A A A

Ile pikseli wystarczy?

30 czerwca 2014, 12:50 | Czytany 19320
Każdy lubi mieć lepiej niż gorzej. Dotyczy to wszystkiego, także jakości wyświetlanego na ekranie obrazu. Dlaczego więc tak chętnie ostatnio zgadzamy się dobrowolnie na coraz gorszy obraz w smartfonach?
Ile pikseli wystarczy?

Można nie kochać firmy Apple i nie używać ich produktów, ale dwie rzeczy trzeba im przyznać. Po pierwsze urządzenia Apple są zwyczajnie ładne, a po drugie to właśnie firma ś.p. Jobsa wprowadziła pojęcie Retina.Co prawda szybko okazało się, że jest to nazwa własna ich rozwiązania, które w kolejnych odsłonach wcale już nie było tak fantastyczne jak na początku, ale ziarno zostało zasiane - idea rozprzestrzeniła się także wśród innych producentów ekranów.

Czym jest rozdzielczość

Rozdzielczość ekranu jest to ilość punktów jakie wyświetlane są na jednostce powierzchni. Przyjęło się powszechnie używać jednostki anglosaskiej - cala (2,51 cm). Ilość punktów na cal to dpi (dot per ich) - używane do określania rozdzielczości sprzętu drukującego i skanującego, ppi (pixels per ich) - używamy do określenia rozdzielczości obrazów bitmapowych , lpi (lines per inch) - używana do określania rozdzielczości druku. W sumie chodzi wszędzie o to samo - im więcej punktów tym dokładniejsze odwzorowanie i po prostu lepsza jakość obrazu.

Przyjmuje się, że optymalna rozdzielczość dobrej jakości materiałów drukowanych na wysokiej klasy papierze to 300 dpi. Jest to związane z właściwościami ludzkiego wzroku. Po prostu dla zdecydowanej większości ludzi różnica między 300 a 1200 dpi będzie niedostrzegalna. Rzecz jasna nie dotyczy to domowych drukarek - parę lat temu bez trudu można było gołym okiem odróżnić tekst wydrukowany w obu rozdzielczościach. Z kolei w wypadku zdjęć nie było to już takie proste i bez lupy nie dało się odróżnić obrazów. Miało to jednak związek z technologią druku - atramentówki i laserówki szły w kierunku wysokich rozdzielczości bo były w stanie generować małe punkty i tworzyć z nich drobne detale. Z kolei drukarki termosublimacyjne nie wyszły poza 300 dpi a i tak drukowały rewelacyjnej jakości fotografie.

Retina i naśladowcy

Pierwszy ekran z rozdzielczością Retina (iphone 4) faktycznie oferował rozdzielczość 326 dpi i co za tym idzie wyraźny, niepostrzępiony obraz. Niestety Apple szybko odrzekło, że w Retinie nie chodzi o 300 dpi, ale właśnie o dobrą jakoś obrazu i wcale nie mus to być akurat 300 dpi. Faktycznie kolejne urządzenia z Retiną (ipad 3) miał „zaledwie" około 264 dpi. Tłumaczone to było tym, że w wypadku tabletu, trzymamy go dalej od oczu i w zasadzie i tak nie jesteśmy w stanie zobaczyć więcej niż 250 pikseli na cal. Rozdzielczość ta zresztą spadła jeszcze bardziej w MacBooku Pro 3 generacji z ekranem 15 cali - aż do 220 dpi. To słaby wynik jak na Retinę, ale jak zaraz się przekonamy i tak doskonały jak na komputerowy monitor.

W każdym bądź razie wyścig na rozdzielczości w ekranach ruszył i 300 dpi okazało się łatwe do osiągnięcia. Już na 4,5 calowym wyświetlaczu z rozdzielczością 1280x720 mamy 326 dpi. A najnowszy model Samsung Galaxy S5 przy przekątnej 5,1 i rozdzielczości Full HD oferuje rozdzielczość rzędu  432 dpi. To zresztą i tak nic przy tym czym raczy nas LG G3 - jego ekran o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości  2560x1440, ma gęstość pikseli  533 dpi.

O ile jednak w smartfonach doszliśmy już do absurdalnie wysokich rozdzielczości to klasyczne monitory komputerowe są pod tym względem daleko w tyle. Klasyczny monitor o przekątnej 23 cali i rozdzielczości Full HD oferuje zaledwie 96 dpi, a najnowsze monitory o rozdzielczości 4K (3840x2160) i przekątnej 28 cali dociągają zaledwie do 157 dpi. Należałoby więc spojrzeć z uznaniem na wspomniany już wyświetlacz Macbooka oferujący 220 dpi.

Każdy lubi mieć lepiej niż gorzej. Dotyczy to wszystkiego, także jakości wyświetlanego na ekranie obrazu. Dlaczego więc tak chętnie ostatnio zgadzamy się dobrowolnie na coraz gorszy obraz w smartfonach?

Co się dzieje ze smartfonami?

Wróćmy jednak do pytania zadanego na początku tekstu. Skoro jest tak dobrze i ekrany telefonów mają coraz lepsze parametry to czy jest powód do narzekania. Niestety jest.

Prawidłowe powiązanie rozdzielczości ekranów z wielkością przekątnej jest następujące:

 

  • Do 4 cali można zaakceptować rozdzielczość 854x480 (244 dpi)
  • Do 4,3 cala smartfon powinien dysponować rozdzielczością 960x540 (257 dpi)
  • Około 4,5 cala przekątnej powinna być wykorzystywana rozdzielczość 1280x720 (326 dpi)
  • Od 5 cali powinna być zastosowane rozdzielczość 1920x1080 (435 dpi)

 

Niestety panująca ostatnio moda na urządzenia o wielkich ekranach 4,5 - 5 i 6 cali a jednocześnie chęć kupowania jak najtańszych urządzeń spowodowała wysyp modeli o ekstremalnie niskich rozdzielczościach w porównaniu do wykorzystywanej przekątnej ekranu. Praktycznie normą sa już smartfony 4,5 calowe z ekranem 854x480 - nie jest to szczyt techniki, ale da się jeszcze na to patrzeć. Zdarzają się jednak model nawet 6 calowe o takiej rozdzielczość, co daje gęstośc upakowania pikseli na poziomie 165 dpi. Z jednej strony to nadal dużo, patrząc na ekrany pecetów, ale jak na standardy smartfonów to już zatrważająco mało. W dodatku sami godzimy się na pogarszanie jakości ekranów, bo wyższa rozdzielczość wymaga zastosowanie wydajniejszego a wiec i droższego procesora.

Nie namawiam bynajmniej do kupowania smartfonów o rozdzielczości ekranu min Full HD - przy 4 calach starczy 854x480 pikseli (test takich właśnie smartfonów w najniższych cenach w najbliższym wydaniu PC Formatu), a przy najpopularniejszym obecnie rozmiarze 4,5 cala  - doskonale się sprawdza zdecydowanie zbyt rzadko stosowane HD, i nie wymaga do tego ultraszybkiego procesora. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tu komfort użytkownika, jeżeli komuś nie przeszkadza niska rozdzielczość  i lubi mieć wielkie ikony, to nie powodów żeby się męczył przy małych. Namawiam jedynie do tego, żeby wybór był świadomy a nie przypadkowy.

 

 


Tagi: smartfony, 4K
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Łotr
30 czerwca 2014, 14:28
Dobrze. To był wstęp. Gdzie jest reszta artykułu?
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto