A A A

Najnowszy telefon Nokii to typowy średniak. Nie kupiłbyś go, nawet gdybyś mógł

9 stycznia 2017, 23:10 | Czytany 7927
Nokia powróciła na rynek smartfonów. Nokia 6, bo tak nazywa się najnowszy smartfon wydany pod tą lubianą marką, jest urządzeniem stworzonym bez jakiejkolwiek pomocy Microsoftu i działającym pod kontrolą systemu Android.
Najnowszy telefon Nokii to typowy średniak. Nie kupiłbyś go, nawet gdybyś mógł

Znamy praktycznie wszystkie szczegóły dotyczące tego smartfonu. Przede wszystkim nie będzie to smartfon z, delikatnie mówiąc, najwyższej półki wydajnościowej. Nokia 6 to najzwyklejszy średnia, którego cena na rynku chińskim wynosi 245 dol., czyli około 1000 zł. Ile ten smartfon będzie kosztował w innych częściach świata? W ogóle nie będzie, ponieważ nie będzie dostępny w innych częściach świata.

Fińska firma HMD Global współpracująca z Foxconem poinformowały opinię publiczną, że w ten sposób chcą odpowiedzieć na potrzeby użytkowników z różnych rynków całego świata. Oznacza to, że w ten sposób firma chce wybadać nastroje użytkowników na jednym z większych blisków, nie ponosząc jednocześnie zbyt dużych kosztów transportu. Jeżeli azjatycki eksperyment wypali, smartfony Nokii pojawią się w innych częściach świata.

Niestety specyfikacja smartfonu Nokia 6 nie prezentuje się najlepiej.

Smartfon ten będzie wyposażony w 5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli pokryty szkłem 2,5D. Za wydajność urządzenia będzie odpowiadał układ Qualcom Snapdragon 430 wyposażony w 8 rdzeni Cortex-A53, który będzie współpracował z 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. Z kolei za możliwości fotograficzne smartfonu będzie odpowiadać tylna kamera z matrycą o rozdzielczości 16 Megapikseli i z obiektywem o jasności f/2.0 oraz przedni aparat z matrycą o rozdzielczości 8 Megapikseli.

Urządzenie ma działać pod kontrolą systemu Android 7.0 Nougat wzbogaconego o autorską nakładkę. Co te wszystkie informacje razem oznaczają? Tak zasadniczo to absolutnie nic. Wiemy tylko, że smartfon Nokia 6 będzie... typowym średniakiem, który w żaden sposób nie będzie różnił się od innych sprzętów dostępnych na rynku. Minęły już czasy, gdy Nokia była synonimem rozwoju, gdy mimo przegranej pozycji na rynku okazywała się innowatorem i wprowadzała na rynek rozwiązania przełomowe.

Teraz marka Nokia, mimo że jest naprawdę ciepło wspominana, nie znaczy nic.

Niebawem kilka osób ze względu na sentyment kupi urządzenia sygnowane tą marką, ale w dalszej perspektywie nie będzie nikogo interesować. Będzie można ją porównać do Alcatela, który przez pierwsze lata po powrocie produkował produkty z najniższej półki cenowej i stosunkowo niedawna zaczął ponownie wypuszczać dobry sprzęty ze średniej półki. Najważniejsze jednak jest, że firma ta nadal produkuje sprzęty, która może z konkurencją walczyć ceną, a nie innowacjami.

Wszystko wskazuje na to, że nowa Nokia nie będzie mieć praktycznie nic wspólnego z firmą którą kochaliśmy kilka lat temu. Będzie to kolejne przedsiębiorstwo masowo produkujące urządzenia z niskiej i średniej półki cenowej, które w najbliższej przyszłości będzie żerować wyłącznie na sentymencie użytkowników, a jeżeli nawet kiedyś Nokii uda się wprowadzić na rynek przełomowy smartfon z prawdziwego zdarzenia, będzie to tak naprawdę urządzenie zupełnie nowej firmy.

Ja, jako wielki fan Nokii, nie kupię żadnego nowego telefonu sygnowanego tą marką. Ona już dawno dla mnie umarła.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
asc
10 stycznia 2017, 21:40
Szanowny Panie Kosiński. Kiepski z pana pismak i też przewiduję, że kiepsko się pana czyta i będzie czytać. Nie sprzeda się pan infantylnymi tekstami, w których używa pan ciągle formy zaprzeczenia. Nokia się nie sprzeda, nikt jej nie kupi. Wsadź sobie pan ten teks głęboko i dobrze się podetrzyj. Pozdrawiam. Z wyrazami szacunku Marcin Król.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto