A A A

Informatyka jest kobietą

8 marca 2020, 08:15 | Czytany 109
My, mężczyźni lubimy prężyć muskuły – jakby na to nie spojrzeć czynimy tak od zarania ludzkości. Najprawdopodobniej zostanie nam to do jej końca – chyba, że za jakiś czas mięśni już mieć nie będziemy, a wtedy… Zresztą nie o nas jest dzisiejsze słowo na niedzielę, lecz o to Tobie, płci piękna (i zdolna).
Informatyka jest kobietą

Anglia 1833 rok. Ada Augusta Byron, córka znanego poety, na dwa lata przed swym zamążpójściem i przyjęciem nazwiska King oraz tytułu hrabiowskiego Lovelace odwiedza Charlesa Babbage’a. Osiemnastoletnie dziewczę jest zachwycone postacią matematyka i jego wynalazkiem – maszyną różnicową. Z upływem czasu fascynacja przeradza się w pasję, dzięki której Ada zagłębia się w tajniki działań naukowo-wynalazczych swego znajomego i staje się jego współpracownicą. Przypisuje się jej więc napisanie pierwszego programu komputerowego, choć wokół autorstwa tegoż narosło wiele kontrowersji. Niezależnie jednak od nich Ada Lovelace do dziś jest symbolem kobiecego wkładu w rozwój nauki i techniki – kto wie, ale może bez jej wsparcia i obecności Babbage nie byłby ojcem informatyki.

Kobiet podobnych młodej angielskiej damie, które znalazły się w cieniu bądź wielkich wydarzeń, bądź zmaskulinizowanej wynalazczości było multum. A choćby żyjąca wiek później Katherine Burr Blodgett. To tej amerykańskiej fizykochemiczce zawdzięczamy prace na nieodblaskowym „niewidocznym” szkłem, które stało się prekursorem materiałów stosowanych w ekranach monitorów komputerowych.

W tym samym mniej więcej czasie świat usłyszał o Grace Hopper, która była jedną z programistek komputera Harvard Mark I. To jej przypisuje się popularyzację pojęcia „bug” w nomenklaturze informatycznej.

A Hedy Lamarr? Ta żydowsko-austriackiego pochodzenia amerykańska aktorka przecudnej urody (nawiasem mówiąc jako gwiazda Hollywoodu po raz pierwszy na ekranie odegrała kobiecy orgazm) podczas II wojny światowej opracowała radiowy system zdalnego sterowania torpedami, który po latach zaadaptowano na potrzeby telefonii komórkowej i wi-fi.

A Betty Holberton, Jean Barik, Kathleen Antonelli, Marlyn Meltzer, Ruth Teitelbaum i Frances Spence – pierwsze programistki ENIAC-a?

A niemal zapomniana, pochodząca ze środkowej Ukrainy Katarina Juszczenko? To dzięki niej w latach 50. XX wieku powstał pierwszy język programowania wysokiego poziomu, z którego nieco później wykluły się Fortran, Cobol i Algol. A Sophie Wilson, która zaprojektowała zestaw rozkazów dla procesorów ARM stosowanego we współczesnych (XXI-wiecznych) smartfonach?

Ósmomarcowe święto przypomina o tym, że gdyby nie Wy… pewnie sprzęt komputerowy, oprogramowanie, internet i usługi sieciowe wyglądałyby zupełnie inaczej. A może w ogóle by ich nie było?

PS

Z okazji 99. Międzynarodowego Dnia Kobiet zarówno w sklepie App Store, jak i Google Play przez jakiś czas będą promowane gry i aplikacje stworzone za sprawą kobiet: graficzek, programistek, projektantek, założycielek firm. Dziękujmy i podziwiajmy!

fot. Wikimedia.org


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto