A A A

Jak napisać aplikację nie potrafiąc programować? Wystarczy skorzystać z Kinetise

7 czerwca 2014, 17:40 | Czytany 56030
Tworzenie aplikacji mobilnych bardzo przypomina pisanie stron internetowych sprzed kilku lat, przed popularyzacją WordPressa. Krótko mówiąc, jest to zajęcie wymagające dużej ilości czasu i umiejętności lub ogromnych zasobów pieniężnych. Jednak niebawem może to się zmienić, dzięki stworzonemu przez polską firmę narzędziu Kinetise.
Jak napisać aplikację nie potrafiąc programować? Wystarczy skorzystać z Kinetise

Co złego jest w typowym podejściu do tworzenia aplikacji mobilnych?

Każdy, kto choć raz tworzył lub chciał kupić aplikację mobilną dla swojej strony lub firmy wie, że jest to bardzo problematyczne przedsięwzięcie. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, aplikacje mobilne są drogie i potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Jest to budżet, który potrafi odstraszyć większość inwestorów. Oprócz tego tworzenie aplikacji mobilnej jest procesem bardzo skomplikowanym. Zajmuje długie miesiące i... nie przynosi odpowiednich rezultatów.

Problem ten próbowano rozwiązać na kilka sposobów. Pierwszym z nich były liczne kreatory aplikacji mobilnych, takie jak AppsGeyser czy AppYet. Tak naprawdę jedyną zaletą tych serwisów była możliwość używania ich za darmo. Okazały się narzędziami bardzo ograniczonymi i nie pozwalały osiągnąć zamierzonych efektów. Stworzone za pomocą takich rozwiązań aplikacje są za mało rozbudowane niż wymaga tego większość klientów. W dodatku programy tworzone w ten sposób były dostępne tylko na jedną platformę, najczęściej Androida.

Aplikacje mobilne

Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest tworzenie uniwersalnych aplikacji w HTML5. Są one stosunkowo łatwe do zrobienia i działają na praktycznie każdej platformie. Niestety ze względu na różne implementacje standardu HTML5 na różnych przeglądarkach aplikacje te działają wolno i wyglądają na każdym telefonie w inny sposób. Krótko mówiąc, prezentują się o wiele gorzej niż programy natywne, stworzone z myślą o konkretnym systemie lub nawet urządzeniu.

Rozwiązaniem tych problemów może być Kinetise

Początkowo podchodziłem do tego zapewnienia z ogromną dozą sceptyzmu i traktowałem prezentowane rozwiązanie jak wiele innych wspomnianych już wcześniej kreatorów aplikacji mobilnych, Zrozumieli to przedstawiciele Kinetise, którzy zaprezentowali mi przetestowanie ich rozwiązania. Z serwisu w wersji beta każdy może skorzystać za darmo i sprawdzić, czy sprosta on jego oczekiwaniom. Sam chwilę używałem Kinetise i wówczas przekonałem się, że jest to rozwiązanie lepsze od konkurencji.

Kinetise Kreator

Jednak największy potencjał Kinetise dojrzałem, po zobaczeniu, jak sprawne narzędzie to jest w rękach osób, które są z nim oswojone. Oczywiście nie mówię tu o programistach, bo do obsługi tego kreatora nie jest potrzebna znajomość jakiegokolwiek języka programowania. Warto też mieć na uwadze, że choć jest to oprogramowanie w wersji beta, to już jest bardzo rozbudowane, zaś jego twórcy obiecują ciągłe dodawanie nowych opcji, widżetów i funkcji.

Nie musisz być programistą, by tworzyć aplikacje

Po wybraniu pustej strony (możliwe jest też skorzystanie z gotowego szablonu), przeciągnięciu na nią kilkunastu dostępnych widżetów i dopasowaniu ich parametrów takich jak wymiary, możliwe było stworzenie w niecałe pół godziny w pełni działających aplikacji serwis PC Format na platformy Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry oraz Java. Co ważne, na każdej platformie i każdym działała ona bardzo sprawnie i wyglądała identycznie. Według twórców Kinetise jest to zasługa autorskiego algorytmu, który bardzo dobrze radzi sobie z dopasowywaniem treści do odpowiednich proporcji, wielkości i rozdzielczości ekranu.

Kinetise Time Saver

Przedstawicie Kinetise zaprezentowali mi również kilka innych zrobionych w ich edytorze programów. Według nich nawet stworzenie najbardziej rozbudowanych i wymagających aplikacji zajmuje tu maksymalnie jeden dzień. Gdy doliczymy do tego chwilę potrzebną na kompilację programu i 5 dni na jego certyfikację, możemy być pewni, że maksymalnie po tygodniu aplikacja będzie gotowa do pobrania ze wszystkich sklepów. Kinetise daje gwarancję tego, że aplikacja przejdzie certyfikację techniczną i będzie gotowa do użycia właśnie po takim czasie, kilka razy krótszym niż w przypadku aplikacji pisanych ręcznie.

Niestety, nie ma nic za darmo

O ile przeklikanie się przez edytor, stworzenie aplikacji i sprawdzenie jak działa jest absolutnie darmowe, to w momencie, w którym zechcemy wysłać ją do sklepów, konieczne będzie zapłacenie za nią 999 dolarów, czyli około 3000 złotych. Dla zwykłego zjadacza chleba może wydawać się to dużą kwotą, jednak osoba mająca wiedzę na temat rynku aplikacji wie, że jest to wręcz śmieszny koszt jak na wygenerowanie pięciu identycznie wyglądających programów działających na różnych platformach.

Kinetise

Dodatkowo w tej cenie możliwe jest jednokrotne edytowanie aplikacji. Jednak jeśli klient potrzebujący programu już na wstępie wie, że konieczne będzie częste aktualizowanie go, może rozpocząć współpracę z Kinetise na własnych warunkach, idealnie dopasowanych do swojej sytuacji. Pełna opłata, procent z wpływów z reklam, przekazanie części dochodów z samej aplikacji - możliwości współpracy jest naprawdę wiele.

Kinetise to rozwiązanie proste w obsłudze, tanie i po prostu działające. Z tego powodu ma duży potencjał na zdobycie lokalnego lub globalnego rynku tworzenia aplikacji. Stanie się tak, jeśli faktycznie jej algorytm będzie działał w każdych warunkach i... szybko nie pojawi się lepsza od nich i tańsza konkurencja. A to akurat jest bardzo możliwe, bo światowy rynek tworzenia aplikacji jest łakomym, wartym 100 miliardów dolarów kąskiem. Niemniej jednak sam kibicuję Kinetise, bo jest to rozwiązanie polskie. A jak dobrze wiemy z przygód Nikosia Dyzmy, polskie znaczy po prostu dobre.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto