A A A

Facebook kontra Amazon, Apple i Google

19 kwietnia 2019, 09:00 | Czytany 41
Koncern Marka Zuckerberga opracowuje asystenta, który ma konkurować z Aleksą Amazona, Asystentem Google'a i apple’owską Siri.
Facebook kontra Amazon, Apple i Google

Amerykańska sieć telewizyjnych kanałów informacyjnych CNBC doniosła, że Facebook pracuje nad asystentem głosowym, który ma zmierzyć się z resztą świata, czyli Aleksą (Amazon), Asystentem (Google) i Siri (Apple). W przedsięwzięcie zaangażowany jest dział przedsiębiorstwa, który zajmuje się długofalowymi projektami technologicznymi i sprzętem, włączając w to gogle rzeczywistości wirtualnej należącej do Zuckerberga spółki Oculus. Informatorzy, którymi są dwaj byli pracownicy Facebooka twierdzą, że aktualnie trwają rozmowy z dostawcami inteligentnych głośników.

Wirtualny asystent to oczywiście nie pierwsza przygoda Facebooka ze sztuczną inteligencją. Nie dalej jak w 2015 roku społecznościowy potentat opracował M. - bazującego na AI asystenta przeznaczonego dla komunikatora Messenger. Zadaniem M. były inteligentne sugestie, które miały pomagać użytkownikom w komunikacji. Jako że sprawne działanie mechanizmu w dużej mierze zależało od ingerencji człowieka, projekt nie przyjął się i został zamknięty w ubiegłym roku.

Również pod koniec ubiegłego roku gigant „Zuckera" rozpoczął sprzedaż urządzenia do wideoczatów Portal, za pomocą którego użytkownicy wymówiwszy magiczne „Hey Portal" mogli rozpocząć wydawanie prostych poleceń. Aby było w stanie wykonać bardziej skomplikowane polecenia, musiało jednakowoż skorzystać z wbudowanej asystentki Amazona – Aleksy.

Jak więc widać Facebook ma pod górkę, gdyż konkurencja jest bardzo silna. Zarówno Amazon jak i Google wysforowały się mocno do przodu ze swoimi produktami, zagarniając w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych – wg eMarketera – łącznie 97 proc. (67 proc. Amazon i 30 proc. Google  rynku inteligentnych asystentów. Nie wiadomo też w jaki sposób Facebook zamierza namawiać użytkowników do przesiadki na swój produkt.

Co ciekawe zespół odpowiedzialny za facebookowego asystenta ma siedzibę w Redmond, czyli tam, gdzie rezyduje Microsoft. Nie dalej jak w styczniu tego roku Microsoft postawił swego rodzaju krzyżyk na wirtualnej asystentce o imieniu Cortana, która nie jest już zintegrowana w module wyszukiwania w Windows 10. Prezes Microsoftu, Satya Nadella, zrozumiał, że nie ma sensu walka z kimś, kto jest o kilka okrążeń do przodu w wyścigu wirtualnych asystentów i asystentek (uwaga feministki! jest parytet!). Przypatrując się decyzjom „Zuckera", można wnioskować, że nie odrobił zadania domowego i nie uczy się na błędach innych, dużo bardziej doświadczonych niż on graczy.

zdjęcie pochodzi z serwisu 123RF

 

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto