A A A

Google chce rozwiązać problem aktualizacji Androida. Co więcej, ma na to sposób

14 maja 2017, 18:20 | Czytany 179
Jednym z największych problemów posiadaczy smartfonów z Androidem jest brak aktualizacji. Może on jednak już niebawem zniknąć dzięki rozwiązaniu znanemu jako Project Treble.
Google chce rozwiązać problem aktualizacji Androida. Co więcej, ma na to sposób

Ile wersji Androida jest obecnie używanych? Prawdopodobnie nie da się tego ustalić. Każdy wariant systemu Google jest bowiem dopasowywany do swoich potrzeb zarówno przez producentów sprzętu, jak też przez operatorów komórkowych. Z tego powodu najnowsze wersje systemu Android trafiają do większości telefonów naprawdę długi czas po swojej teoretycznej premierze, a na wielu modelach nie pojawiają się w ogóle.

Fragmentacja Androida

Widać to po rynkowych udziałach kolejnych wersji Androida.

Według najnowszego raportu opublikowanego przez Google z Androida 7.1 Nougat korzysta zaledwie 0,5 proc. wszystkich użytkowników smartfonów z Androidem. System w nieco starszej wersji 7.0 ma tylko 6,6 proc. użytkowników. Oznacza to, że Android Nougat trafił do zaledwie 7,1 proc. użytkowników. Z kolei najpopularniejszą wersją systemu Google jest wydany w 2014 roku Android 5.0 Lollipop.

To kuriozalna sytuacja. Obecnie zdecydowana większość użytkowników korzysta ze starego oprogramowania, które jest dziurawe i niebezpieczne. Apple nie pozwala innym podmiotom na ingerencję w swój system operacyjny i tworzy go z myślą o zaledwie kilkunastu urządzeniach, więc nie ma takich problemów. Dlatego gdy wypuszcza nową wersję systemu iOS, natychmiastowo trafia ona do praktycznie wszystkich użytkowników.

Project Treble

Jest to idealna sytuacja, do której dąży Google. Chce jednak przy tym nie rezygnować z różnorodności oferowanej przez nakładki różnych producentów. Tutaj właśnie przyda się Project Treble, który pozwoli na aktualizowanie frameworka Androida do nowej wersji bez konieczności dostosowywania do niej nakładki producenta. Dzięki temu wszystkie sprzęty z Androidem będą mogły dostawać nowe wersje oprogramowania natychmiastowo, bez oczekiwania na przygotowanie nowej wersji systemu operacyjnego przez producenta sprzętu i operatora.

Project Treble

Nowy system aktualizacji zadebiutuje już z Androidem O.

Nie oczekiwałbym jednak tego, że wszystkie dostępne na rynku smartfony z Androidem dostaną natychmiastowo nową wersję oprogramowania. O tym, jak będzie przebiegać proces aktualizacji smartfonów z systemem Google, przekonamy się dopiero jesienią. Wtedy bowiem odbędzie się oficjalna premiera Androida O. Wówczas zobaczymy też, jak do nowej formy aktualizacji podejdą producenci. Być może wcale nie zechcą oni aktualizować starych telefonów, skoro brak aktualizacji może przekonać klientów do zmiany urządzenia na nowe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
15 maja 2017, 06:55
Witam! Mam nadzieję, że mój "HUAWEI Y5 II" jakimś cudem załapie się na nowy system aktualizacji. W końcu - pojawił się on w sprzedaży w drugim kwartale 2016 r., a więc nie jest taki stary ;) .
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto