A A A

Już rok temu Huawei zmienił oblicze mobilnej fotografii. Zauważyło to nawet Apple

17 sierpnia 2016, 08:30 | Czytany 333
Huawei jest obecnie trzecią pod względem wielkości firmą na rynku urządzeń mobilnych. Mimo to przez wiele osób jest uważana za przedsiębiorstw wtórne, które zamiast skupić się na tworzeniu innowacji i pchaniu całego rynku do przodu zdecydowało się na taśmową produkcję smartfonów kosztujących mniej niż produkty konkurencji.
Już rok temu Huawei zmienił oblicze mobilnej fotografii. Zauważyło to nawet Apple

Okazuje się jednak, że Huawei od jakiegoś czasu wprowadza w swoich urządzeniach innowacje, które dopiero teraz są kopiowane przez konkurencję. I nie mówię tu o ekranie z technologią haptyczną, który po raz pierwszy pojawił się w smartfonie Huawei Mate S. Ze względu na brak wsparcia tego komponentu przez Google i Androida możliwe jest wykorzystanie go tylko w kilku aplikacjach dostarczonych przez Huawei, przez co jego użyteczność jest bardzo, ale to bardzo ograniczona.

Huawei podwójny aparat

W dodatku w o wiele lepiej działającą (bo wspieraną przez system iOS) wersję tego rozwiązania został wyposażony również iPhone 6s, który został zaprezentowany kilka tygodni później. Różnica czasowa między premierami obu urządzeń była na tyle mała, że Apple na pewno nie podpatrzył tego rozwiązania u chińskiego konkurenta.

Prawdziwym hitem okazał się podwójny aparat.

Powoli staje się on standardem w branży mobilnej. Rozwiązanie to polega na zastosowaniu znajdujących się obok siebie dwóch aparatów, które jednocześnie robią zdjęcie. Dzięki temu następnie, już po jego zrobieniu można wybrać punkt ostrości i skorzystać z efektu symulującego obecność małej przysłony. Wtedy algorytm wyostrzy interesujący użytkownika plan, a resztę ładnie rozmyje w wybranym przez niego stopniu.

Huawei podwójny aparat

Jasne, efekt momentami wygląda na sztuczny, ale jeżeli umiejętnie się z niego korzysta, wykonane zdjęcia prezentują się naprawdę ładnie. Algorytm sporadycznie gubi się i źle wybiera krawędzie ostrzonego obiektu, ale ogólnie działa naprawdę nieźle. Efektem tym zapewne trudno będzie zachwycić profesjonalnego fotografa, ale osoby mające niewielkie pojęcie o fotografii będą pod naprawdę dużym wrażeniem. Wiele osób pytało mnie, jakim aparatem robiłem swoje zdjęcia i nie chcieli uwierzyć, że zrobiłem je zwykłym, dosyć starym już smartfonem.

Rozwiązanie to zastosowano bowiem nie tylko w nowym Huawei P9, ale też w półtorarocznym modelu Honor 6 Plus, którego używam. Teraz z kolei identyczną technologię wprowadziło Xiaomi w zaprezentowanym kilka tygodni temu modelu Redmi Pro, zaś praktycznie wszystkie przecieki jasno mówią, że także tegoroczny iPhone będzie miał dwie kamery, które będą działać w podobny sposób. Można podejrzewać, że w następnych latach także pozostałe firmy sięgną po te rozwiązanie. Podwójny aparat stanie się standardowym wyposażeniem smartfonów i to nie tylko takich z najwyższej półki cenowej.

Huawei podwójny aparat

Jeżeli to nie jest innowacją, to co nią jest?

Trudno znaleźć mi ciekawsze i bardziej użyteczne rozwiązanie wprowadzone w ostatnich latach na rynku mobilnym. Widzieliśmy w ostatnich miesiącach kilka znacznie bardziej spektakularnych sprzętów, takich jak modułowe smartfony. Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy chcieli z nich korzystać. W końcu kto chce dokupować dodatki do swojego telefonu kosztującego ponad 2000 zł? No właśnie.

Znacznie bardziej wartościowe są drobne, ale użyteczne technologie, które przydadzą się każdemu z nas. Są nimi możliwość korzystania z dwóch kart SIM, stosowana przez Samsunga wodoodporność oraz właśnie dwa aparaty stosowane przez Huawei. Niech to będzie dowód na to, że to prężnie działające chińskie przedsiębiorstwo nie jest tylko kolejnym producentem smartfonów, ale też innowatorem tego segmentu urządzeń, wcale nie mniejszym niż Samsung i Apple, pozostali gracze z czołówki mobilnego wyścigu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto