A A A

Czy to już ostatni Samsung Galaxy Note?

14 sierpnia 2015, 17:50 | Czytany 197
Czy już niebawem seria Samsung Galaxy Note przestanie istnieć? Jeszcze jakiś czas temu myśl o tym mogła się wydawać irracjonalna. Teraz jednak okazuje się, że twierdzenie to jest całkiem uzasadnione.
Czy to już ostatni Samsung Galaxy Note?

By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na zaprezentowanego wczoraj Samsunga Galaxy Note 5. Urządzenie to znacznie różni się od swoich poprzedników. Do tej pory sprzęty z serii Galaxy Note miały kilka cech, który znacznie odróżniał je od urządzeń z rodziny Galaxy S.

Jednym z takich wyróżników był większy rozmiar wyświetlacza. Gdy na rynku debiutował pierwszy, 5,1-calowy phablet z serii Note, flagowym smartfonem Samsunga był 4,3-calowy model Galaxy S2. Wówczas istnienie phabletów było jak najbardziej uzasadnione. Z czasem wyświetlacze w smartfonach zaczęły rosnąć. Samsung Galaxy S3 miał 4,7-calowy wyświetlacz, a następne modele były wyposażone w ekrany o przekątnej 5" i większej.

Co prawda wyświetlacze phabletów też rosły, a na rynku można spotkać już nawet modele o przekątnej przekraczającej 6". Są to jednak urządzenia pokraczne, z których praktycznie nie da się korzystać. Samsung jest tego świadom, dlatego jego najnowszy phablet ma wyświetlacz o 5,7-calowej przekątnej. Oznacza to, że jest niewiele większy od Samsunga Galaxy S6, który ma 5,5-calowy wyświetlacz.

Drugą szczególną cechą urządzeń z serii Galaxy Note był ich biznesowy wygląd.

Urządzenia te znacznie różniły się od smartfonów Galaxy S i cechowały się zupełnie innym wyglądem. Gdy smartfony Samsunga ewoluowały i z roku na rok drastycznie zmieniały swój wygląd, phablety Galaxy Note cechowały się bardzo prostym, surowym wyglądem.

Idealnym przykładem tego jest Samsung Galaxy Note 4. Był on wyposażony w tylną, plastikową klapkę, której wygląd imitował skórę. Jedno spojrzenie na ten sprzęt wystarczyło, by zorientować się, że ma się do czynienia z urządzeniem biznesowym. Mogło się wydawać, że tegoroczna drastyczna zmiana wyglądu serii Samsung Galaxy S ponownie nie będzie mieć wpływu na wzornictwo serii Galaxy Note. Stało się jednak inaczej.

Okazało się bowiem, że Samsung Galaxy Note 5 to po prostu nieco większa i wyposażona w rysik wersja Samsunga Galaxy S6. Delikatnie różni się też od niego specyfikacją, między innymi ma 4 zamiast 3 GB pamięci RAM. Różnica w wydajności nie jest jednak na tyle duża, by odczuć ją w codziennym użytkowaniu. Dodano też kilka nowości, z których najbardziej istotną jest możliwość nadawania na żywo transmisji na YouTube. Patrząc się na te urządzenie można mieć wrażenie, że ma się przed oczami nieco poprawionego Samsunga Galaxy S6.

Jestem przekonany, że Samsung Galaxy Note 5 okaże się klapą. Widać to po reakcjach zwykłych użytkowników pod publikacjami i filmami poświęconymi temu urządzeniu. Od wczorajszej premiery nie spotkałem się chyba z żadną pozytywną reakcją na to urządzenie. Wielu posiadaczy Samsunga Galaxy Note 4 czekających na jego następcę pisało, że nie zamierza zmieniać swojego sprzętu Z kolei osoby, którym po prostu podobają się nowe Samsungi, wolą wybrać znacznie tańszego Samsunga Galaxy S6 Flat.

Dlatego obawiam się, że następnego Note'a już nie zobaczymy.

Podejrzewam, że jeśli sprzedaż Samsunga Galaxy Note 5 będzie tak kiepska jak opinie na jego temat, to Koreańczycy zdecydują się na zakończenie tej serii. Nie oznacza to jednak, że fani rysików pozostaną na lodzie. Wątpliwe jest, że Samsung dobrowolnie pozbędzie się dopracowywanej przez wiele lat technologii. Bardziej możliwe jest, że zechce ją wykorzystać i po prostu dodać ją do Samsunga Galaxy S7 lub jego specjalnej wersji takiej jak Samsung Galaxy S7+.

Rozwiązanie to byłoby bardzo sensowne, ponieważ nie pozbawiałoby najbardziej zdesperowanych fanów rysików możliwości kupna odpowiadającego im urządzenia, upraszczałoby portfolio mobilnych produktów Samsunga oraz pozwalałoby na lepszą promocję jednego głównego produktu (lub chociaż jednej linii produktowej) zamiast dwóch na kanibalizujących się sprzętów.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto