjęcia, Kontakty czy Kalendarz.


Do paska zadań można teraz przyczepić ikony często używanych serwisów internetowych. Aby skorzystać z funkcji, wczytaj stronę w  przeglądarce Edge i z menu programu wybierz polecenie Przypnij tę stronę do paska zadań.


Do paska zadań można także przypiąć dane adresowe z aplikacji Kontakty. W tym celu znajdź osobę, z którą często wymieniasz informacje, następnie kliknij nazwę prawym klawiszem myszy i wybierz polecenie Przypnij do paska zadań.


Małą, ale przydatną nowością jest możliwość udostępniania plików przez internet za pomocą menu kontekstowego. Kliknij ikonę prawym klawiszem myszy i wybierz Udostępnij, a następnie w panelu Udostępnij wybierz kontakt.

Ulepszenia w aplikacjach windows


Jako że aktualizacja swoją nazwą podobnie jak poprzednia nawiązuje do funkcji kreatywnych, warto wspomnieć o nowej wersji aplikacji Zdjęcia. Pojawiła się w niej funkcja Remiks filmu, która pozwala automatycznie utworzyć pokaz slajdów ze zdjęć. Po zaznaczeniu fotografii program proponuje styl wizualny pokazu wraz ze ścieżką dźwiękową, do której dopasowany jest czas odtwarzania poszczególnych obrazów. Przed wyeksportowaniem pokazu można wypróbować wiele kompozycji. Automatycznie wygenerowany pokaz można skorygować, dodając tekst, zmieniając styl wyświetlania, muzykę, a także poprzez dodanie efektów 3D. W aplikacji Zdjęcia działają także algorytmy sztucznej inteligencji, które skanują całą kolekcję zdjęć w celu rozpoznania zawartości. Po zakończeniu tego procesu obrazy można filtrować według scenerii, obiektów, a także osób rozpoznanych na zdjęciach. Wykrywane są także geotagi, co pozwala wyszukiwać zdjęcia wykonane w określonej lokalizacji. Mechanizm jest niezwykle skuteczny, a lista słów kluczowych powiązanych motywami na zdjęciu – bardzo długa. Zmiany pojawiły się także w innych programach, na przykład w przeglądarce Edge można edytować pliki PDF, a Windows Defender został wyposażony w mechanizm kontroli dostępu do wskazanych folderów, np. pulpitu, dokumentów lub innych wskazanych w ustawieniach. Utrudnia to ataki typu ransomware, polegające na szyfrowaniu plików w celu wymuszenia okupu.

Darmowe korzyści z aktualizacji

Aktualizacja Fall Creators Update, podobnie jak poprzednie feature updates, nie oznacza rewolucji, a mimo to w sposób dostrzegalny – i za darmo – zwiększa funkcjonalność systemu. Bez wątpienia nowy model aktualizowania jest dużo korzystniejszy dla użytkownika niż poprzedni, w którym nowe funkcje pojawiały się raz na kilka lat przy zmianie wersji systemu operacyjnego. Choć Microsoft podkreśla, że najważniejszą nowością jest interfejs VR, trzeba pamiętać, że technologia pełni raczej funkcję efektownego gadżetu. W codziennej pracy skorzystamy przede wszystkim z usprawnień klasycznego interfejsu okienkowego oraz nowych narzędzi.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
11 kwietnia 2018, 08:53
Witam! Jesienna aktualizacja ("Fall Creators Update") już dawno za nami. Teraz pora na wiosenną ("Spring Creators Update"). Chodziły plotki, że ma być dzisiaj, ale... Coś im się opóźnia. Z jednej strony szkoda, że się opóźnia.  A z drugiej - jak się opóźnia, to może będzie pozbawiona błędów? :oczy:
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto