A A A

Nie tylko internet – o potencjale LTE

29 listopada 2014, 10:00 | Czytany 345
„Aby rozwinąć e-sklep czy zainstalować fabrykę połączoną z centralą szybkim internetem, nie będziemy korzystać z LTE, ale ze światłowodów, które będą się rozwijały równolegle” – stwierdził w zeszłym tygodniu Maciej Witucki. Przewodniczący rady nadzorczej Orange zwrócił uwagę na ciekawy problem – tam gdzie potrzebna jest szybka, niezawodna sieć nadal będziemy korzystać z łącza kablowych. Jednak innowacyjność i nowe sposoby korzystania z łącz bezprzewodowych to domena LTE.
Nie tylko internet – o potencjale LTE

LTE (ang. Long Term Evolution) kojarzy się głównie z szybkim internetem w smartfonie. Faktycznie jest to podstawowe zastosowanie tej technologii. Do niedawna LTE nie pozwalało nawet na przesyłanie dźwięku, czyli prowadzenie rozmów telefonicznych. Smartfon pracujący w sieci 4G musiał w momencie nawiązywania połączenia przełączyć się do wolniejszej sieci. Obecnie technologia VoLTE (ang. Voice over LTE), jest dostępna tylko u wybranych światowych operatorów i w niektórych smartfonach (np. w nowym iPhonie czy Sony Xperia Z3 Compact). Dodatkowo, tam gdzie działa, nie pozwala na połączenia między abonentami różnych operatorów. Problem ma zniknąć z czasem, gdy sieci staną się kompatybilne ze sobą. Wówczas abonenci będą mogli bez ograniczeń cieszyć się znacznie wyższą jakością połączeń nawiązywanych w 2 sekundy od wybrania numeru w telefonie. W Polsce testy VoLTE przeprowadził Polkomtel we współpracy z Huawei. Ale niewaidomo kiedy możemy spodziewać się komercyjnego startu usługi.

VoLTE, to brakujące ogniwo technologii LTE i trudno nazwać je rewolucją. Ciekawsze zastosowanie technologii pokazał Polkomtel podczas meczu otwarcia mistrzostw świata w siatkówce. Grupie testerów umożliwiono odbiór specjalnie przygotowanej transmisji, która była nadawana na obszarze Stadionu Narodowego. Obraz oglądali na ekranie phabletu Galaxy Note 3. Podobne testy przeprowadzono w Monachium gdzie zasięgiem transmisji objęto obszar 200 km kwadratowych. Odpowiedzialna za tamtejszy test Nokia pracuje nad uruchomieniem jednolitej transmisji telewizyjnej na obszarze całego kraju. Kluczowe jest użycie jednej częstotliwości a celem stworzenie alternatywy dla transmisji DVB-T.

Zaletą tego typu transmisji MBMS (ang. Multimedia Broadcast Multicast Services) jest małe obciążenie sieci. W przeciwieństwie do usług wideo na żądanie tu wszyscy odbiory otrzymują ten sam przekaz - jak w klasycznej telewizji. Wystarczy więc jeden sygnał, a użytkownicy nie muszą ponosić kosztów transmisji danych, które w przypadku VoD (ang. video on demand) mogą być bardzo wysokie.

Bez kosztów związanych z transmisją w sieci 4G  odbywa się też komunikacja w technologii LTE Direct. To połączenie typu P2P (ang. peer-to-peer) o zasięgu do 500 metrów. Całkowicie niezależne od lokalnej infrastruktury (nie wymaga stacji bazowych). Rozwiązanie jest rozwijane pod kątem użycia w handlu i promocji usług. Punkty usługowe mogą stawiać nadajniki, które prześlą do pobliskich przechodniów oferty lub pomogą odnaleźć lokalizację sklepu. Nad technologią pochylił się także Facebook. LTE Direct można by wykorzystać do sprawdzenia, którzy znajomi z listy kontaktów znajdują się w pobliżu. Rozwiązania tego typu już istnieją ale wymagają dostępu do internetu.

W Polsce właśnie rozpoczęła się aukcja na kolejne bloki częstotliwości LTE - pięć 800 MHz i czternaście 2600 MHz, które posłużą operatorem do rozbudowy swoich sieci. Szersze pasmo pozwoli zwiększyć prędkość transmisji - Plus przeprowadził ostatnio testy, w których osiągnięto pułap 300 Mb/s. Użytkownikom smartfonów czy tabletów trudno będzie wykorzystać taką prędkość. Dla nich ważniejsza będzie poprawa jakości usługi - wzrost rzeczywistej prędkości i czasu odpowiedzi nawet w momentach gdy z jednej stacji bazowej korzysta wielu abonentów naraz. Problem niskiej jakości usług dotyczy dużych miast gdzie  LTE jest najpowszechniej dostępne. Ale warunki trwającej aukcji zobowiązują wygranych do szybkie rozwoju infrastruktury także na słabiej zaludnionych terenach.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto