A A A

Elon Musk: "Sztuczna inteligencja może okazać się bronią straszniejszą niż energia atomowa"

5 sierpnia 2014, 09:30 | Czytany 8062
Czy niebawem zastąpią nas roboty? O dziwo nad tym zagadnieniem nie zastanawiają się osoby mało wykształcone i nieobeznane z technologią, a największe osobistości świata nauki i techniki. Swój głos do tej dyskusji dorzucił właśnie Elon Musk, który stwierdził, że sztuczna inteligencja może okazać się bronią straszniejszą niż energia atomowa.
Elon Musk:

Trzeba przyznać, że porównanie do energii atomowej jest jak najbardziej na miejscu. Wynalazek ten pomógł ludzkości produkować bezpieczniejszą i bardziej ekologiczną energię. Stała się ona jednak również składnikiem najbardziej śmiercionośnej broni na świecie, która może w jednej chwili unicestwić całe miasta. Głos miliardera inwestującego w nowe technologie nie jest odosobniony - wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się m.in. Stephen Hawking.

Również on zdaje sobie sprawę z tego, że sztuczna inteligencja jest dla nas jednocześnie ogromną szansą oraz niebezpieczeństwem.

Znamienne jest to, że Stephen Hawking to jeden z największych autorytetów w dziedzinie fizyki, zaś Elon Musk to jeden z najbardziej innowacyjnych biznesmenów na świecie. Stworzył między innymi PayPala, elektryczne samochody Tesla, pierwszą firmę oferującą komercyjne loty kosmiczne SpaceX oraz planuje zrewolucjonizować transport publiczny za pomocą pneumatycznie napędzanych, podziemnych kapsuł Hyperloop. Jest to człowiek orkiestra, który wręcz jest uosobieniem technologii i posłużył jako pierwowzór dla Tony'ego Starka w najnowszych firmach o Iron Manie.

Teraz Musk polecił książkę "Superinteligencja" (niestety niedostępną w języku polskim) i stwierdził, że ma nadzieję, iż ludzkość nie jest biologicznym programem rozruchowym dla cyfrowej superinteligencji. Uznał też, że wydaje się to coraz bardziej prawdopodobne. Nie jest to pierwsza wypowiedź Muska w tym tonie. Już w czerwcu podczas wywiadu udzielanego stacji CNBC stwierdził on, że musimy bardzo ostrożnie pracować nad tego typu rozwiązaniami. W przeciwnym wypadku będziemy mogli doświadczyć fabuły Terminatora na własnej skórze.

Jednak zanim to się stanie, minie naprawdę wiele lat.

Jak na razie nikomu nie udało się stworzyć chociażby głupiej, ale kreatywnej oraz świadomej maszyny i nic nie wskazuje, by miało się to zdarzyć w najbliższej przyszłości. Co prawda naukowcy starają się stworzyć ludzki mózg, jednak na razie jest to pieśń przyszłości. Znajdujący się w naszej głowie komputer to niezwykle skomplikowane narzędzie i stworzenie go zajmie dziesięciolecia. A jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o dotychczasowych próbach odtworzenia i ulepszenia ludzkiego mózgu możecie przeczytać w innym artykule mojego autorstwa.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Rincewind
Rincewind
5 sierpnia 2014, 15:11
Oczywiście, to prawda. Tylko że z punktu widzenia efektywności oraz wykorzystania potencjału taki projekt AI nie miałby najmniejszego sensu. :-)
kosa64
kosa64
5 sierpnia 2014, 14:59
Rincewind napisał(a): W zasadzie zawsze mnie interesowało to dlaczego tak usilnie próbuje się przedstawić AI jako możliwie ludzkie fizycznie jak i pod względem charakteru - nie ma to na dobrą sprawę żadnego sensu. Ponieważ jesteśmy najlepiej dostosowani do interakcji z drugim człowiekiem. Boimy się wszystkiego, co nienaturalne.
Rincewind
Rincewind
5 sierpnia 2014, 14:09
Wiem, dlatego napisałem że się czepiam. Co do pierwowzoru - różne opinie, twórcy w którymś z wywiadów twierdzili że wzorowali się na szefie Oracle (wszystkie filmy były sponsorowane min. przez te firmę). Ale to mało istotny szczegół. Co do AI - nie wiem czy pic na wodę bo nie widziałem kodu ale sam przyznajesz że są maszyny które radzą sobie znacznie lepiej a to oznacza że miałem rację. Co do serialu - zamierzam obejrzeć, Tobie natomiast polecam Person of Interest - wolno się rozkręca ale osobiście uważam, że tak będzie wyglądała przyszłość AI - nie androidy ale systemy komputerowe rozproszone po całym świecie [url=https://www.youtube.com/watch?v=_DkFxSGGkB4](tutaj masz sam fragment wyjaśniający jak działa AI w serialu)[/url]. W zasadzie zawsze mnie interesowało to dlaczego tak usilnie próbuje się przedstawić AI jako możliwie ludzkie fizycznie jak i pod względem charakteru - nie ma to na dobrą sprawę żadnego sensu.
kosa64
kosa64
5 sierpnia 2014, 13:35
@Rincewind Jestem autorem tekstu, żeby nie było :). Co do Iron Mana, mówię tu o jego filmowym, najnowszym odpowiedniku. I jego pierwowzorem rzeczywiście był Musk :). A co do Twoich przemyśleń, to polecam Ci serial Extant Doskonale odpowiada na Twoje wątpliwości. Jeśli z kolei chodzi o Eugene Goostman, to pic na wodę. Były już maszyny osiągające lepsze wyniki w teście Turinga. Eugene działał koszmarnie i udawał 13-letniego chłopca z Ukrainy, czym maskował swój idiotyzm. Niestety media podłapały ten temat i wyszło co wyszło.
Rincewind
Rincewind
5 sierpnia 2014, 09:51
Co w tym dziwnego, że nie zastanawiają się nad tym osoby mało wykształcone i nieobeznane z technologią? Takie osoby nie wiedzą na jakiej zasadzie funkcjonuje strona internetowa czy myszka w ich komputerze, dlaczego miałyby rozważać zagadnienia związane ze SI? Posłużył jako pierwowzór Tonego Starka? Serio? Żył już w latach 60? No dobra - czepiam się, ale pierwowzorem był szef Oracle. :) Czy świadomość nie została osiągnięta - w pewnym stopniu są już świadome - wiedzą co się dzieje dookoła jak i w ich wnętrzu. Największym błędem byłoby próbowanie porównania maszyny do człowieka i oczekiwanie, że będą rozwijały się w tym samym kierunku i w ten sam sposób. Maszyny są z natury logiczne, jest to zaprzeczeniem bycia człowiekiem. :) No i bardzo proste SI istnieją - parę miesięcy temu superkomputer Eugene Goostman przeszedł test Turinga oraz przekonał 33% swoich rozmówców, że jest 13 letnim chłopcem.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto