A A A

Google sprawił, że telefony z Windows stały się bezużyteczne

8 sierpnia 2016, 07:40 | Czytany 4070
Obecnie jedynymi liczącymi się na rynku systemami mobilnymi są Android oraz iOS. O Windows 10 Mobile najczęściej wspomina się zaledwie jak o rynkowej ciekawostce i wygląda na to, że ten stan rzeczy prędko się nie zmieni. Co więcej, on znacznie się pogłębi.
Google sprawił, że telefony z Windows stały się bezużyteczne

Jestem o tym przekonany, ponieważ Google zablokował możliwość logowania się do swoich usług z poziomu smartfonów z mobilnym Windowsem. Gdy użytkownik próbuje to zrobić, otrzymuje następujący komunikat: "Twoja przeglądarka nie jest już obsługiwana. Zaktualizuj ją do najnowszej wersji." Nieco niżej znajdują się ikony oraz linki prowadzące do pobrania przeglądarek Chrome, Firefox, Safari oraz Internet Explorer.

Jest to kuriozalna sytuacja, ponieważ jedyną pełnoprawną przeglądarką dostępną na mobilnej platformie Microsoftu jest Edge, który jest następcą Internet Explorera. Google zatem informuje użytkownika, że powinien zaktualizować swoją nową przeglądarkę, do... starszej wersji, niedostępnej już na jego sprzęcie. Ewentualnie proponuje skorzystanie z innych przeglądarek, również niedostępnych na Windows 10 Mobile.

Co ciekawe, problem ten wcale nie jest nowy.

U niektórych użytkowników pojawił się ponad miesiąc temu. Po prostu nie mówiło się o nim, gdyż dotyczy on wyłącznie osób starających się dodać do swojego telefonu konto Google. Osoby, które wcześniej dodały swoje konto Google do urządzenia, mogą z niego swobodnie korzystać. To też nieco pokazuje, jak wielu nowych użytkowników decyduje się na korzystanie z mobilnego Windowsa. Ten system nikogo nie obchodzi.

Outlook Windows 10 Mobile

Sytuacja ta mnie nie dziwi. Każda osoba w minimalnym stopniu orientująca się w rynku mobilnym doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że Google od początku rzucał kłody pod nogi mobilnej wersji systemu Windows. Mimo że jej udziały w rynku przez pewien czas mocno rosły, a oprogramowanie to wydawało się perspektywiczne, Google nie wydał na nią żadnej oficjalnej aplikacji. Jako że usługi Google są bardzo popularne, ruch ten miał ogromny wpływ na zmniejszenie atrakcyjności mobilnej wersji Windows.

W końcu doszło do dziwnej sytuacji. Otóż klienta YouTube'a na system Windows Phone napisał... Microsoft. Co więcej, był on lepszy od programu dostępnego na systemach iOS oraz Android. Niestety Google kazał o usunąć. Od tamtej pory z YouTube'a można było korzystać tylko za pomocą niskiej jakości klientów firm trzecich lub przeglądarki internetowej. Oba rozwiązania były niezbyt wygodne.

Google (a teraz Alphabet) kreuje się na dobrą korporację.

Firmę z zasadami, respektującą reguły uczciwej konkurencji. Jej działania z ostatnich kilku lat pokazuje jednak, że Google stał się odpowiednikiem dawnego Microsoftu. Firmą, która jest w stanie użyć wszystkich możliwych środków, by tylko zniszczyć konkurencję w zarodku.

Jak na razie jej się to udaje i jedyną alternatywą dla Androida jest iOS, który pojawił się na rynku wcześniej. Nawet jeśli na rynku mobilnym pojawi się trzeci gracz, nie daję mu wielkich szans na przetrwanie. Google załatwi go w identyczny sposób, jak wcześniej załatwiło mobilną wersję Windows.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
łowca układów
10 sierpnia 2016, 21:19
Żadne usługi google nie działa na win? Super! Tym bardziej się cieszę, że mam telefon z tym systemem!
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto