A A A

Amazon i Apple na celowniku FTC

3 sierpnia 2019, 17:20 | Czytany 81
Federalna Komisja Handlu bacznie przygląda się umowie pomiędzy Amazonem i Apple’em. Powód zgoła oczywisty… ale nie uprzedzajmy faktów.
Amazon i Apple na celowniku FTC

W listopadzie 2018 roku Jeffrey Bezos podał grabę Timothy’emu Apple’owi Cookowi. Najprawdopodobniej nie był to uścisk na zakończenie partyjki golfa w kalifornijskim słynnym Cypress Point Club, choć nie wykluczone. Przede wszystkim panowie podpisali umowę, na mocy której Amazon rozpoczął sprzedaż bezpośrednią urządzeń z jabłkiem w logo. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego – wiadomo: poszerzanie rynków zbytu z jednej i zwiększanie obrotów z drugiej strony. Niestety, skutkiem (ciekawe czy zamierzonym) tak nakreślonej współpracy było zniknięcie z Amazona setek legalnych sprzedawców, u których można było kupić nowe i refabrykowane produkty Apple’a.

Niepokojącą sprawą zaczęła się zajmować amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission, FTC), w ramach której pod koniec lutego tego roku powołano do życia specgrupę. Ma ona zajmować się „śledzeniem rynków technologicznych w Stanach Zjednoczonych, badaniem wszelkich potencjalnych zachowań naruszających zasady konkurencji i podejmowaniem działań, gdy jest to uzasadnione.”, jak czytamy w komunikacie FTC.

Nie uszło to uwadze MLex – niezależnej organizacji śledzącej i analizującej mechanizmy rynkowe i oceniającej ryzyko regulacyjne, która wywęszyła, że chłopcy z nowo utworzonego zespołu zadaniowego FTC kontaktują się ze sprzedawcami detalicznymi, których poniekąd wyrzucono po za nawias Amazona. No może nie do końca, ale ustanawiając zaporowe warunki w ramach „Amazon Renewed” (w tym przypadku roczne ograniczenie sprzedaży wynoszące 10 mln dolarów), platforma lekką rękę odcina drobnych sprzedawców, którzy nie mają szans zakwalifikowania się do programu odnawianego sprzętu.

Federalni zbierają kwity, aby wytoczyć właścicielowi koncernu proces za praktyki monopolistyczne? Nie zdziwiłbym się. „U nasz” podobnie, gdyż dwa tygodnie temu Amazona wzięła „na warstat” Komisja Europejska – 17 lipca Lucida Claudet, rzeczniczka KE, ćwierknęła na Twitterze: „KE rozpoczyna dochodzenie w sprawie możliwych antykonkurencyjnych działań Amazona. Ocenimy, czy wykorzystanie przez tę firmę poufnych danych pozyskanych od niezależnych sprzedawców detalicznych, którzy handlują na tej platformie, narusza unijne zasady konkurencji.”

Nie mogę się doczekać na wyniki unijnego śledztwa, choć – nie powiem – działania federalnych też nie są mi obojętne…


Tagi: Apple, amazon
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto