A A A

Największy przedstawiciel rodziny Xperia - test Sony Z2 Tablet

18 kwietnia 2014, 15:50 | Czytany 2782
Nowy tablet Sony to jeden z najnowocześniejszych modeli na rynku. Wrażenie robi nie tylko jego mocna specyfikacja i świetnie wykonana obudowa. Imponuje także spójność designu całej serii smartfonów i tabletów Xperia Z.
Największy przedstawiciel rodziny Xperia - test Sony Z2 Tablet

Cechy wspólne smartfonów i tabletów Sony nie ograniczają się wyłącznie do wyglądu. Ale tu podobieństwa są największe. Z2 Tablet wygląda więc bardzo podobnie do phabletu Z Ultra. Ma bardzo cienką obudowę (6,4 mm) oraz dużą ramkę wokół ekranu. Format obudowy sprawia, że punkt ciężkości urządzenia jest ulokowany inaczej niż większości 10-calowych tabletów. Gdyby nie bardzo niska waga urządzenia jego trzymanie w jednej dłoni byłoby kłopotliwe.

Sony Xperia Z2 Tablet - bok

Jak w smartfonach z serii Z wodoszczelna obudowa wymagała od producenta uszczelnienia wszystkich portów za pomocą zaślepek (nie dotyczy to wyjścia słuchawkowego. Obie grupy urządzeń współdzielą także kształt przycisku blokady ekranu. Tylna część obudowy została w całości pokryta cienką warstwą satynowej gumy. Jej faktura przywodzi na myśl skórę.

Ekran o rozdzielczości Full HD charakteryzują znakomite kąty widzenia oraz poprawna kolorystyka. Wyświetlacz jest też bardzo jasny co ułatwia korzystanie z urządzenia na wolnym powietrzu. Z drugiej strony, po skręceniu jasności do minimum, można go używać po ciemku i nie razi oczu.

Rodzina Xperia

Interfejs tabletu jest kolejnym elementem łączącym cała serię Z. Te same elementy graficzne, tapety, wygląd widżetów i ikon spotkasz w pozostałych urządzeniach Sony. Zmiany w stosunku do domyślnej wersji Androida nie są rewolucyjne. Sony dodało możliwość kompleksowego zarządzania pulpitem - kasowania całych okien, dodawania widżetów i ikon, zmiany tapety. Wszystkie te funkcje znajdują się w menu wysuwanym z boku ekranu. Dodatkowe menu otrzymał także ekran aplikacji. Z jego poziomu możesz odinstalowywać aplikacje lub przejść do sklepu. Tablet podpowie też, których aplikacji używasz najczęściej.

Xperia Z2 Tablet - pulpit

Menu otwartych aplikacji - o klasycznym wyglądzie - zawiera ikonki miniaplikacji, które mogą działać w oknie. Szkoda, że jest ich raptem kilka. Potencjał tej funkcji od dłuższego czasu nie jest, przez Sony, odpowiednio wykorzystywany.

Zastrzeżenia mamy także do konstrukcji ekranu ustawień. Zawiera prostą listę opcji, podczas gdy u innych producentów można spotkać połączenie listy z zawartością aktualnie używanej opcji. Takie rozwiązanie jest duże wygodniejsze, a duży ekran Z2 wręcz się o nie prosi. Drugie rozczarowanie to brak możliwości umieszczania ikon aplikacji na ekranie blokady - taką opcję oferują, np. tablety Samsunga.

Wyposażenie w aplikacje jest - typowo dla urządzeń Sony - bogate. Wśród nowinek znajdziesz rozwiązania korzystające ze znanych marek producenta, np. odtwarzacz muzyki Walkman i aplikację do zarządzania kontem Playstation Network. Producent zastąpił domyślny odtwarzacz wideo własnym programem. Podobnie postąpił z przeglądarką zdjęć i kilkoma innymi narzędziami. Funkcjonalność tych aplikacji nie uległa znacznym zmianom ale wygląd już tak. Dzięki temu są spójne z resztą interfejsu. Z2 Tablet można wykorzystać do sterowania telewizorem. W obudowie znajduje się emiter sygnału podczerwonego a w pamięci zainstalowano obsługujący go program.

Sony Xperia Z2 Tablet - ekran aplikacji

Aplikacja aparatu jest bardzo rozbudowana jak na tablet. Choć urządzenie nie posiada lampy doświetlającej to możliwości foto-wideo są spore. Jakość zdjęć ustępuje fotkom ze smartfonów Xperia ale użytkownik ma dostęp do tych samych, co w telefonach, narzędzi edycji zdjęć.

O wydajność Z2 Tablet nie będziemy pisać wiele - zgodnie z oczekiwaniami jest bardzo wysoka. Choć do grania lepiej nadają się tablety 7-calowe, to Z2 nie zawiedzie cię w żadnym z najnowszych tytułów i jeszcze przez wiele miesięcy nie wyjdzie z czołówki najwydajniejszych urządzeń na rynku. Bardzo dobry wynik wydajności akumulatora (ponad 13 godzin ciągłego wyświetlania filmu HD) sugeruje, że duża część „naleśnikowatej" obudowy tabletu zajęta jest przez baterię.

Sony Z2 Tablet - 3D Mark

Xperia Z2 Tablet nie jest urządzeniem tanim - wersja z modułem 3G i z 16 GB pamięci kosztuje 2100 zł. W zamian otrzymujesz najwyższą jakość wykonania, bardzo wysoką wydajność i przemyślany interfejs. Przed zakupem warto jednak wziąć urządzenie w dłoń aby sprawdzić czy nietypowy format obudowy nie przeszkadza w obsłudze. Warto pamiętać też o bezpośredniej konkurencji - iPadzie oraz nowych tabletach Samsunga (Galaxy Pro), które właśnie trafiły do sklepów.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto