A A A

HoloLens - mieszana rzeczywistość na Code Europe

25 listopada 2016, 16:10 | Czytany 436
Już w grudniu masz szansę spotkać się ze współtwórcą Microsoft HoloLens - deweloperem Larsem Klintem. To innowacyjne urządzenie wzbudziło nie tylko ekscytację zwykłych użytkowników, ale tez zainteresowanie izraelskiej i ukraińskiej armii. Jak mieszana rzeczywistość może zmienić życie zwykłego człowieka?
HoloLens - mieszana rzeczywistość na Code Europe

Większość z nas słyszała zarówno o wirtualnej (VR), jak i rozszerzonej (AR) rzeczywistości. W branży technologicznej pojawiło się jednak nowe pojęcie - mixed reality. Możemy do niej wkroczyć dzięki HoloLens. Najnowszy produkt Microsoftu gogle AR już wkrótce mogą zmienić naszą perspektywę. I to nie chwyt marketingowy. O innowacyjności produktu świadczy choćby to, że przez kilka lat był on utrzymywany w tajemnicy nawet przed rodzinami zaangażowanych w projekt deweloperów.

Okulary HoloLens pozwalają na interakcję z hologramami nakładanymi na realnie istniejące obiekty, uruchamianie specjalnych aplikacji czy tworzenie nowych widoków. Doświadczenie mieszanej rzeczywistości powali Was na kolana. Nie raz. Wielokrotnie! - zapewnia Lars Klint, pasjonat ekosystemu MS i współtwórca HoloLens, który już 5 i 7 grudnia w Krakowie oraz Warszawie podczas Code Europe opowie bliżej o Virtual Reality.

Klint przyznaje jednak, że ludzie z reguły nie lubią gwałtownych zmian. Przeciętny użytkownik technologii nie jest jeszcze gotowy na życie w całkowicie wirtualnym świecie. Jednak ogromny sukces gier i aplikacji bazujących na podobnych technologiach, m.in. Pokemon Go, pokazuje, że wchodzenie w interakcje z tym co nierzeczywiste jest atrakcyjne nie tylko dla specjalistów IT.

Komfort noszenia HoloLens, a także błyskawiczne dopasowanie hologramów do istniejących obiektów sprawiają, że korzystanie z okularów to dla użytkownika czysta przyjemność. Jednak przygotowanie kodu dla aplikacji urządzenia wymaga od programisty nie lada umiejętności. Sprzęt jest powiązany z Universal Windows Platform i wykorzystuje Windows 10, można więc uruchomić na nim aplikacje przygotowane z myślą o telefonach czy tabletach. Ale do stworzenia pełnego trójwymiarowego doświadczenia potrzeba sprawności w modelowaniu obiektów 3D lub zespołu, który wykona ta część projektu.

Pomysłów na wykorzystanie HoloLens Microsoft ma wiele. Firma zapewnia, że znacznie uatrakcyjniłyby one one przestrzeń publiczną, np. interaktywne wystawy w muzeach. Wspomina też o zjawisku holoportacji. Nazwa rodem z filmów science fiction to po prostu określenie dla innowacyjnych cyfrowych rozmów. HoloLens sprawiłyby, że oddalone od siebie osoby czułyby się tak, jakby rozmawiały ze sobą siedząc na tej samej kanapie. Najwięksi entuzjaści wierzą, że gogle za kilka lat mogą zastąpić komputery, oferując nam idealne warunki do pracy, a także wypoczynku.


To być może bardzo odległy scenariusz, ale HoloLens wzbudza zainteresowanie poważnych instytucji. Są wśród nich izraelska i ukraińska armia. Pokazując pełen obraz bitwy, stan amunicji, a także szczegóły dotyczące zgrupowania wroga, mogłyby mieć kluczowe znaczenie w tworzeniu skutecznych taktyk na froncie. Obie jednostki już zamówiły kilka prototypowych egzemplarzy do wypróbowania. Taka wojna z punktu widzenia (widzenia - nie, doświadczenia) zbliża się do gry komputerowej.


Widziałem mnóstwo zachwycających projektów HoloLensowych, głównie aplikacji. Gogle można też wykorzystać do VR czy AR. HoloLensy przesuwają współczesne granice programowania i wykorzystania technologii
- dodaje Lars Klint.
Okazja, by porozmawiać o technologiach przyszłości ze specjalistami IT pojawi się na Code Europe. Największa konferencja programistyczna w Polsce odbędzie się 5 i 7 grudnia w Krakowie i Warszawie. Udział jest bezpłatny - wystarczy tylko pobrać bilet ze strony www.codeeurope.pl.

Lars Klint przybliży nie tylko specyfikę mieszanej rzeczywistości. Podczas swojej drugiej prelekcji opowie o narzędziach do rozpoznawania głosu, bazujących na technologii sztucznej inteligencji.

Poza spotkaniami ze współtwórcą HoloLens, agenda Code Europe oferuje warsztaty i wykłady ponad 70 prelegentów z całego świata. Opowiedzą oni o ponad 30 technologiach IT. Na kompleksowej sesji z Allenem O'Neillem uczestnicy otrzymają dawkę wiedzy z zakresu analizy systemów i innych technologii, które pomogą w budowie własnego robota. Z kolei podczas wykładu "Computational Behaviour Modelling for the Internet of Things" Fahima Kawsara dowiedzą się, jak stworzyć rozbudowane algorytmy sztucznej inteligencji, które można wykorzystać w IoT.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w branży IT rozwój jest kluczowy. Poszukiwanie wiedzy, kontakt z najlepszymi fachowcami i udział w warsztatach są niezwykle ważne dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z programowaniem czy ogólnie pojętą informatyką. To dlatego pracowaliśmy dniami i nocami, by zaprosić wyjątkowych prelegentów z całego świata i stworzyć najbardziej merytoryczną agendę - dodaje Tomek Kreczmar, menadżer projektu.

Organizator Code Europe - Grupa Absolvent.pl (www.absolvent.pl), ma już 6-letnie doświadczenie w prowadzeniu wydarzeń dedykowanych osobom stawiającym na rozwój kariery. Na każdą edycję największego z nich - Absolvent Talent Days (www.talentdays.pl), rejestruje się 55 tysięcy studentów i absolwentów. To dlatego, że oprócz promowania ofert pracy, poprzez debaty i szkolenia dba o edukację uczestników.

Code Europe Kraków/Warszawa

Kiedy / gdzie: 5 grudnia 2016 / ICE Kraków Congress Centre
7 grudnia 2016 / PGE Narodowy Warszawa
Bilety: do pobrania na www.codeeurope.pl

Zdobądź wiedzę od światowej klasy specjalistów IT!
Weź udział w Code Europe - największej konferencji programistycznej w Polsce.

Przyjdź i zyskaj dostęp do bogatego programu wydarzenia, a w nim:
● 40 prelekcji
● 9 godzin networkingu z wybitnymi praktykami
● 3 obszary tematyczne: Backend i Frontend, Mobile, Bigdata

Posłuchaj naszych prelegentów. Tylko liderzy branży IT:
● Douglas Crockford - światowa legenda JavaScriptu, guru Frontendu, mistrz kodowania;
● Lars Klint - pasjonat ekosystemu MS, rozwijający technologię HoloLens;
● Sven Ruppert - jeden z największych niemieckich specjalistów Javy

i wielu innych. Sprawdź: https://www.codeeurope.pl/pl/prelegenci

Liczba miejsc na Code Europe jest limitowana!
Pobierz bezpłatny bilet na www.codeeurope.pl już dziś!

 

 

 


Tagi: microsoft
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto