A A A

40-lecie odtwarzacza CD

8 marca 2019, 17:20 | Czytany 201
8 marca to nie tylko Międzynarodowy Dzień Kobiet – dziś urodziny świętuje również odtwarzacz płyt CD.
40-lecie odtwarzacza CD

Najczęściej przywoływaną datą związaną z dziejami CD jest 1 października 1982 roku, kiedy to Japończycy z Sony zademonstrowali światu odtwarzacz CDP-101. Niektórzy z kolei za początek ery należącej to tej technologii przyjmują 17 sierpnia tego samego roku, kiedy to w tłoczni Philipsa pod Hanowerem z taśmy zeszła pierwsza partia komercyjnych płyt CD z walcami Fryderyka Chopina.

Historia kompaktów zaczęła się jednak dużo wcześniej. W 1965 roku amerykański naukowiec James T. Russell opracował opatentowaną przez niego samego rok później koncepcję optycznego nagrywania i odtwarzania dźwięku na przezroczystej folii za pomocą światła halogenowego dużej mocy. Istnieją jednak świadectwa świadczące o tym, że podwaliny pod ten rodzaj zapisu położył David Paul Gregg (również Amerykanin), który w 1958 roku opublikował fizyczne podstawy technologii zwanej „videodisk".

Już na kilka lat przed premierą zarówno odtwarzacza CD, jak przed masową produkcją płyt kompaktowych przemysł muzyczny podjął „próbę ze światłem". W połowie lat 70. bowiem w Stanach Zjednoczonych zadebiutował analogowy dysk optyczny „laservision" vel „laserdisc". Niestety, urządzenia obsługujące ten format były drogie i do końca swego krótkiego żywota nie pozbyły się chorób wieku dziecięcego. Dopiero 8 marca 1979 roku odbyła się pierwsza publiczna prezentacja prototypowego urządzenia zdolnego do odtwarzania cyfrowych płyt z poliwęglanu. Sprzęt ochrzczony imieniem Pinkeltje - bohatera z holenderskich kreskówek - obsługiwał początkowo 11,5-centymetrowej średnicy płyty kompaktowe (później zwiększono rozmiar do 120 mm) z dziurą, której średnicę wyznaczała 10-centowa niderlandzka moneta (dubbeltje). Pojemność nośnika ustalono tak, aby w całości zmieściła się na nim IX Symfonia Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Filharmoników Berlińskich pod batutą Herberta von Karajana.

W Polsce po raz pierwszy nasi radiosłuchacze mieli okazję usłyszeć dźwięki pozbawione szumów i trzasków 23 lipca 1983 r. w „Wieczorze płytowym" na falach Programu Drugiego Polskiego Radia. Prowadzący audycję Tomasz Szachowski wspominał po latach: „Miało to charakter wydarzenia szumnie zapowiadanego jako pierwsza prezentacja płyty, którą wówczas nie nazywano kompaktową, a laserową, podkreślając walor nowinki technicznej." Nadwiślańska produkcja odtwarzaczy rozpoczęła się wiele lat później. Wytwarzaniem „dyskofonów" - jak mawiali niektórzy - zajmowały się trzy zakłady: gdyński „Radmor" i nieistniejące już dzierżoniowska „Diora" oraz łódzka „Fonica".

Pojawienie się formatów takich jak MP3 spowodowało spadek zainteresowania płytami CD, choć wciąż muzyka na poliwęglanowych krążkach trzyma się mocno. Sto lat, kompakcie! Sto lat!

Zdjęcie pochodzi ze źródła: 123RF


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto