A A A

Intel w parze z AMD

8 listopada 2017, 17:10 | Czytany 117
W każdej plotce jest ziarno prawdy. W czasach fake news to powiedzenie już się nie sprawdza, ale w przypadku procesorów Intela z grafiką AMD rzeczywiście było coś na rzeczy. Intel potwierdził, że przygotowuje takie rozwiązania, choć nie do końca w postaci jednego chipu.
Intel w parze z AMD

Układy APU od AMD (ze zintegrowaną grafiką Radeon) już od samego początku były zmorą Intela. Same procesory nie stanowiły silnej konkurencji, ale Radeony były zauważalnie lepsze od zintegrowanej grafiki HD Graphics. Mimo ogromnej pracy włożonej przez Intela właśnie w rozwój grafiki, nie była ona tak dobra jak oczekiwano. Być może stąd wzięły się pogłoski, że Intel zdecyduje się na wykorzystanie konkurencyjnej grafiki. Ale z perspektywy czasu widać, że były to mniej lub bardziej kontrolowane przecieki, które wreszcie ujrzały światło dzienne.

Intel oficjalnie potwierdził, że wkrótce do ultrabooków oraz miniaturowych pecetów trafią procesory z grafiką AMD. Pierwszy element to Core 8. generacji, drugim jest grafika z rodziny Polaris lub Vega (informacje są niejednoznaczne), a trzecim - pamięć HBM2. Całość nie będzie jednym układem krzemowym, lecz modułem składającym się z tych właśnei elementów, połączonych mostkiem Embedded Multi-Die Interconnect Bridge (EMIB). Takie rozwiązanie ma przede wszystkim znacznie mniejsze rozmiary niż kilka osobnych układów, ale także wysoką wydajność.

Intel + AMD

Według nieoficjalnych informacji serwisu Reddit, grafika AMD ma być dostępna w procesorach z serii G, a mają to być przynajmniej trzy modele: Core i7-8705G, Core i7-8706G oraz Core i7-8809G. To układy 4-rdzeniowe (8-wątkowe) o bazowej częstotliwości 3,1 GHz, a różniące się zegarami turbo oraz zastosowanym układem graficznym. Wyniki testów najszybszego z nich: w benchmarku 3DMark 11 Performance osiągnął wyniki około 10 600 pkt. (Physics) oraz około 14 100 punków (Graphics). To wyniki zbliżone przynajmniej do średnich procesorów i kart graficznych najnowszych generacji, a także do topowych produktów sprzed 2-3 generacji. Taka wydajność zamknięta małych urządzeniach z pewnością jeszcze bardziej przyczyni się do popularyzacji laptopów dla graczy.

Jednak dla fanów AMD niekoniecznie jest to dobra informacja. Obecność Radeonów w parze z procesorami Core może oznaczać, że laptopy z układami Ryzen nadal pozostaną w cieniu, jak przez ostatnie kilkanaście lat. Mobilne układy Ryzen pokazano dwa tygodnie temu, a do kupienia od ręki jest na razie tylko jeden model notebooka.

Aktualizacja: Jeszcze gorszą wiadomością dla AMD i fanów firmy jest to, że Raja Koduri, kilka dni temu pracujący jako szef Radeon Technologies Group, od dziś pracuje w Intelu, gdzie obejmie stanowisko m.in. głównego architekta GPU. Zatem włączenie grafiki AMD do konstrukcji Intela to tylko etap przejściowy - docelowo wydajne grafiki i oparte na nich rozwiązania zaoferuje sam Intel, a AMD i Nvidia zyskają wyjątkowo silnego konkurenta.

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto