A A A

GoPro przeżyło

29 września 2017, 16:10 | Czytany 279
Na początku tego roku kurs akcji GoPro pikował w dół, a firma zaliczała kolejne wpadki. Biorąc pod uwagę konkurencję na rynku kamer sportowych wyglądało na to, że to już koniec tej marki. tymczasem premiera najnowszych kamer udowadnia, że w firmie ostała się jeszcze garstka wizjonerów, którzy mogą uratować markę.
GoPro przeżyło

Można GoPro lubić, można nie lubić, ale trzeba być sprawiedliwym i napisać, że jak iPhone jest wzorcem do którego dążą producenci wszystkich telefonów, tak GoPro jest takim samym wzorcem w segmencie kamer sportowych. Kamery GoPro zawsze były traktowane i najczęściej rzeczywiście takie były - jako najlepsze. rynek kamer sportowych mocno jednak rozwinął się i wiele firm zaczęło produkować kamery równie dobre a tańsze, albo równie drogie a nieco lepsze.

GoPro Hero5 było dowodem na to, że firma nie ma realnego pomysłu na to jak zachęcić amatorów filmowania do przesiadki na nowy model. Widmo bankructwa stawało się realne. Premiera nowych produktów GoPro Hero6 i GoPro Fusion udowodniły jednak, że firma zatrudnia kilku wizjonerów , którzy wiedzą jak wyciągnąć firmę z opałów.

Szóstka

GoPro Hero6 to kamera, która autentycznie krzyczy do użytkownika KUP MNIE, JESTEM NAJLEPSZA. Taki przekaz jest uzasadniony, choć na pierwszy rzut oka urządzenie niczym poza małym napisem nie różni się od poprzedniej wersji.

Jakie są plusy szóstki? To pierwsza cywilna kamera która nagrywa 4K w 60 klatkach a FullHD w 200. Co więcej urządzenie jest wodoodporne samo z siebie, nie potrzebuje dodatkowej obudowy, a włożone pod wodę automatycznie zmienia balans bieli dzięki czemu nie potrzebuje dodatkowego filtra na soczewce. Poprawiono tez jakość mikrofonu, a to zawsze była pięta achillesowa kamer sportowych. Standardowo mikrofon zbierał wszystkie stuki, trzaski i dotknięcia obudowy. Szóstka nie ma mikrofonu idealnego, zastosowany jest znacząco gorszy niż zewnętrzny mikrofon, ale i tak jest to najlepszy mikrofon wśród kamer sportowych. Rejestrowany dźwięk jest na żywo przetwarzany przez procesor, który obniża poziom stuków tak, że poziom całego nagrania jest stosunkowo wyrównany, nie ma charakterystycznych pików.

Olbrzymiej poprawie uległa też cyfrowa stabilizacja obrazu. Arcywymagajacym testem dla kamer jest nagranie jazdy na rowerze. Podczas prezentacji widziałem dwa nagrania z tej samej leśnej ścieżki - obraz zarejestrowany Hero5 wykazywał wszystkie typowe cechu rowerowej trzęsawki, obraz z Hero 6 było co najmniej o klasę lepszy.

Kolejnym udoskonaleniem jest nowy profil kolorów, dzięki któremu są bardziej żywe i nie tak wyprane jak w poprzednich modelach, z tej funkcji bardzo chętnie skorzystają amatorzy, którzy nie bawią się w color grading przy montażu.

Właśnie - montaż, najbardziej upierdliwa i niewdzięczna czynność. Teraz dzięki zaawansowanemu procesorowi w wielu wypadkach możliwa do uniknięcia. Na podstawie danych z czujników - akcelerometru i żyroskopu i oraz odgłosów z mikrofonu kamera jest w stanie samodzielnie zmontować dynamiczny materiał wideo z zarejestrowanych klipów.

Fuzja

Drugim ciekawym produktem jest GoPro Fusion. Na pierwszy rzut oka to po prostu przyzwoitej jakości kamer sferyczna, czyli coś dla wąskiej grupy użytkowników. Jednak prawdziwa moc tej kamery leży w oprogramowaniu, które jest w stanie ze sferycznego filmu wyciąć zwykły płaski film ustawiając kard zawsze w tym miejscu sfery, gdzie dzieje się cos ciekawego. To pierwsze sensowne zastosowanie takiej kamery, które zwalnia użytkownika z konieczności obracania się z obiektywem w stronę akcji. to można zrobić podczas edycji materiału.

Gdzie jest haczyk

Bo haczyk jak zawsze musi gdzieś być. tym razem jest nim cena. Hero5 nie było tanią kamerą. Cena oscylowała w okolicy 1800 zł. tymczasem za Hero6 trzeba zapłacić 2399 zł a za Fusion najprawdopodobniej coś w okolicy 3200 zł. Ilość użytkowników którzy będą chcieli mieć tą kamerę z pewnością zostanie większa niż tych, którzy ją kupią.

 


Tagi: kamery
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto