A A A

Kalendarz programów 2011 - listopad

PC Format 01/2011
Wiele osób wciąż ma zbiory starych kaset magnetofonowych lub czarnych, winylowych płyt, które zapomniane zalegają na strychach i antresolach. Aby odzyskać stare nagrania, musisz je przetworzyć na postać cyfrową. Zajmie się tym specjalna pełna wersja programu VinylStudio Lite, narzędzia, które pozwala skopiować na dysk twardy zawartość kaset lub czarnych płyt, a następnie podzielić je na pojedyncze ścieżki audio.

Kopiujemy muzykę z kasety na dysk

Instalacja programu przebiega standardowo. Po jej zakończeniu program uruchamia się automatycznie w pełnej, zarejestrowanej wersji.


Na początku wyświetlane jest okno z poradą dnia  Tip of the Day. Jeśli nie chcesz w przyszłości oglądać tego okna, odznacz pole Show Tips at Startup i kliknij przycisk Close.W oknie VinylStudio wpisz własną nazwę tworzonej kolekcji nagrań – służy do tego pole Please enter a name for your collection. Za pomocą przycisku Change Folder możesz wskazać inny folder na dysku, w którym będą przechowywane pliki audio. Gdy zakończysz, kliknij OK i w kolejnym oknie ponownie  OK.


W oknie głównym wpisz w zielone pola wykonawcę i nazwę albumu, np. Lady Pank, który będziesz kopiował z kasety. Możesz też wypełnić pole Release Year (rok wydania) i z listy Genre wybrać gatunek muzyki. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Create Album. Wyświetli się okno informujące, że album został dodany. Zamknij je przyciskiem OK.Możesz automatycznie pobrać z internetu tytuły utworów i okładkę albumu. Z menu Album wybierz Lookup Track Listing and Album Art i w otwartym oknie Lookup Track Listing and Album Art kliknij przycisk Lookup. Program przeszuka internetową bazę i wyświetli wyniki na liście Matching Albums. Z prawej strony widoczna będzie okładka wybranego albumu. Poniżej wyświetli się lista utworów. Jeśli album z listy jest tym, który chcesz skopiować z kasety, zaznacz jego tytuł i kliknij Use Selected Listing. Następnie kliknij Import Album Art, aby pobrać okładkę. Gdy zakończysz, zamknij okno przyciskiem  Close.


Na tym etapie powinieneś już mieć magnetofon podłączony do wejścia karty dźwiękowej komputera i gotowy do odtwarzania. Uruchom odtwarzanie kasety i w oknie głównym kliknij przycisk Record, potwierdź przyciskiem Ok. Proces zapisu zostaje uruchomiony.Gdy kaseta dojdzie do końca, kliknij Stop i OK. Przejdź do kolejnej zakładki Split Tracks. W dolnej części okna widać zapisaną ścieżkę audio w postaci graficznej. Musisz teraz podzielić duży plik audio na utwory.


Przerwy między utworami są dosyć proste do zlokalizowania. Tam, gdzie wykres zwęża się w kierunku osi środkowej, występuje cisza, czyli jest tam przerwa między utworami. Aby precyzyjniej ustalić miejsca przerw, możesz przybliżyć widok, klikając kilka razy na ikonie z lupką.Ustaw kursor w miejscu przerwy i kliknij ikonę Split, – powstanie znacznik przerwy. Przejdź do kolejnej przerwy i znowu umieść znacznik. W ten sposób podziel duży plik audio na utwory.


Następnie z menu Album wybierz opcję Save Tracks for this Album oraz as WAV Files i w otwartym oknie informacyjnym kliknij OK. Program potnie duży plik audio na utwory (ścieżki) i zapisze je na dysku do katalogu domyślnego w postaci plików WAV.
Kliknij zakładkę Burn CDs. W kolumnie Albums in collection po lewej stronie odszukaj tytuł albumu, który przed chwilą kopiowałeś, i rozwiń listę ścieżek. Kliknij nazwę albumu i nie puszczając klawisza myszki, przeciągnij ją i upuść w obszar prawej kolumny Tracks to burn. W ten sposób wskażesz naraz wszystkie utwory do nagrania na płytę CD.


W dolnej części widoczny jest pasek pokazujący, ile wolnego miejsca pozostało na płycie. Gdy lista jest już kompletna, umieść czystą płytę CD-R w nagrywarce i kliknij przycisk Burn, uruchamiając proces nagrywania.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto