A A A

Niedługo do swojego laptopa podłączysz zewnętrzną kartę graficzną

14 marca 2016, 18:10 | Czytany 462
Do tej pory osoby, które chciały grać w najnowsze tytuły były zmuszone do kupna konsoli do gier, stacjonarnego peceta lub ciężkiego laptopa, który tylko z czystej kurtuazji był nazywany komputerem przenośnym. Jednak już niebawem świat gier otworzy się przed posiadaczami lekkich laptopów i Ultrabooków. Wystarczy, że oprócz komputera kupią one zewnętrzną kartę graficzną.
Niedługo do swojego laptopa podłączysz zewnętrzną kartę graficzną

Na stworzenie takiego rozwiązania zdecydowały się trzy firmy - AMD, Razer oraz Intel. AMD XConnect, bo tak nazywa się nowa technologia, przewiduje stworzenie stacji dokującej do laptopa, w której umieszczona będzie mocna karta graficzna. Brzmi znajomo? Słusznie, ponieważ podobne rozwiązania w swojej ofercie miały już MSI, Asus, ATI i kilka innych firm.

Wszystkie z nich miały jednak ogromną wadę, którą był sposób połączenia z komputerem. Często wykorzystywały one niezwykle powolny interfejs USB. Najdoskonalszym w tej materii rozwiązaniem była stacja Asus XG Station, która wykorzystywała interfejs Thunderbolt 2. I mimo że ma on wiele wspólnego z PCI-Express (jest jego zewnętrzną implementacją), za pomocą którego podłącza się standardowe karty graficzne, to i tak oferował za małą wydajność do wykorzystania pełnego potencjału mocnej karty graficznej.

Inaczej ma być w przypadku AMD XConnect.

Rozwiązanie to wykorzystuje nowszy interfejs Thunderbolt 3, który oferuje cztery linie PCI-Express i zapewnia teoretyczna przepustowość na wysokim poziomie 40 Gbps. Ma ona być wystarczająca do korzystania nawet z mocnej karty graficznej. Do stacji dokującej będzie można włożyć karty graficzne AMD Radeon R9 280 lub lepsze. Stacja dokująca będzie wykorzystywać kabel USB-C zgodny z Thunderbolt. Jeden taki przewód ma starczyć nie tylko do połączenia karty graficznej z komputerem, ale też jednoczesnego ładowania laptopa podłączonego do stacji.

Prototyp takiej stacji jest już dostępny na rynku i jest nim Razer Core. Znacznie zwiększa ona możliwości komputera, jest bowiem wyposażona w dodatkowe cztery porty USB 3.0, port Thudnerbolt 3 oraz port Ethernet. Współpracuje ona z komputerem Razer Stealth. AMD ma nadzieje, że inni producenci również zechcą produkować podobne stacje zgodne z AMD XConnect. Jednak zanim tak się stanie, zapewne zechcą oni sprawdzić, jak takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce.

Należy bowiem pamiętać, że nie tylko karty graficzne stosowane w laptopach są gorsze niż w komputerach stacjonarnych. Dotyczy to też procesorów. Dlatego może okazać się, że nawet po podłączeniu zewnętrznej karty graficznej wiele pecetów nie będzie zapewniać odpowiedniej wydajności w grach. Wąskim gardłem stanie się procesor i okaże się, że do komfortowego korzystania z AMD XConnect konieczne jest zastosowanie komputera tylko nieznacznie mniejszego od laptopa dla graczy.

AMD XConnect ma szansę rozpocząć nową erę w historii komputerów.

Teraz każdy z nas będzie mógł kupić cienkiego laptopa i pracować na nim poza domem, w biurze lub szkole. Z kolei po przyjściu do domu i podłączeniu go do stacji dokującej będzie można grać na nim w najnowsze hity. Będzie to rozwiązanie w cenie konsoli, które zapewni jakość grafiki znaną z pecetów. Kto wie, może nawet zastąpi ono konsole. Jestem bowiem przekonany, że stację dokującą AMD XConnect będzie dało się łatwo podłączyć do telewizora.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto