A A A

Mam nadzieję, że twoje hasła nie znajdują się na tej liście

16 stycznia 2017, 07:30 | Czytany 14853
Jak brzmi Twoje hasło do najważniejszych usług Internetowych? Nie, spokojnie, nie podawaj go tu. Po prostu upewnij się, że nie jest ono zbyt proste. Jeżeli nie ma go na poniższej liście, może nie jest tak źle.
Mam nadzieję, że twoje hasła nie znajdują się na tej liście

Jasne, zdecydowanie najbezpieczniejszym wyjściem jest używanie unikalnego hasła do logowania się na każdą stronę internetową. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie przydatne, gdy ktoś się włamie na jedno z naszych kont. Jeżeli będziemy używać tego samego hasła na wszystkich stronach i we wszystkich usługach, cyberprzestępca uzyska dostęp do wszystkich z nich. Jednak zastanówmy się, z ilu kont obecnie korzysta zwykły internauta. Zazwyczaj można je liczyć w dziesiątkach, jeżeli nie w setkach.

Zapamiętanie tak ogromnej liczby skomplikowanych haseł jest trudne.

Dlatego warto korzystać z półśrodków i używać przynajmniej kilku haseł o różnym poziomie skomplikowania. W końcu jakie konsekwencje może mieć włamanie się na konto Netflix? No właśnie, żadne. Sprawa zaczyna wyglądać zdecydowanie poważniej, gdy ktoś niepowołany uzyska dostęp do rachunku bankowego lub poczty.

Jakich haseł najczęściej używamy? Sprawdzili to twórcy Keepera, narzędzia do zarządzania hasłami. Przeanalizowali oni 10 milionów haseł, które wyciekły do sieci w 2016 roku. Wyniki tego badania są przerażające. Okazuje się, że najpopularniejszym hasłem na świecie pozostaje 123456, którego używa 17 proc. osób.

Kolejna miejsca na liście to także znane klasyki, takie jak 123456789, qwerty, 12345678, 111111, 1234567890, 1234567, password, 123123 oraz 987654321. Dalej wcale nie jest lepiej. Pierwszym bezpiecznym hasłem na liście jest pozycja piętnasta, czyli 18atcskd2w. Okazało się jednak, że takiego hasła używają boty służące do rozsyłania spamu po forach internetowych.

Jeżeli chodzi o poziom bezpieczeństwa używanych przez nas haseł, nie zmienia się praktycznie nic.

Hasła z czołówki listy znajdują się na niej praktycznie od zawsze i zapewne będą górować też w kolejnych odsłonach podobnych rankingów. W ogóle nie potrafimy dbać o nasze bezpieczeństwo.

Na szczęście zdają sobie z tego sprawę duże firmy technologiczne, które coraz częściej porzucają tradycyjne hasła na rzecz unikalnych, trudnych do złamania i bardzo łatwych w obsłudze zabezpieczeń biometrycznych, wykorzystujących między innymi nasze odciski palców oraz siatkówki. W tym jednym przypadku ogólne lenistwo i lekkomyśloność mogły przełożyć się na zwiększenie ogólnego poziomu bezpieczeństwa naszych danych.

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Flickr i zostało udostępnione na licencji Creative Commons.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto