A A A

Hakowanie samochodów

25 listopada 2015, 12:20 | Czytany 1813
Hakowanie samochodów to już nie fantastyka, ale coraz bardziej niepokojąca rzeczywistość. Zdaniem ekspertów bezpieczeństwa jest to coraz bardziej realne zagrożenie dla właścicieli nowych, silnie zinformatyzowanych pojazdów.
Hakowanie samochodów

Elektronika jest tańsza niż mechanika więc w nowoczesnych samochodach opłaca się zastosować prostszy system np zawieszenia i jego niedostatki skompensować zaawansowanymi systemami elektronicznymi. W dodatku każdy nowy samochód ma wbudowane coraz bardziej skomplikowane i zintegrowane systemy informatyczne. Z jednej strony pozwalają one na dokładną analizę tego co się dzieje w aucie za pośrednictwem złącza serwisowego, z drugiej jednak strony otwierają dla przestępców całkiem nowe możliwości. Zdalne włamywanie się do samochodowego systemu jest już na wyciągnięcie ręki. O spektakularnej i udanej próbie zhakowania systemu zarzadząjącego autem pisaliśmy już tutaj. Eksperci z firmy ESET zebrali 6 faktów dotyczących hakowania samochodów.

1. Pierwsze samochody zostały zhakowane już 5 lat temu

Już w 2010 roku zespół naukowców z University of Washington oraz University of California w San Diego poinformował, że może przejąć kontrolę nad samochodem przy wykorzystaniu luk w systemie danego pojazdu. Podczas specjalnego eksperymentu pokazali jak przejmują kontrolę nad radiem, hamulcami i silnikiem pojazdu. Wtedy nie powiedzieli nad samochodem jakiej marki przejęli kontrolę - teraz wiadomo, że był to Chevrolet Impala z 2009 roku.

2. Niebezpieczny system multimedialnym

Na początku tego roku, amerykańscy naukowcy ujawnili dużą wadę w samochodzie Jeep Cherokee. Charlie Miller i Chris Valasek wykorzystali luki w systemie radiowym pojazdu do zdalnego kontrolowania: klimatyzacji, radia, hamulców i silnika - podczas eksperymentu udało im się nawet zatrzymać pojazd z dziennikarzami znajdującym się w środku. Eksperyment zakończył się "sukcesem" ze względu na brak odseparowania podatnego na zdalny atak systemu multimedialnego od systemu zarządzania układami samochodu. Miller i Valasek poinformowali o odkrytej luce producenta, co poskutkowało tym, że oprogramowanie w samochodach Jeep, Dodges i Chrysler zostało zaktualizowane.

3. Podatne immobilizery

Jeden z eksperymentów wykazał, że cyberprzestępcy mogą wyłączyć elektroniczne urządzenia zabezpieczające i otworzyć samochód bez użycia prawdziwego klucza. Naukowcy Roel Verdult, Flavio Garcia i Baris Ege wykorzystali słabość kryptografii i uwierzytelniania zastosowanych w odbiornikach RFID  firmy Menagnos, który używane są w wielu immobilizerach. W swoim raporcie opisali, że skutki przedstawionego ataku są szczególnie poważne dla tych pojazdów, które odpalają samochód bez użycia kluczyka. Dlaczego bardziej podatne są auta bez kluczyka? Główną przyczyną jest, jak twierdzą naukowcy, brak dodatkowego wzmocnienia mechanizmów kryptograficznych.

4. Uprawnienia serwisowe mogą trafić w niepowołane ręce

Zemsta admina, któremu nie odebrano praw dostępu, lub który zna na wylot zarządzany system to koszmar każdego pracodawcy. Pięć lat temu, były pracownik dealera samochodowego Texas Auto Center wykorzystał swoją konsolę zdalnego dostępu do samochodów, aby unieruchomić i manipulować aż setką pojazdów. Klienci, którzy kupili samochody w Texas Auto Center informowali firmę, że ich samochody nie pracują tak jak powinny, a w środku nocy często włączał się alarm.

5. Zhakowane auto nie musi być podłączone do Internetu

Często zakłada się, że tylko podłączone do sieci samochody mogą być atakowane przez osoby trzecie, ale to nie do końca prawda. Policja Stanowa w Wirginii potwierdziła to podczas swoich eksperymentów na samochodach Chevrolet Impala i Ford Taurus. Policjanci z Virginia Department of Motor Vehicles, naukowcy z University of Virginia i organizacja Mitre Corporation odkryli, że mogą uniemożliwić zmianę biegów przez kierującego, zwiększyć obroty silnika, spowodować jego przyspieszenie czy całkowicie go odciąć w samochodzie niepodłączonym do sieci. Ponadto, Mitre Corporation odkryła sposób ataku, który umożliwia otworzenie bagażnika i drzwi pasażera, a także blokadę drzwi kierowcy, włączanie wycieraczek i używanie płynu do spryskiwaczy. Ataki te nie były łatwe, ponieważ wymagały od atakujących nie tylko przejęcia samochodowego systemu komputerowego policji stanowej, ale także bezpośredniego dostępu do samochodu. Pierwsze ataki zostały przeprowadzone za pomocą aplikacji w smartfonie, który został podłączony do urządzenia w samochodzie za pomocą Bluetooth. Ten rodzaj ataku wymaga znajomości elektroniki modelu samochodu, i dostępu fizycznego, ale powyższy eksperyment pokazuje, że takie ataki są możliwe - nawet w samochodzie bez podłączenia do Internetu.

6. Aktualizacje samochodowych systemów to olbrzymi problem

Dostarczanie poprawek do systemów samochodowych stanowi nie lada wyzwanie dla ekspertów bezpieczeństwa i deweloperów samochodowych. Obawy w temacie bezpieczeństwa systemów samochodowych wyraził amerykański senator Edward Markey, który w opublikowanym w lutym 2015 roku raporcie krytykuje przemysł samochodowy za jego słabą reakcję na informacje o lukach w zabezpieczeniach. W swoim raporcie Markey wskazuje, że osoby odpowiedzialne za systemy samochodowe nie wykonały odpowiednej pracy, aby zabezpieczyć samochody przed atakami, a tym samym systemy pozostają całkowicie niezabezpieczone. Przykładem może być opisany na początku testu przypadek zhakowanego samochodu Chevrolet Impala. Jak podaje magazyn Wired, aż 5 lat zajęło firmie General Motors rozwiązanie tego problemu bezpieczeństwa.

Jak widać rozwój technologii oprócz poprawy jakości produktów rodzi też niespotykane wcześniej problemy. Kilkadziesiąt lat temu w czystomechanicznych samochodach podobne problemy nie dość, że były abstrakcyjne, to naprawa takich aut wymagała znalezienia dobrego mechanika. Dzisiaj bardzo często sam mechanik już nie wystarczy, potrzebny jest jeszcze spec od elektroniki, a niekiedy także informatyk. wszystko wskazuje tez na to, że niestety niedługo też będziemy potrzebować speca od bezpieczeństwa

 

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto