A A A

Atom został rozbity. Intel kończy ze swoimi najsłabszymi procesorami

3 maja 2016, 10:40 | Czytany 3016
Dobrze działająca firma musi nie tylko reagować na aktualne wydarzenia, ale też przewidywać nadchodzące trendy. Kilka lat temu brutalnie przekonał się o tym Intel, który nierozważnie zignorował znaczenie rynku mobilnego. Skutki tej decyzji widzimy do dziś.
Atom został rozbity. Intel kończy ze swoimi najsłabszymi procesorami

Intel jakiś czas temu ogłosił, że chce zwolnić 12 000 osób. Teraz dodał, że pod nóż trafi seria procesorów Atom. Oznacza to, że najprawdopodobniej nie zobaczymy smartfonów i klasycznych tabletów z procesorami Intela i systemem Windows 10. Ich miejsce zajmą znacznie bardziej perspektywiczne urządzenia konwertowalne i dotykowe komputery 2-w-1.

Wynika tak z planów Intela.

Przewidują one przesunięcie zasobów pierwotnie przeznaczonych dla chipów Broxton i Sofia do innych działów. Obecne na rynku procesory Intel Atom zostaną zastąpione przez Pentiumy i Celerony bazujące na architekturze Apollo Lake. Mówi się też, że już teraz wiele firm chętniej od Atomów wybiera procesory Core M.

Trudno się temu dziwić. W końcu mają one największą zaletę Atomów, energooszczędność, i dysponują przy tym stosunkowo wysoką wydajnością. To właśnie ostatnia cecha od zawsze była największą wadą Atomów.. Sprawiała ona, że korzystanie z netbooków, laptopów i tabletów wyposażonych w najsłabsze procesory Intela nie było komfortowe.

W przypadku smartfonów podobnych problemów nie było.

Jednak w tym segmencie większość producentów sprzętu wolała korzystać z procesorów opartych na architekturze ARM. Swoją drogą, także tę konkurencję Intel mógł zdusić w zarodku. Apple bowiem bardzo chciał, by procesory Intela napędzał iPhone'a, jednak firma ta nie chciała wykonać odpowiedniego chipu. Zwyczajnie nie była zainteresowana mobilnym kawałkiem tortu, co do dziś odbija się jej ogromną czkawką. Gdyby niemal dekadę temu Intel podjął inną decyzję, obecne wyniki firmy i cały rynek elektroniki wyglądałyby zupełnie inaczej niż obecnie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto