A A A

Jaka jest przyszłość Netfliksa w Polsce?

18 marca 2016, 14:50 | Czytany 1655
Na początku tego roku wszyscy ucieszyli się z wejścia najpopularniejszego serwisu VOD do naszego kraju. Entuzjazm jednak szybko opadł po zapoznaniu się ze szczegółową ofertą serwisu, która była poniżej oczekiwań. Od tego czasu minął prawie kwartał. Do Polski zawitali też przedstawiciele Netfliksa, zapytaliśmy ich o plany dotyczące rozwoju serwisu w naszym kraju.
Jaka jest przyszłość Netfliksa w Polsce?

Podczas targów CES 6 stycznia 2016 r. Reed Hastings, współzałożyciel spółki Netflix i zarazem jej dyrektor generalny ogłosił wprowadzenie platformy w Polsce oraz 130 innych krajach. Niestety nie było to tak naprawdę wejście, lecz raczej odblokowanie możliwości legalnej subskrypcji. W dodatku chwile później Netflix zaczął aktywnie walczyć z tymi którzy używając VPN dostają się do treści oficjalnie niedostępnych w Polsce. Trudno oczekiwać od firmy, która nagle pojawia się w 130 krajach, żeby w każdym z nich w pełni spolszczyła swoja ofertę. Z drugiej jednak strony, mamy prawo wyrażać niezadowolenie z takiego stanu rzeczy.

Redakcja PC Formatu spotkała się z Jorisem Eversem, wiceprezesem, który z ramienia Netfliksa nadzoruje rozwój usługi w naszym kraju.

Niestety dla tych, którzy liczą na rewolucję i drastyczne zmiany w ofercie serwisu nie ma dobrych wieści. Rewolucji nie będzie, będzie za to powolna ewolucja. W chwili obecnej około 10 procent treści dostępnych na naszym rynku jest spolszczona, ma polskie napisy lub lektora.  Nie udało się potwierdzić plotek dotyczących przygotowywania napisów do House of Cards. Nie usłyszeliśmy tez jednak zaprzeczenia w tej kwestii. Sam fakt udostepnienia w Polsce nieobecnego jeszcze w styczniu serialu House of Cards, który wraz z czwartym sezonem w całości trafił do polskich odbiorców jest i tak wyjątkowym sukcesem. Sytuacja ta i tak jest lepsza niż w niektórych innych krajach europejskich (np. Włochy). Zawirowania z licencjonowaniem serialu są powoli wyprostowywane i w przyszłości serial będzie można oglądać przede wszystkim na platformie Netfliksa a nie w telewizji.

Nie pojawi się za to opcja „off line" umożliwiająca pobranie np. na smartfon materiałów na zapas i oglądanie ich w miejscy gdzie nie ma dostępu do sieci. Szkoda, bo to doskonałe rozwiązanie na rozrywkę w podróży.

Paradoksalnie mimo tych niedociągnięć serwis cieszy się w naszym kraju zadowalająca dla właścicieli popularnością. Nieco ponad połowa osób rozpoczynających darmowy okres próbny decyduje się na kontynuowanie go już za opłatą. To wynik podobno zbliżony do średniej światowej, a biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej braki serwisu, trzeba uznać, że naprawdę dobry.

Wprodukowany przez Netflix "Sword of Destiny" to sequel filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok"

Kluczem do popularności Netfliksa sa własne produkcje. Podkreślmy, że są to własne produkcje naprawdę dobrej jakości. W tą stronę idzie też YouTube, który powoli startuje z platforma Youtube RED, gdzie dostępne będą materiały bez reklam (wymaga opłacenia abonamentu), oraz właśnie własne produkcje powstałe przy zaangażowaniu najpopularniejszych youtuberów. Biorąc po uwagę popularność youtube można by się było spodziewać, że Netflix także zaprosi do współpracy wybranych youtuberów. Z pewnością znalazło by się całkiem liczne grono tworzące treści na poziomie akceptowalnym dla Netfliksa.

Na tak sformułowane pytanie doczekaliśmy się najbardziej konkretnej ze wszystkich odpowiedzi. Netfliks nie zamierza współpracować z youtuberami. Serwis stoi na stanowisku, że serwisy takie jak Netfliks, youtube itp. to jest telewizja przyszłości. I podobnie jak w klasycznej telewizji mamy do wyboru wiele kanałów tematycznych tak samo jest tutaj. Jest miejsce na seriale z wyższej półki, na programy popularno-naukowe i na filmy z gier.  Netflix i Youtube oczywiście konkurują ze sobą, ale jest to konkurowanie o czas jakim dysponuje widz. W końcu doba nie jest z gumy i można obejrzeć skończoną ilość materiałów. Oba serwisy tworzą jednak zupełnie inne go typu treści i w tym zakresie nie zamierzają ze sobą konkurować. Rzecz jasna Netlix nie wyklucza możliwości współpracy z polskimi twórcami filmowymi, jeżeli będą w stanie zaoferować treści atrakcyjne dla szerokiej publiczności.

 

 


Tagi: film
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto