A A A

Intel udziela gwarancji na podkręcanie, ale nie uważam tego za dobry pomysł

17 lipca 2014, 11:40 | Czytany 1435
W sieci pojawiła się informacja, że już niebawem polscy klienci będą mogli skorzystać z ubezpieczenia Intel Performance Tuning Protection Plan. Pozwala ono za dodatkową opłatą otrzymać możliwość wymiany procesora, który przestał działać w wyniku podkręcania. Jednak czy nie powinniśmy otrzymać takiej usługi za darmo?
Intel udziela gwarancji na podkręcanie, ale nie uważam tego za dobry pomysł

Ubezpieczenie to na pierwszy rzut oka wygląda bardzo ciekawie, jednak ma kilka znacznych ograniczeń. Pierwsze z nich to fakt, iż z Intel Performance Tuning Protection Plan będą mogli skorzystać tylko klienci sklepów Morele.net oraz Komputronik, jeśli zdecydują się je wykupić w sklepie. Warto jednak zaznaczyć, że każdy klient od dawna miał możliwość kupna ubezpieczenia na tej stronie, ale ze względu na brak odpowiedniej akcji informacyjnej z możliwości tej korzystało mało osób. Dlatego można powiedzieć, że na polskim rynku gwarancja ta dopiero wchodzi na salony.

Oprócz tego skorzystać z niego będą mogły tylko osoby, które kupią procesory Ivy Bridge oraz Haswell z serii K, i7-3820 oraz nowego, rocznicowego Pentiuma z rodziny G3258. Dodatkowo procesor musi zostać kupiony w wersji pudełkowej, gwarancja nie obowiązuje układów w wersji OEM i zakupionych jako część złożonego komputera. No i można kupić tylko jedną dodatkową gwarancję do jednego procesora.

Cena gwarancji Intel Performance Tuning Protection Plan jest zależna od modelu procesora i kosztuje od 10 do 35 dolarów.

Intel Performance Tunning Protection Plan Ceny

Jak łatwo się domyślić, niższa cena obejmuje taniego Pentiuma G3258 i cena gwarancji rośnie wraz z kosztem procesora. Działa ona tak długo jak zwykła gwarancja na procesor i umożliwia wymianę uszkodzonego procesora na nowy. Niestety raz uszkodzony model traci gwarancję i nie możemy w podobny sposób ubezpieczyć otrzymanego w ramach gwarancji procesora. Oprócz tego gwarancja na procesor zaczyna działać dopiero 30 dni po jego zakupie. Jestem w stanie zrozumieć te ograniczenia. Intel chce, by z jego gwarancji korzystali normalni użytkownicy, a nie osoby gotowe niszczyć kolejne procesory w poszukiwaniu najbardziej nadającej się do podkręcania sztuki.

Gwarancja taka to zwykłe nabijanie ludzi w butelkę.

Jeśli ktoś podkręcał procesor i uszkodził go, wie że Intel bez problemu wymienia takie układy. Dzieje się tak, mimo że oficjalnie zwykła gwarancja nie obejmuje uszkodzeń wskutek podkręcania. Intel decyduje się na takie działanie nie ze względu na gest dobrej woli, a fakt, że bardzo trudno poznać, czy przyczyną „śmierci" procesora było podkręcenie go.

Oznacza to, że zwykły użytkownik tak naprawdę nie potrzebuje tej gwarancji. Dodatkowo ekstremalne podkręcanie wymaga często zdjęcia płytki IHS. Jest to fizyczna ingerencja w budowę procesora i bardzo wątpliwe jest, że w takim wypadku Intel zdecyduje się na wymianę procesora. Kto powinien zatem skorzystać z tej gwarancji? Osoby, które hobbystycznie chłodzą swoje procesory ciekłym azotem i dla zabawy na prywatnym sprzęcie podbijają napięcie do niebezpiecznego poziomu? Grono takie z całą pewnością istnieje, ale obawiam się, że nie jest zbyt liczne.

Wydaje mi się jednak, że usługa ta powinna być dostępna w standardzie.

O wiele mniej by mnie oburzyło, gdyby taka gwarancja była w ofercie AMD, a nie Intela. I wcale nie jest to objaw hipokryzji! Chodzi o to, że Intel otwarcie mówi, że procesory z serii K są przeznaczone dla osób, które chcą podkręcić swój komputer. Intel powinien albo nie pozycjonować swoich produktów w ten sposób Naturalne wydaje się mi, że skoro dany układ służy do podkręcania, jego gwarancja powinna obejmować takie działanie, oczywiście do pewnego napięcia i bez fizycznych ingerencji w procesor. Sytuacja w praktyce wyglądałaby tak jak teraz, ale udałoby się uniknąć niesmaku i chęci zwykłego wyciągnięcia pieniędzy od użytkowników.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto