A A A

Już niebawem nie będziesz zabierał z domu portfela i dokumentów. Wszystko zastąpi smartfon

19 listopada 2016, 19:40 | Czytany 149
Uważam, że Android Pay to przełomowe rozwiązanie. Za kilka lat nie będziemy sobie wyobrażali bez niego życia. Jego wprowadzenie oznacza, że już niebawem będziemy mogli swobodnie wyjść z domu bez portfela.
Już niebawem nie będziesz zabierał z domu portfela i dokumentów. Wszystko zastąpi smartfon

Istnieje jednak duże grono dziennikarzy zajmujących się technologią, którzy uważają zupełnie inaczej. Twierdzą, że nie ma żadnej różnicy między przyłożeniem do terminala karty, a użyciem w podobny sposób telefonu. Jest to ewidentny przykład niedoinformowania, ewentualnie wpływ niedawnej premiery Android Pay. Było to bowiem pierwsze wydarzenie w historii branży technologicznej, podczas którego dziennikarzom kazano zapłacić za swoje drinki. Niby nie własnymi pieniędzmi, jednak pewien niesmak pozostał.

Jak działa Android Pay?

Dodajesz do telefonu kartę płatniczą, po czym zbliżasz telefon do terminala w celu wykonania płatności. Jeżeli kwota transakcji nie przekracza 50 zł, nie musisz nawet odblokowywać urządzenia. Gdy jest ona wyższa, konieczne jest wbicie kodu PIN na terminalu. Krótko mówiąc, wygląda to dokładnie tak samo jak w przypadku transakcji kartą. Jest to proces niezwykle łatwy oraz bardzo intuicyjny.

A już niebawem będzie to działać jeszcze lepiej, ponieważ transakcję będzie się autoryzować bez jakiegokolwiek dotykania terminala. Wystarczy odblokowanie telefonu dowolną metodą, na przykład kodem, wzorem lub przy użyciu czytnika linii papilarnych. Tak Android Pay działa między innymi w Stanach Zjednoczonych i według Google właśnie w ten sposób niebawem będzie działał u nas.

Jak widać, przeprowadzanie płatności za pomocą telefonu może być wygodniejsze niż ta sama czynność wykonywana przy użyciu karty. Jest też jeszcze jedna niezwykle istotna sprawa. Otóż do przeprowadzenia płatności kartą potrzebna jest sama karta. No i portfel, w którym się ona znajdzie. Jestem przekonany, że dzięki Android Pay niebawem w ogóle przestanę go nosić. Nie będę go potrzebował, ponieważ zawsze mam przy sobie smartfon.

No tak, ale muszę mieć przy sobie też dokumenty, które trzymam w portfelu.

Tak, ale niebawem to się zmieni. Według Minister Anny Streżyńskiej także one znajdą się w stosownej aplikacji. Oznacza to, że jedynymi przedmiotami potrzebnymi w moim codziennym życiu będą smartfon i klucze. Jednak coś mi mówi, że nawet te ostatnie zostaną zastąpione przez telefon. Konieczne będzie wyłącznie zadbanie o to, by ten się nie rozładował.

Zmiana ta może wydawać się drobna, ale jest z gatunku tych fundamentalnych. Do tej pory smartfon był bowiem naszym najważniejszym sprzętem do konsumpcji mediów oraz komunikacji. Teraz stanie się dodatkowo naszym środkiem płatniczym, niebawem dokumentami i z czasem będzie przejmować coraz więcej codziennych funkcji. Będzie pierwszym tak bardzo osobistym sprzętem. Zupełnie inaczej niż chociażby taki komputer, który osobisty jest wyłącznie z nazwy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
21 listopada 2016, 09:40
koneton: Teraz rozumiem! ;)  Trochę zmylił mnie tytuł "... Wszystko [u]ZASTĄPI[/u] smartfon". Skoro miałby zastąpić, to zrozumiałem, że zamiast plastikowego dokumentu będziemy mieć elektroniczny w smartfonie (i TYLKO taki) :oczy: .
koneton
koneton
21 listopada 2016, 09:35
Nadal będziesz miał plastikowy dokument, różnica polega na tym, że na co dzień, nie będziesz musiał go mieć przy sobie.
avatar
~Anonim
21 listopada 2016, 08:58
koneton: Chyba nie do końca zrozumiałeś? Albo może ja mówię "po chińsku"? :oczy: Załóżmy, że dojdzie to tego, że dowód osobisty będzie w smartfonie. Smartfon się zepsuje i będzie musiał pójść do naprawy - tak? A przyjdzie np. kurier z przesyłką i będzie chciał, żeby okazać dowód. I co mu powiesz? "Nie pokażę Panu, bo dowód mam w smartfonie, a smartfon się zepsuł i jest w serwisie"? P.S. Nawet jak będą zabezpieczenia typu PIN czy czytnik linii papilarnych lub tęczówki oka, to co z tego - skoro smartfon będzie w serwisie? :oczy:
koneton
koneton
21 listopada 2016, 08:24
Dawidzie, nie każdy będzie musiał używać smartfonu. Gotówka i karta szybko nie znikną. Dowód osobisty jak i płatności najprawdopodobniej będą zabezpieczone pinem lub innym sposobem.
avatar
~Anonim
20 listopada 2016, 08:47
Witam! Nie wiem, czy to taki dobry pomysł. I to z dwóch powodów: 1. Dla osób starszych często obsługa tak skomplikowanego urządzenia jak smartfon to "czarna magia". Potrafią jedynie wybrać numer i wcisnąć zieloną słuchawkę :jezor: . 2. Smartfon - jak każde urządzenie - może się popsuć. I co wtedy? Wszystkie dokumenty w smartfonie (dowód osobisty, itp.) będą w serwisie GSM? :oczy:
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto