A A A

Facebook - twoje cyfrowe ja

3 czerwca 2017, 08:10 | Czytany 127
Rola facebooka w codziennym życiu staje się coraz ważniejsza. Juz dawno został przekroczony punkt, w którym było to jeszcze śmieszne. Teraz zaczyna być straszne.
Facebook  - twoje cyfrowe ja

Powiedzenie, że jak kogoś nie ma na facebooku to znaczy, że nie istnieje już dawno przestało być śmieszne, bo jest coraz boleśniej oczywiste. Rzecz jasna bez facebooka można się obejść (zostanie wtedy mnóstwo czasu na inne, pożyteczniejsze zajęcia), ale grupa ludzi nie korzystająca z facebooka, instagramu, twittera czy innego poratlu społecznosciowego jest juz widać tak mała, że rząd USA uznał, że w zasadzie pomijalna i zmienił przepisy dotyczące wydawania wiz.

23 maja pojawiła się nowa wersja formularza jaki należy wypełnić ubiegając się o wizę do USA. Pojawiło się w nim pole w którym należy wpisać swój nick z jednego z wykorzystywanych serwisów społecznościowych. Władze USA (i nie tylko one) doszły do wniosu, że jest to zdecydowanie lepsze żródło informacji o potencjalnym turyście/emigrancie niż najdokładniejszy nawet wniosek.

Co prawda jest to pierwszy taki przypadek, gdy władze państwowe oficjalnie chcą się przyjrzeć temu co wypisujemy w sieci, ale nieoficjalnie praktyki takie trwają już od dawna. Tu i ówdzie pojawiały się głosy, że podczas rekrutacji do pracy nowy pracodawca domagał się hasła do facebooka, aby przejrzeć dokładnie całą zawartość konta przyszłego pracownika. Nie jest też tajemnica, że policja i wywiad regularnie przeczesuje serwis Zuckerberga w poszukiwaniu ciekawych informacji. Jest to ze wszech miar zrozumiałe działanie - po co męczyć się i w pocie czoła zdobywać fragmenty informacji na temat danej osoby, gdy można skorzystać z tego co ona sama publikuje na swój temat w sieci.

Niestety większość ludzi nie ma pojęcia jakie informacje puszcza w eter. Najczęściej bowiem kryją się one w tle, za plecami osobnika robicego dziubek na słitfoci. To dokładnie taka sama metoda jak grzebanie w śmieciach wyrzucanych przez inwigilowaną osobę. Nie chodzi o to czy wyglądamy na zdjęciu ładnie czy nie, ale ile warte jest nasze ubranie i biżuteria, lub gdzie się właśnie znajdujemy. Lokalizacja zdjęcia jest bardzo ciekawa, bo raz, że jest w stanie zdradzić nasz status majątkowy, a dwa, że może jawnie pokazac, że znajdujemy się w miejscy w którym oficjalnie miało nas nie być. Tak np wpadł co najmniej jeden komandos rosyjski puszczajacy fotki z Ukrainy, podczas gdy rząd rosyjski uparcie twierdził, że regularne jednostki wojskowe nie biorą udziału w walkach.

No dobrze, przyjmijmy jednak założenie,że jesteśmy świadomym użytkownikiem i kontrolujemy publikowane treści. No ale wiadomo "shit happens" i ktoś nam włamuje się na konto. Okazuje się, że przejęte konto może być bardzo cenne. dowodzi tego opisana pod tym linkiem próba wyłudzenia pieniędzy.

Co robili złodzieje kont. Najpierw analizowali z kim dana osoba prowadzi rozmowy za pomoca messengera. Analizowali też w jaki sposób sa prowadzone rozmowy, jaki rodzaj słownictwa jest używany. Nastepnie w sposób maksymalnie zbliżony do własciciela konta zagadywali do jego znajomych i rodziny i prosili o drobną pożyczkę/doładowanie konta. Robili to na tyle skutecznie, że ofiary długo nie mogły uwierzyć, że padły ofiara oszusta.

Widać więc wyraźnie, że takei facebookowe konto to nic innego jak nasza cyfrowa tożsamość. co prawda jedna z wielu, ala też jedna z tych dokładniejszych i jej utrata może być dość bolesna. Czy rozwiązaniem jest więc rezygnacja z facebooka? Niestety w chwili obecnej jest to niemożliwe na masową skalę, jednak problem  inwigilacji i ochrony cyfrowej tożsamości będzie stale narastał i prędzej czy później ta bańka musi pęknąć.


Tagi: facebook
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto