A A A

IFA 2019 = 8K + 5G + AI

8 września 2019, 12:20 | Czytany 159
Co ciekawego (i bezsensownego) na berlińskich targach IFA 2019.
IFA 2019 = 8K + 5G + AI

Zacząłem pisać „słowo na niedzielę" o powszechnie szanowanym za obiektywizm brytyjskim nadawcy radiowo-telewizyjnym, ale uznałem, że felieton o włączeniu się BBC w batalię przeciwko fałszywym wiadomościom może zaczekać. Tym bardziej, że temat fake newsów i deepfake'ów już poruszałem, a pewnie i wrócę do niego czy to na łamach PC Formatu, czy tu – na stronie WWW.

Od pierwotnego pomysłu odwiódł mnie Berlin, a w zasadzie nie tyle same miasto, które uwielbiam, co odbywająca się tam IFA. Mała ciekawostka: targi te „trzymają się" już 95 lat (pierwsza edycja miała miejsce w 1924 roku, a sześć lat później na ich otwarciu przemawiał Albert Einstein). Początkowo tematyka imprezy dotyczyła radiotechniki. Później, ewolucyjnie rozszerzono zakres do obecnej formuły, obejmującej szeroko pojętą elektronikę użytkową. Upadek hanowerskiego Cebitu (swego czasu największe targi IT w Europie, a nawet na świecie) przyczynił się do wzrostu popularności Ify. No, ale nie będę przecież dywagował na temat historii imprez targowych, skoro w zamyśle miałem dokonanie małego résumé wystawy. Do dzieła więc.

Gdybym miał streścić tegoroczne targi IFA, to wystarczyłoby mi trzech symboli, których użyłem w tytule: 8K, 5G, AI. Zacznijmy od obrazu. Obecni w stolicy Niemiec producenci prezentowali inteligentne telewizory 8K, m.in. LG, Metz, Sharp, Sony, TCL. Samsung przebił wszystkich ze swoim tv „The Wall" o przekątnej 219 cali, kosztującym... grubo ponad dwa miliny złotych (sic!). Wszystko fajnie... Tylko ile jest filmów/kanałów/strumieni w 8K? No i druga kwestia: skoro z odległości półtora metra, dwóch zaciera się różnica pomiędzy 1080p a 4K, to po co komu 8K? Panasonic z kolei zademonstrował urządzenie z przezroczystym ekranem OLED oraz model o dziwacznej nazwie Megacon (sklejone ze sobą dwa ekrany LED – dzięki czemu uzyskano wyjątkowy, czyli mega-, kontrast), który – z powodu ilości wydzielanego ciepła – mógłby ogrzać salę balową w petersburskim Pałacu Zimowym.

5G nie dało się nie zauważyć. I tak Samsung chwalił się układem Exynos 980 z wbudowanym modułem 5G, poprawionym modelem składaka Fold 5G (za ponad 9000 zł), zaś Qualcomm zapowiedział Snapdragona 7 ze zintegrowanym modemem 5G na grudzień bieżącego roku. Jak się można domyślać Chińczycy z Huawei nie zasypiali gruszek w popiele, czego efektem był ich pierwszy SoC z 5G – ośmiordzeniowy Kirin 990.

Wraz z pierwszymi smartfonami i układami SoC obsługującymi 5G pojawił się również sprzęt sieciowy. I tak niemiecki AVM zaprezentował swój router z modemem – Fritzbox 6850 5G, działający w sieciach 5G (nazwa zobowiązuje!), LTE i UMTS. Niestety, model ten nie jest zgodny ze standardem Wi-Fi-6 – do obsługi najnowszych sieci bezprzewodowych przeznaczono routery Fritzbox 5530, 5550 i 6660. Konkurencja w postaci Netgeara i TP-Linka czuwała i przygotowała „sieciówkę kratową" dla standardu IEEE 802.11ax. Były to zestawy Netgear Orbi WiFi 6 i TP-Link Deco X60 i X20.

No AI, czyli sztuczna inteligencja, o której mówiło się wszem i wobec i widziało się w bardzo wielu zastosowaniach – od głośników i telewizorów po wyposażenie inteligentnych domów. Co więcej, termin „smart home" wydaje się być powoli zastępowany przez „smart city" i to nie tylko wskutek rosnącej popularności bezzałogowych środków transportu.

Na koniec luźna myśl... ciekawe, że mimo stagnacji (żeby nie powiedzieć spadku) na rynku m.in. smartfonów i telewizorów zaobserwowanej przez analityków (m.in. IDC) tereny targowe pękały w szwach – całą powierzchnię wystawową wyprzedano do cna. „Jesteśmy największymi targami cyfrowymi w Europie", stwierdził w wywiadzie dla DPA dyrektor targów Jens Heithecker. Wybiorę się za rok. Sprawdzę.

fot. Messe Berlin


Tagi: IFA 2019
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto