A A A

Ile pamięci operacyjnej powinien mieć smartfon? Postanowiłem to samodzielnie sprawdzić.

6 lutego 2017, 13:30 | Czytany 4094
Jeszcze kilka lat temu standardowym wyposażeniem smartfonów było 1 GB RAM, obecnie większość smartfonów ze średniej półki ma 2-3 GB pamięci. Jednocześnie na rynku pojawiają się urządzenia mające nawet 6 GB RAM. Czy warto inwestować w tego typu smartfony? Postanowiłem to sprawdzić.
Ile pamięci operacyjnej powinien mieć smartfon? Postanowiłem to samodzielnie sprawdzić.

Od jakiegoś czasu korzystam naprzemiennie z dwóch smartfonów. Pierwszy to kosztujący 1099 zł Wiko Ufeel Prime. Jest to całkiem niezły model ze średniej półki, którego sercem jest procesor Qualcomm Snapdragon 430 z ośmioma rdzeniami Cortex-A53. Współpracuje on z 4 GB RAM. Urządzenie to pod względem komfortu pracy szczególnie nie odbiega od typowych smartfonów wyposażonych w 3 GB pamięci operacyjnej. Jasne, aplikacje będące w tle są trochę rzadziej zamykane, a szeroko rozumiany multitasking działa sprawniej. Jednak trudno tu zauważyć jakąś ogromną, przełomową różnicę wydajnościową między smartfonami z 3 i 4 GB pamięci operacyjnej.

W obu przypadkach jest za to zauważalnie lepiej niż w smartfonie z 2 GB RAM. Jeżeli macie właśnie taki sprzęt, prawdopodobnie najbardziej wymagające aplikacje będące w tle są zamykane bardzo szybko, niekiedy wręcz natychmiastowo. Okazuje się, że w obecnych czasach 2 GB pamięci operacyjnej to minimum niezbędne do komfortowego korzystania ze smartfonu z Androidem. Osoby wymagające rozsądnej wydajności wystarczającej do absolutnie wszystkich zadań powinny kupić smartfon wyposażony w 3-4 GB RAM.

A może warto zainwestować w urządzenie z jeszcze większą ilością pamięci?

Sprawdziłem to na przykładzie modelu Huawei Mate 9 Pro, który ma aż 6 GB RAM. Tutaj rezultaty są już imponujące. W zdecydowanej większości testowanych przeze mnie smartfonów najszybciej ubijaną aplikacją działającą w tle było Pokemon GO. Wystarczyło nie korzystać z niej kilka minut, by została zamknięta i by konieczne było jej ponowne uruchomienie, które trwa kilkanaście sekund. Może się wydawać, że nie jest to szczególnie długi czas, jednak nawet on potrafi mnie porządnie zirytować.

Dlatego byłem bardzo zdziwiony, gdy po spotkaniu trwającym ponad godzinę chciałem włączyć Pokemon GO i... gra uruchomiła się natychmiast. Cały czas działała w tle i nie została zamknięta. Tyczy się to oczywiście również innych programów, jednak w ich przypadku nie jest to tak mocno widoczne. Niemniej jednak na Huawei Mate 9 Pro praktycznie żadne programy działające w tle nie są zamykane, a jeżeli są, to po ekstremalnie długim czasie.

Ile RAM powinien mieć nowy smartfon?

Najmniej wymagającym użytkownikom wystarczą 2 GB RAM. Jednak osoby zamierzające grać lub korzystać z kilku programów jednocześnie powinny zainwestować w model z 3 GB, a najlepiej 4 GB RAM. Z kolei na kupno sprzętu z 6 GB RAM jest jeszcze za wcześnie. Korzyści wynikające z tego rozwiązania są widoczne wyłącznie w nielicznych sytuacjach, dlatego kupno urządzenia mobilnego z 6 GB RAM można polecić wyłącznie największym maniakom wydajności.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
7 lutego 2017, 15:15
Więcej niż 2 GB w smartfonie - co za szaleństwo
koneton
koneton
6 lutego 2017, 19:10
Spotify nie używam, a do czynności opisanych wyżej wystarcza. Oczywiście, każdy dobiera telefon do potrzeb.
avatar
Emiel
6 lutego 2017, 16:24
No niestety 1GB to już mało, wystarczy odpalić spotify w tle i włączyć chrome i potrafi się spotify wyłączyć, wydaje mi się, że minimum teraz to właśnie 2GB.
koneton
koneton
6 lutego 2017, 14:56
Kurczę. Ja mam 1GB ram, a mimo to nie mam problemów z płynnym jednoczesnym działaniem aplikacji do nawigacji/map, biletów/parkowania, przeglądarki czy YT.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto