A A A

Internet z kosmosu

5 kwietnia 2019, 15:10 | Czytany 174
Założyciel Amazonu zamierza świadczyć usługi szerokopasmowego internetu satelitarnego, umieszczając na orbicie Ziemi 3236 satelitów.
Internet z kosmosu

Amazon planuje udostępniać mieszkańcom naszej planety szerokopasmowy internet satelitarny. Projekt, na temat którego pierwsze przecieki pojawiły się mniej więcej pół roku temu nosi roboczą nazwę Kuiper - od nazwiska amerykańskiego astronoma holenderskiego pochodzenia, specjalisty z zakresu fizyki planet - Gerrita Pietera Kuipera. Według ówczesnych (wrzesień 2018 r.) pogłosek miał to być „duży i śmiały projekt kosmiczny". Teraz już wiadomo nieco więcej.

Szef platformy handlu internetowego, Jeff Bezos, zamierza wysłać na niską orbitę okołoziemską 3236 satelitów telekomunikacyjnych. I tak nad Ziemią na wysokości 590 km ma zawisnąć 784 satelitów, w odległości 610 km ma krążyć 1296 „maszynek", a 630 km od powierzchni naszego globu ma orbitować 1156 przekaźników. Wszystkie mają zostać rozmieszczone pomiędzy 56 stopniem szerokości północnej i 56 stopniem szerokości geograficznej południowej. Według pomysłodawców takie rozlokowanie satelitów ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu aż 95 proc. ludzkości. Poza zasięgiem ma znaleźć się m.in. część Danii, Kanady, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Islandia, Finlandia i Norwegia.

Z szacunków ONZ wynika, że ograniczony dostęp do internetu ma około 4 miliardy ludzi. Jest więc szansa, że już za dwa lata za sprawą Blue Origin niezależnej od Amazonu spółki Bezosa niemal cały świat będzie „usieciowiony".

Projekt Kuiper to nie jedyna inicjatywa tego typu. W ubiegłym roku w ramach projektu szerokopasmowego internetu satelitarnego Starlink koncern Elona Muska SpaceX „odpalił" dwa pierwsze satelity. Docelowo na orbicie ma się znaleźć 12 tysięcy takich przekaźników. Przychody uzyskane w ramach projektu Starlink mają pomóc wizjonerowi sfinansować wizję budowy miasta na Marsie.

W tym kierunku podąża również firma OneWeb, która w ramach tworzonej przez siebie konstelacji, zamierza wysłać w kosmos 600 satelitów komunikacyjnych. Według ambitnych zamierzeń już za trzy lata planowane jest połączenie ze sobą wszystkich szkół na świecie. Plany na mniejszą skalę mają również Kanadyjczycy z firmy Telesat, która twierdzi, że ich systemy zapewnią znacznie większą przepustowość niż konstelacje SpaceX i OneWeb (odpowiednio: 4- i 10-krotnie). Uruchomienie usług planowane jest na początku nadchodzącej 10-latki. Boeing, Facebook i LeoSat również nie zasypiają gruszek w popiele i będą aktywnie udzielać się w przestrzeni kosmicznej.

Zastanawia mnie czy tysiące satelitów pomieszczą się wokół naszej planety. Nie będzie żadnych zakłóceń w przesyłaniu sygnału? Jak za x lat będziemy wybierać dostawcę usług internetowych?

zdjęcie pochodzi ze źródła: 123RF

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto