A A A

Komputer gracza możliwościami rzadko odbiega od Playstation 4

11 lipca 2016, 23:30 | Czytany 162
Jak dobrze wiemy, komputery mają ogromne możliwości, których zdecydowana większość użytkowników nie jest w stanie doświadczyć. Myśląc o pecetowym graczu, często oczami wyobraźni widzimy osobę kupującą karty graficzne za kilka tysięcy złotych. Konsumenta, który jest w stanie wydać kilka średnich pensji rocznie tylko po to, by cieszyć się płynną rozgrywką w możliwie wysokiej jakości.
Komputer gracza możliwościami rzadko odbiega od Playstation 4

Prawda jednak wygląda zupełnie inaczej. Pecety najczęściej są kupowane, ponieważ służą nie tylko do gier, ale też do pracy. Przez to są bardziej opłacalne. Osoby korzystające z nich mogą co najwyżej poczytać o najnowszych technologiach, a nie faktycznie ich doświadczyć. Można odnieść wrażenie, że firmy produkujące podzespoły w ogóle nie myślą o konsumentach, zawyżają koszt podzespołów i dopiero przyparte do muru przez konkurencję decydują się na jakiekolwiek działania opłacalne dla konsumenta. Z jednej strony jest to logiczne, w końcu każda firma jest nastawiona na zysk. Jednak z drugiej strony lwia część graczy kupuje tanie podzespoły, więc obniżając cenę sprzętu można dotrzeć do większej liczby klientów.

Okazuje się, że przeciętny komputer gracza jest bardziej zbliżony do konsoli Playstation 4 niż do topowych pecetów.

Chcecie dowodów? Proszę bardzo. Aż 95 proc. wszystkich graczy używających Steam posiada monitory o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli lub niższej. Z kolei aż 84 proc. z nich może wydać na kartę graficzną od 100 do 300 dol. Oznacza to, że zdecydowana większość osób korzysta z przestarzałych podzespołów lub... znacznie wygodniejszych laptopów, które są dzieckiem wielu kompromisów, zwłaszcza tych wydajnościowych. Pozostałe 16 proc. graczy kupuje karty graficzne spełniające wymagania wirtualnej rzeczywistości, zdecydowanie najbardziej spektakularnej technologii ostatnich lat, która wywróci rynek gier do góry nogami i zdefiniuje go na nowo.

Pamiętajmy, że mówimy o zadeklarowanych graczach. W ogólnym rozrachunku, biorącym pod uwagę wszystkich użytkowników pecetów, adaptacja tej technologii wygląda jeszcze gorzej. Na świecie znajduje się 1,43 miliarda pecetów, a tylko 13 milionów z nich jest w stanie obsłużyć wirtualną rzeczywistość. Czemu się tak dzieje? Z badań Seidmon Associates oraz Wave One przeprowadzonych w kwietniu tego roku wynika, że najpoważniejszą wadą rozwiązań wirtualnej rzeczywistości jest ich wysoka cena. Twierdzi tak aż 68 proc. ankietowanych.

Trudno się z tym nie zgodzić, bo wirtualna rzeczywistość to naprawdę droga rozrywka.

Koszt komputera spełniającego wymagania wirtualnej rzeczywistości to około 4000 zł, niemal drugie tyle trzeba zainwestować w odpowiedni osprzęt, taki jak HTC Vive lub Oculus Rift. Mówi się, że gogle wirtualnej rzeczywistości już niebawem mogą się stać standardowym wyposażeniem pecetów. Mimo małej dostępności rozwiązań VR na rynku też tak uważam. Przykład Playstation VR pokazał, że możliwe jest zrobienie świetnych i stosunkowo tanich (399€) okularów wirtualnej rzeczywistości. Teraz musimy tylko poczekać, aż tego typu tanie sprzęty trafią nie tylko do konsol, ale też pecetów.

To jednak nie zajmie zbyt wiele czasu. Jestem pewien, że zdecydowany ruch Playstation nie tylko przyczyni się do rozwoju tej technologii, ale też sprawi, że Oculus i HTC zdecydują się na obniżkę cen swoich produktów. To z kolei, razem z premierą nowych kart graficznych od AMD i Nvidii, sprawi, że nieco więcej pecetowych graczy będzie mogło sobie pozwolić na korzystać z wirtualnej rzeczywistości. W przeciwnym razie Playstation 4 okaże się lepszym wyborem od peceta nie tylko dla tych najbardziej oszczędnych, ale też najbardziej wymagających graczy. Wówczas o pecetach zapomną nawet entuzjaści nowych rozwiązań. Coś mi podpowiada jednak, że ten czarny scenariusz w najbliższym czasie się nie spełni.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto