A A A

Być może już niedługo będzie obowiązywał zakaz sprzedaży elektroniki z trudno wymienialnymi bateriami

29 stycznia 2018, 12:50 | Czytany 16337
Stan Waszyngton rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży sprzętu elektronicznego z trudno wymienialnymi akumulatorami. Jest szansa, że nowe prawo zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku.
Być może już niedługo będzie obowiązywał zakaz sprzedaży elektroniki z trudno wymienialnymi bateriami

Chyba wszyscy pamiętamy czasy, kiedy to upadająca na ziemię nokia (bo to ona była wszechobecnym standardem telefonu komórkowego) rozsypywała się na kawałki. Z aparatu odpadały plecki, wylatywała karta SIM i bateria. Wystarczyło poskładać i włączyć. Teraz przeważnie pęka ekran i rzadko cokolwiek odpada. Właśnie. Nawet po rozebraniu współczesnego telefonu niełatwo wydobyć akumulator. W takim poziomie „serwisowalności" przoduje Apple. Być może już wkrótce inżynierowie z Cupertino (i nie tylko oni) będą zmuszeni zmienić podejście do projektowania smartfonów, odtwarzaczy mp3, tabletów i słuchawek spod znaku jabłuszka.

Powód wydaje się oczywisty. W stanie Waszyngton rozważa się bowiem wprowadzenie zakazu sprzedaży sprzętu elektronicznego z trudno wymienialnymi akumulatorami. Wpłynął tam bowiem projekt zapisu „Substitude House Bill 2279", który traktuje na temat „uczciwego serwisowania i naprawy produktów elektroniki cyfrowej". W dokumencie pomysłodawcy wprowadzenia zmian celnie zauważają, że „producenci utrudniając możliwość napraw i serwisowania sprzętu elektronicznego działają na niekorzyść konsumenta. Wobec czego zamierzeniem ustawodawcy jest rozszerzenie dostępu do informacji oraz narzędzi niezbędnych do naprawy elektroniki użytkowej."

Jeden z wnioskodawców w wywiadzie udzielonym portalowi Motherboard stwierdził, że Apple przykleja baterie do obudów w iPhone'ach, aby zapobiec próbom napraw tych smartfonów. Takimi poczynaniami koncern przyczynia się do tego, że sprzęt szybciej trafia na śmietnik. Jest w tym dużo prawdy, gdyż akumulatory z czasem tracą pojemność. Mimo że większość producentów używa kleju do podobnych celów, baterie można bez większego wysiłku wymieniać. Niestety, w niektórych przypadkach (tablet PC Microsoft Surface czy słuchawki Apple AirPod) nie da się dostać do akumulatora bez uszkodzenia urządzenia. Doskonale pokazuje to serwis iFixit przyznając punktację za „naprawialność" elektroniki użytkowej.

Wnioskodawcy mają nadzieję, że nowe prawo wejdzie w życie już 1 stycznia 2019 roku. Trzymając kciuki, mam nadzieję, że nowe wymogi dotyczące sprzętu będą obowiązywały również na terenie Europy, a więc i u nas.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: YouTube/iFixit


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
30 stycznia 2018, 06:28
Witam! Mam nadzieję, że ten zakaz będzie obowiązywał także w stosunku do produktów elektronicznych pozostałych marek (np. "Nokia", "Sony", "Samsung", itp.), a nie tylko w stosunku do produktów "Apple'a"? :oczy:
kondziowy
kondziowy
29 stycznia 2018, 17:30
O kurczę, to zaskoczenie duże na plus że jest taka inicjatywa :) Kiedyś wymiana była po prostu utrudniona przez co irytująca ale zwykle możliwa. Potem z roku na rok było coraz gorzej a teraz najczęściej wymiana jest po prostu niemożliwa bez zniszczenia sprzętu. Chętnie "cofnę" się w rozwoju :)
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto