A A A

Jaki kraj, taki Comic Con

5 czerwca 2017, 22:50 | Czytany 327
Taka właśnie myśl kołatała mi w głowie przed przyjazdem do Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, gdzie od 1 do 4 czerwca odbywały się połączone targi Warsaw Comic Con i Good Game Expo. Impreza okazała się dobrą weekendową propozycją zarówno dla geeków regularnie nawiedzających konwenty, jak i dla stawiających na nich pierwsze kroki rodzin z dziećmi, ale do nazwy wydarzenia można się przyczepić.
Jaki kraj, taki Comic Con

Ryzyko liczby wystawców mniejszej wobec zaplanowanego na weekend 10-11 czerwca (i odwołanego dopiero w maju) Comic Conu Polska, zmieniana do ostatniej chwili lista zaproszonych gwiazd seriali, niespodziewana wiadomość, że wbrew informacjom na mapie ze strony WWW impreza odbywa się w dwóch, a nie trzech halach wystawowych, wieści o spóźniających się bezpłatnych autobusach dowożących uczestników z centrum stolicy - przed przyjazdem do Nadarzyna nie brakowało powodów do obaw.

Sytuację postanowiłem zweryfikować w sobotę. Ten dzień należał do najbardziej wypakowanych atrakcjami i było to widać już z daleka, jeszcze przed wjazdem na teren imprezy - zalane słońcem przejścia między halami, gdzie znalazły się foodtrucki, niewielka „wioska fantastyki" i wystawa aut prosto z filmów, były wypełnione po brzegi. Wewnątrz panował już dużo mniejszy tłok, więc przemieszczać się między licznymi stoiskami można było bez większych problemów.

Warsaw Comic Con i Good Game Expo zostały zorganizowane jako jedno wydarzenie, więc mimo rozbicia na dwie hale turnieje e-sportowe i spotkania z YouTuberami w ramach Good Game przeplatały się z atrakcjami „komiksowymi". Cudzysłów wydaje się konieczny, bo mimo trąbienia o „pierwszym w Polsce Comic Conie" wydarzenie przypominało raczej kolejne Warsaw Games Week niż od dawna wyczekiwaną namiastkę imprez typu San Diego Comic Con, gdzie historie z dialogami w dymkach rzeczywiście stanowią kluczową część programu.

Gry dominowały w Nadarzynie nie tylko za sprawą e-sportu w postaci wydzielonych scen turniejowych Counter-Strike'a: Global Offensive, League of Legends, Hearthstone'a czy bijatyk z dopiero co wydanym Tekkenem 7 na czele. W obrębie wybijającej się pośrodku "comic-conowej" hali D sekcji Nintendo można było pograć na Switchu (m.in. w już uznawane za grę roku The Legend of Zelda: Breath of the Wild), w hali C producenci peryferiów, monitorów i laptopów kusili komputerami z odpalonym CS:GO, LoL-em albo Heroes of the Storm, gdzie indziej ktoś bawił się VR-em albo Minecraftem. Organizatorzy udostępnili też sporą strefę „otwartego grania" i komputery retro.

O tym, że impreza ma też drugą połowę, pokrewną zlotowi fanów fantastyki, przypominała głównie scena, na której w weekend gościły wspomniane gwiazdy seriali, przede wszystkim „Gry o tron". Od każdej można było otrzymać podpis czy zgodę na wspólne zdjęcie, jeśli tylko ktoś był gotów wyłożyć pieniądze na dodatkowy bilet i odstać swoje w długiej kolejce. Nie jest to niezwykła praktyka, a 50 zł za fotkę u boku potężnego Hafþóra Júlíusa Björnssona (serialowego Gregora „Góry" Clegane'a) czy drobnej Carice van Houten (Melisandre) to i tak nic przy stu dolarach, które trzeba wydać na San Diego Comic Conie, by mieć szansę na selfie ze Stanem Lee, ojcem amerykańskiego komiksu superbohaterskiego. Większe zróżnicowanie gości z pewnością by jednak nie zaszkodziło, bo do Nadarzyna zjechały jeszcze tylko pojedyncze gwiazdy "Breaking Bad" (RJ Mitte), "The 100" (Nadia Hilker), Olga Fonda ("Pamiętniki wampirów") i Melissa Ponzio ("Nastoletni wilkołak").

Skoro zaś o komiksach mowa - większość innych atrakcji, uzasadniających obecność „Comic Conu" w nazwie wydarzenia, czekała wciśnięta w smutne małe salki z boku hal. Zwłaszcza w weekend prelekcje naukowe, panele poświęcone anime i mandze, spotkania z autorami (Jarosławem Grzędowiczem, Mają Lidią Kossakowską, Łukaszem Orbitowskim, Jakubem Ćwiekiem) oraz warsztaty komiksowe bladły w zestawieniu ze stoiskami poświęconymi elektronicznej rozrywce, wespół z udostępnianymi publiczności grami planszowymi i bitewniakami składając się na obraz typowego konwentu fantastyki organizowanego w zaprzyjaźnionej szkole, na którym akurat zabrakło gier fabularnych i LARP-ów.

Nie zrozumcie mnie źle - Warsaw Comic Con/Good Game Expo było świetnym sposobem na spędzenie czasu w weekend. Kwadrans ze Switchem kazał mi zacząć myśleć o kupnie tego handhelda, moja dziewczyna w końcu mogła założyć gogle wirtualnej rzeczywistości - ale nie było to nic, na co nie pozwoliłby Warsaw Games Week, festiwal towarzyszący Intel Extreme Masters albo inne Poznań Game Arena. Z kolei jako "Comic Con" impreza dostarczyła głównie tego, czego spodziewałbym się np. na zjAvie lub Coperniconie, tyle że z dodatkowym budżetem i kilkoma gośćmi zapewnionymi dzięki udziałowi HBO czy AMC. Uczyniło to imprezę czymś większym, ale nie innym - a na coś takiego pozwoliłaby większa rola komiksów, które przecież nie są sztuką obcą Polakom.

Gdy w swojej nieco gęściej ilustrowanej fotorelacji na gorąco, opublikowanej na stronie zaprzyjaźnionego magazynu CD-Action, zasugerowałem, że gościem honorowym imprezy mógłby być Papcio Chmiel, twórca Tytusa, Romka i A'Tomka, czytelnicy zwrócili uwagę, że 94-letnia legenda komiksu dwa tygodnie wcześniej gościła na targach książki, a tydzień wcześniej odbył się festiwal Komiksowa Warszawa. Może więc nie ma powodu do narzekań, a ewentualne niedobory wynikają ze zbytniego skumulowania pokrewnych wydarzeń? Cóż, przekonamy się już za niecałe cztery miesiące, bo organizatorzy potwierdzili, że 22-24 września 2017 w Nadarzynie odbędzie się Comic Con Central Europe, a to już nieco większy kaliber... i póki co nie ma w planach żadnego odpowiednika Good Game Expo, który mógłby zmienić charakter tego święta. Do zobaczenia!

PS Jeśli szukacie zdjęć cosplayerów, znajdziecie je we wspomnianej fotorelacji na cdaction.pl.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto