A A A

Facebook w opałach

15 marca 2019, 16:00 | Czytany 178
Serwis społecznościowy znów przed sądem. Koncern Zuckerberga opuszczają kluczowe dla firmy osoby zajmujące kierownicze stanowiska.
Facebook w opałach

W czwartek (14 marca) społecznościowego giganta opuścili Chris Cox i Chris Daniels, poinformował dziennik „The Wall Street Journal". Pierwszy z panów niespełna rok wcześniej objął dyrektorskie stanowisko, na którym odpowiadał m.in. za Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. Drugi dżentelmen zaś był wiceszefem komunikatora WhatsApp. Obydwaj menedżerowie pożegnali się ze swym chlebodawcą po ogłoszeniu przez niego nowych planów. Koncern zamierza bowiem znacznie bardziej przyłożyć się do ochrony prywatności swoich użytkowników.

Mimo że i jeden, i drugi dyrektor rozstali się w zgodzie z pryncypałem, sprawa wygląda dość dziwnie. Nie dalej jak w ubiegłym roku ze stanowisk zrezygnowali założyciele Instagrama: Kevin Systrom i Mike Krieger, ojcowie WhatsAppa Jan Koum i Brian Acton, szef ds. bezpieczeństwa Alex Stamos oraz dyrektor działu prawnego Colin Stretch.

Niektóre media wiążą odejście części „dyrektoriatu" z nową polityką działania spółki. Tydzień temu Facebook ogłosił bowiem, że ma być teraz „platformą stawiającą na prywatność". W wypowiedzi „Zuckera" pojawiły się zapowiedzi dotyczące zaimplementowania szyfrowania typu end-to-end, aby komunikacja pomiędzy użytkownikami była chroniona przed osobami i firmami trzecimi, w tym nawet przez samym Facebookiem.

Nic dziwnego, że w końcu w tym najpopularniejszym serwisie społecznościowym zainteresowano się kwestiami bezpieczeństwa. Dość często koncern pozywano do sądu, gdzie zarzucano Facebookowi nielegalne wykorzystywanie danych swoich użytkowników. Tak było np. w ubiegłym roku w Niemczech. W Belgii zaś wzywano firmę, do zaprzestania gromadzenia danych o internautach. Nie wspominając o aferze ze spółką Cambridge Analytica, którą posądza się, że uzyskawszy dane z Facebooka, miała wpływ na referendum w sprawie brexitu.

Nie dalej jak wczoraj amerykańska prokuratora wszczęła śledztwo przeciwko Facebookowi. Tym razem sprawa toczyć się będzie o umowy koncernu społecznościowego z innymi podmiotami. Na mocy tych porozumień gigant Zuckerberga miał udostępniać na zewnątrz dane osobowe użytkowników portalu społecznościowego, pisze powołując się na informatorów pragnących zachować anonimowość „The New York Times".

Daleko temu okrętowi do zatonięcia, ale czy to pierwsze szczury opuszczają pokład Facebooka, czy to kapitan Hak groźnie macha załogantom przed ich nosami kikutem zakończonym żelazem?

Zdjęcie pochodzi ze źródła: 123RF


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
zdzislaw47
26 marca 2019, 14:21
Od kiedy na swoim profilu umieściłem skan z PC format dotyczącego blokowania przez Facebook to doznaję też blokady i usuwania moich wpisów i fotek.Ponoć są prawi i sprawiedliwi.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto