A A A

Obraz i dźwięk na PGE Narodowym

18 listopada 2017, 14:20 | Czytany 218
Do niedzieli trwają w Warszawie targi Audio Video Show. Podczas dwudziestej edycji wydarzenia każdy odwiedzający może posłuchać, jak działa nagłośnienie z najwyższej półki, i otworzyć usta na widok doskonałej klasy obrazu. Choć większość prezentowanej elektroniki przeznaczona jest dla raczej zamożnych klientów, na 150 stoiskach można znaleźć sprzęt, który ze względu na cenę nawet dla nich stanowi tylko ciekawostkę.
Obraz i dźwięk na PGE Narodowym

Jednym z pierwszych "eksponatów" witających gości jest ważący 1,5 tony dwumetrowy wzmacniacz Pivetta Opera Only. Potwór ten ma moc moc 6x20kW rms @ 8 ohm w klasie A, wyposażono go w sześć transformatorów toroidalnych 30 kW, szesnaście ceramicznych diód 1600V/400A i 2112 bipolarnych tranzystorów mocy.

To zresztą nie jedyne urządzenie, które powala ceną. Na jednym ze stoisk Sennheisera można spróbować szczęścia i posłuchać, jak brzmią HE-1, słuchawki kosztujące ćwierć miliona złotych - niedostępne w normalnej dystrybucji, bo wyprodukowano zaledwie 300 par. Ponoć miejsca w kolejce do kilkuminutowego odsłuchu są już wyczerpane, ale mi udało się załapać na chwilę z muzyką symfoniczną - i, co tu dużo mówić, poczułem się jak w operze. Przestrzenność dźwięku jest nieprawdopodobna!

Rzecz jasna na targach można znaleźć także mnóstwo "normalniejszego" sprzętu przeznaczonego dla nieco mniej wymagającej klienteli, acz też dostarczającego odpowiednie wrażenia.

Odpłynąć pozwalają także licznie przybyli producenci nagłośnienia pomieszczeń. W teorii taki sprzęt może wykorzystać każdy posiadacz kina domowego, w praktyce wiele zestawów pasuje raczej do studia audiofila.

Zainteresowanie pokazami zwiększa też obecność zaproszonych gości - wczoraj o 19 tłum szczelnie wypełnił małą salkę, w której na pytania odpowiadał Mariusz Duda, lider zespołu Riverside. Spotkanie pozwoliło też w należytej jakości odsłuchać utwory z jego najnowszego solowego albumu "Fractured". Dziś (w sobotę) o godz. 16 na stadionie będzie można spotkać Piotra Metza z Programu III Polskiego Radia.

Ponieważ na targi zjechały rzesze melomanów, a płyty winylowe od kilku lat znów stanowią popularny nośnik (co pewien czas sprzedaje je nawet sieć dyskontów z chrząszczem w logo!), w salach wystawowych nie może zabraknąć najróżniejszych gramofonów. Można znaleźć m.in. nowy sprzęt japońskiego Technicsa, który po latach wrócił do produkcji urządzeń, z których niegdyś był najbardziej znany.

Wizyta stanowi zresztą okazję także do tego, by zakupić odpowiedni materiał testowy. Stoisk z winylami nie brakuje!

Nazwa targów zobowiązuje. Choć trudno było mi oprzeć się wrażeniu, że - przynajmniej na PGE Narodowym, bo pokazy odbywają się też w hotelach Radisson Blu Sobieski i Hotel Golden Tulip - audio dominuje, ciekawostki przywieźli również spece od wideo. Co powiecie na telewizor, który po wyłączeniu wygląda jak obraz? Nie żartuję - w jasno oświetlonym pomieszczeniu przez dłuższą chwilę miałem wątpliwości, czy patrzę na malunek, czy na The Frame, nowatorski telewizor Samsunga.

Są tu i bardziej tradycyjne, choć również olśniewające jakością obrazu modele. Ot, chociażby taki EZ1000 Panasonica.

Jeśli natomiast ktoś hasło "kino domowe" traktuje nieco bardziej dosłownie, z pewnością znajdzie dla siebie odpowiedni projektor. Wrażenie zrobił na nas Epson EH-LS100, który - jak twierdzi producent - pozwala uzyskać obraz o przekątnej 130 cali przy odległości 5,6 cm od ekranu. Na stoisku firmy demonstrowano mniejsze wartości, ale i 70-calowy obraz z tak niewielkiej odległości, bez widocznych zniekształceń i z naturalnymi jak na projektor kolorami przy jasnym oświetleniu otoczenia wygląda co najmniej nieźle.

Na 10 tys. metrach kwadratowych, które przeznaczono na stoiska wystawców, można zobaczyć dużo więcej dziwów. Wymienić wszystkie byłoby ciężko, ale gdybym miał wybrać jeden niezwykły wynalazek, którego nie można zignorować, waszej uwadze polecilibyłbym Zeta Zero - kolumny, z których każda gra stereofonicznie, a w duecie wprost szokują czystością dźwięku. Podczas mojej wizyty osłuchałem się z wieloma zestawami nagłośnienia, ale to właśnie z pokazu możliwości tego urządzenia wyszedłem szczególnie zdumiony.

Targi Audio Video Show trwają do niedzieli, do godz. 18. Bilet na jeden dzień kosztuje 30 zł, dzieci do lat 16 wchodzą bezpłatnie. Warto zarezerwować na oglądanie więcej czasu, bo oprócz największej części targów na stadionie PGE Narodowy można odwiedzić stoiska ulokowane w hotelach Golden Tulip oraz Radisson Blu Sobieski.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto