A A A

Czarna skrzynka w samochodzie

3 października 2014, 18:20 | Czytany 1217
Samochodowe rejestratory wideo, są coraz chętniej i powszechniej używane przez polskich kierowców. Czy to zwykła fanaberia czy też mające racjonalne uzasadnienie ulepszenie w naszych autach?
Czarna skrzynka w samochodzie

Po czym poznać, że w samochodzie jest kamera? Pomijam tu oczywisty fakt, że ją widać przyklejoną do szyby. Jednak nieodłącznym elementem towarzyszącym każdej kamerze jest długi zwisający w poprzek szyby kabel zasilający, plączący się dodatkowo gdzieś w okolicy dźwigni zmiany biegów.

Niestety mimo tego, że jeździmy coraz nowszymi samochodami, to ze świecą szukać popularnego modelu, w którym znajdziemy na górze deski rozdzielczej gniazdo USB. Gniazdo, którego funkcjonalności jest dzisiaj nieporównywalnie większa niż klasycznego gniazda zapalniczki. To ostatnie służy bowiem głównie do tego, żeby włożyć w nie przejściówkę z USB i tak zostawić już na zawsze.

Jednak gniazdo USB w okolicy dźwigni zmiany biegów nie rozwiązuje problemu. Nawigacje, smartfony i właśnie kamery, to urządzenia klejone do szyby i ciągnięcie do nich kabla przez pół auta to delikatnie mówiąc niewygodny pomysł. Dlatego gniazdo USB umieszczone na szczycie deski to będzie prawdziwa rewolucja w samochodach.

Teoretycznie idealnym miejscem umocowania kamery jest górny prawy róg szyby. W takim miejscu nie zasłania ona widoku kierowcy i jednocześnie pozwala na wygodne poprowadzenie zasilania na albo w słupku. Nic z tego - pamiętajmy, że właśnie tego rogu nie sięga wycieraczka w większości aut. Jedynie modele z odwrotnym układem - z osiami wycieraczek przy słupkach, pozwalają na zamontowanie kamery w miejscu, gdzie nikomu ona nie przeszkadza a jednocześnie szyba przed nią jest czyszczona. Jaki bowiem sens umieszczać kamerę za brudną szybą  i pogarszać jakoś rejestrowanego obrazu.

W praktyce jedynym sensownym rozwiązaniem jest zakup możliwie małej kamery i schowanie jej za lusterkiem. Niestety wymaga to sporo pracy przy sensownym poprowadzeniu i zamaskowaniu kabla zasilającego, który w takim układzie musi mieć długość minimum 3 metrów.

Co do samych kamer, to tutaj trzeba przyznać, że rynek urządzeń mocno się rozwinął w porównaniu do stanu z ubiegłego roku. O ile wówczas wszyscy producenci na siłę przerabiali na kamery samochodowe różne dziwne urządzenia, to teraz za niecałe 300 zł można już kupić kamerę, która nagrywa bardzo dobrej jakości (nie idealny, ale naprawdę bardzo dobrej jakości) obraz w rozdzielczości Full HD i do tego jest urządzeniem ewidentnie dedykowanym do zastosowań samochodowych. Jeżeli ten rynek nie wyhamuje, to za rok, samochodowe wideorejestratory będą urządzeniami naprawdę z najwyższej półki. Więcej na temat niedrogich modeli kamer samochodowych przeczytasz w najnowszym numerze PC Formatu - w sprzedaży od 6 października 2014 do 3 listopada.

Czy jednak stosowanie takich kamer ma sens? Zasadniczo tak. Pamiętajmy, że kamera samochodowa jest urządzeniem bezobsługowym - raz ustawiona, uruchamia się automatycznie po uruchomieniu samochodu i nagrywa non-stop w pętli. Użytkownik, nie musi więc zaprzątać sobie nią głowy, o ile nie zasłania mu pola widzenia. Po kamerę sięgamy tak naprawdę dopiero wówczas, gdy mamy sporną sytuacje na drodze i potrzebujemy dowodu, który przemówi na nasza korzyść. Zwłaszcza, że policja honoruje nagrania jako dowody.

Pamiętajmy jednak, że kamera nie służy do nagrywania „głupich filmów do internetu". O ile bowiem można wysłać film w charakterze donosu na nieprzestrzegającego przepisów użytkownika drogi, to publikowanie cudzego wizerunku bez jego zgody (a tej nie mamy) może się skończyć sprawa sądowa, którą na pewno przegramy, nawet jeżeli nasze intencje dotyczące piętnowania szkodliwego zachowania na drodze są słuszne, lub filmowana osoba nie doznała krzywdy w wyniku opublikowania takiego filmu.

 

 


Tagi: kamery
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto