A A A

Internet (dziurawych) rzeczy

12 sierpnia 2014, 09:40 | Czytany 6175
Idea internetu rzeczy (Internet of Things, IoT) zakłada łączenie w jedną sieć wszystkich możliwych urządzeń. Dzięki temu w przyszłości mamy mieć pełną kontrolę np. nad swoim domem, choć przy okazji... tę kontrolę może mieć również ktoś niepowołany.
Internet (dziurawych) rzeczy

W internecie rzeczy ma się znaleźć wszystko, co tylko możliwe. Oprócz komputerów, smartfonów, tabletów czy telewizorów będzie to sprzęt AGD (lodówka, czajnik, kuchenka), czujniki (np. temperatury, dymu, wilgotności), urządzenia wykonawcze (zamki do drzwi, siłowniki do okien) i wiele, wiele innych. Możliwości są ograniczone jedynie fantazją twórców elektronicznych gadżetów, np. Intelowi udało podłączyć się do sieci... dziecko. Właściwie to jego śpioszki, które monitorują aktywność malucha i wysyłają odpowiednie informacje na smartfony rodziców. Sporo na ten temat pisaliśmy w ostatnim wydaniu PC Formatu (9/2014).

Firma HP przyjrzała się dziesięciu najczęściej używanym urządzeniom IoT, choć bez podawania ich nazw. Wszystkie z możliwością zarządzania za pomocą smartfona, w większości przez usługi chmurowe. W tych 10 urządzeniach znaleziono łącznie różnych 250 luk bezpieczeństwa - średnio 25 luk na urządzenie! Zastrzeżenia pojawiły się praktycznie we wszystkich obszarach związanych z bezpieczeństwem. Przykładowo, 60 proc. urządzeń było podatne na ataki typu cross-site scripting czy związane z uwierzytelnianiem (np. domyślne hasło 1234). 70 proc. urządzeń przesyłało dane bez wykorzystania szyfrowania, a 80 proc. wszystkich urządzeń pozwalało na użycie prostych, łatwych do złamania haseł. Natomiast 90 proc. urządzeń zbierało prywatne dane użytkownika przez sam sprzęt, aplikację mobilną lub chmurę. Pełne opracowanie można znaleźć na stronie firmy HP.

Internet (dziurawych) rzeczy

Zdajemy sobie sprawę, że badanie miało trochę nastraszyć potencjalnych użytkowników takiego sprzętu, tym bardziej że zostało wykonane przez oddział HP zajmujący się dostarczaniem zabezpieczeń. Nawet sam fakt przesyłania jakichkolwiek informacji przez sieć Wi-Fi, która sama z siebie oferuje szyfrowanie, jest już niezłym zabezpieczeniem. Jednak faktem jest to, że rozwiązania dla internetu rzeczy są na razie traktowane jako fajne gadżety, tymczasem nikt na poważnie nie zajmuje się bezpieczeństwem. Dlatego może zdarzyć się, że włamywacz będzie doskonale poinformowany o tym, kiedy nie ma nas w domu, albo okna same się otworzą w czasie największej burzy. A to już fajne nie będzie.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi: internet, HP
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto