A A A

Klucz pilnie poszukiwany

PC Format 04/2012
Instalując systemy operacyjne, programy czy gry, używałeś specjalnych kluczy produktów. Pokazujemy, jak takie zapomniane informacje wydobyć z systemu, a także, jak odczytać hasło do sieci bezprzewodowej, z której dany komputer korzysta. DARIUSZ HAŁAS

Uwaga! To nie wirusy!

Niektóre programy zabezpieczające komputery przed złośliwym oprogramowaniem bywają nieco nadgorliwe w klasyfikacji zagrożeń i przy domyślnych ustawieniach blokują działanie programów należących do opisywanej grupy (tzw. odkrywaczy kluczy i haseł, z ang. password/key revealers). Faktem jest, że każdy z programów może być wykorzystany np. do kradzieży klucza z obcego komputera (pod warunkiem, że agresor ma do niego dostęp), jednak nie czyni to złośliwą samej aplikacji. Dlatego wszelkie alarmy antywirusowe zgłaszane pod adresem opisywanych aplikacji należy traktować jako fałszywe.

Hasło do sieci Wi-Fi

Sieć bezprzewodowa to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy jest chroniona hasłem WPA. System Windows jest tak skonfigurowany, że hasło do sieci Wi-Fi jest potrzebne tylko podczas pierwszego połączenia. Potem komputer zapamiętuje taką sieć i łączy się z nią automatycznie.

Co jednak w sytuacji, gdy w domu pojawił się nowy komputer, a ty nie pamiętasz hasła do sieci Wi-Fi? Nie musisz przywracać ustawień fabrycznych routera i ponownie konfigurować sieci domowej. Wystarczy, że włączysz komputer, który ma zapamiętane połączenie z siecią, i uruchomisz program Wireless KeyView (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy).

Program jest dostępny w dwóch niezależnych edycjach – dla 32-bitowych oraz 64-bitowych odmian systemu Windows. Aplikacji nie musisz instalować. Po rozpakowaniu archiwum ZIP i uruchomieniu Wireless KeyView zobaczysz w oknie Wireless KeyView wszystkie odnalezione w systemie dane sieci Wi-Fi wraz z parametrami i kluczami dostępu (kolumny Key):


Uniwersalny wytrych

Klucz produktu to kod wpisywany nie tylko podczas instalacji systemu operacyjnego czy oprogramowania użytkowego. Jest wymagany również do wielu gier. W wypadku większości zainstalowanych na komputerze gier można odczytać klucz wykorzystany do ich instalacji. Informacje na temat klucza do danej gry są najczęściej przechowywane w rejestrze. Oczywiście nie musisz go przeszukiwać ręcznie. Zrobi to za ciebie bezpłatny program Game Key Revealer (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy).

GKR to narzędzie zdolne do odczytania z rejestru kluczy do ponad 2000 gier. Wśród tytułów, których klucz program potrafi wydobyć z systemu, są między innymi Battlefield 2, Counter-Strike, Dead Space.

Korzystanie z programu jest banalnie proste. Aplikacja jest udostepniana w postaci pliku ZIP. Rozpakuj ten plik do dowolnego folderu, a następnie uruchom plik programu. W oknie, które się wyświetli, kliknij przycisk Find Games. Po chwili zobaczysz wszystkie znalezione przez program klucze do gier, które są (lub były kiedyś) zainstalowane w systemie:


Gry komputerowe bez kłódek

Program SoftKey Revealer (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) skanuje cały komputer i odnajduje możliwie najwięcej kluczy do różnych aplikacji. Samego programu nie trzeba instalować. Wystarczy, że rozpakujesz archiwum ZIP, a następnie uruchomisz aplikację.

SoftKey Revealer automatycznie odczytuje wszystkie znalezione klucze produktów do różnych programów zaraz po uruchomieniu. Lista aplikacji, których klucze program potrafi wydobyć, obejmuje niemal 1000 różnych pozycji.

Klucz do systemu Windows

Nie masz pod ręką płyty instalacyjnej systemu z opakowaniem, które zawierało nalepkę z kluczem produktu Windows? A może przyklejony do komputera stickers z kluczem produktu jest już nieczytelny?
W podobnej sytuacji proponujemy niewymagający instalacji program Win KeyFinder (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Po jego uruchomieniu od razu zobaczysz klucz produktu do zainstalowanego na danym komputerze systemu.
Oprócz tego możesz zmienić dane dotyczące właściciela i organizacji ( Owner oraz Organization ). Po ewentualnej modyfikacji tych pól kliknij przycisk   Modify Info. Program teoretycznie potrafi również odczytać klucze z pakietu MS Office (Windows XP/2003/2007 i 2010) – w tym celu należy kliknąć widoczny po lewej stronie okna przycisk MS Office. Jednak, jak stwierdziliśmy, użytkując program, ta funkcja nie zawsze działa poprawnie. Dlatego opisywane narzędzie polecamy głównie do szybkiego odczytu klucza do systemu Windows.Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Spotify na iOS-a w nowym wydaniu
28 lutego 2020
Z odświeżonej apki mobilnej Spotify można korzystać w urządzeniach z systemem iOS. Jest znacznie lepsza niż poprzednia wersja.


Narasta spór rządu USA z Huawei
28 lutego 2020
Trwa konflikt na temat bezpieczeństwa cybernetycznego pomiędzy administracją rządu USA w firmą Huawei. Nie pomagają próby dyplomatycznego...
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto