A A A

Odchodzi główny projektant Apple'a

28 czerwca 2019, 16:00 | Czytany 124
Po niespełna 30 latach z Apple'a odchodzi prawa ręka śp. Steve'a Jobsa. Jonathan Ive, bo o nim mowa, zakłada własną firmę – LoveForm.
Odchodzi główny projektant Apple'a

Na 10 lat przed odznaczeniem Orderem Imperium Brytyjskiego zaczął Ive pracę w studiu projektowym w Cupertino. Był rok 1996. I nie było to dobry czas dla kalifornijskiej spółki, która była w kiepskiej kondycji finansowej i zwalniała kadry. Pierwszy przełom nadszedł w 1998 roku, kiedy to ukazał się kolorowy iMac zaprojektowany przez londyńczyka Jonathana Ive'a. W 2001 roku serca i uszy wielbicieli muzyki zawojował iPod – również będący dziełem Brytyjczyka, którego dwa lata wcześniej wydawane przez Massachusetts Institute of Technology czasopismo „Technology Review" umieściło na liście 100 najważniejszych innowatorów poniżej 35. roku życia. Później przyszedł czas na iPhone'a i iPada.

Lista laurów wielkiego zwolennika Bauhausu, wielbiciela minimalizmu jest długa. Podobnie jak spis zasług – niepodważalnego wkładu w rozwój wzornictwa komputerów i elektroniki użytkowej. Wyznawca idei formy podążającej za funkcją podczas wywiadu na konferencji Macworld w San Francisco w 1999 roku, uśmiechając się lekko, wyartykułował nieco skrępowany: „tak, komputery mogą być sexy".

To o głównym projektancie Steve Jobs powiedział: „gdybym miał w Apple'u bratnią duszę, byłby nim Jon". Jak gminna wieść niesie, wpółzałożyciel Apple'a i Jonathan Ivy byli w Apple'u niczym Lennon i McCartney. I należy dać wiarę tej niezwykłej relacji. Dość powiedzieć, że gabinety Jobsa i Ive'a były połączone tajnym korytarzem, do którego dostęp mieli jedynie oni.

W ostatnim czasie szeregi jabłkowej korporacji opuścili m.in. Angela Ahrendts – szefowa sprzedaży, Tom Gruber – współpomysłodawca Siri, Gerard Williams III – projektant podzespołów elektronicznych, Jimmy Iovine – ikona przemysłu muzycznego, Vipul Ved Prakash – specjalista ds. wyszukiwania.

Główny projektant Apple'a opuści koncern z Cupertino jeszcze w tym roku. Sir Jonathan Ive założył własną firmę, której kluczowym klientem ma wciąż pozostać producent iPone'ów i Macbooków.

Decyzja Jonathana Ive'a wydaje się ze wszech miar słuszna. Pod rządami Tima Cooka Apple bowiem zmienia się. I to na niekorzyść. Coraz liczniejsze błędy spowodowane oszczędnościami optymalizacją produkcji (zacinające się klawiatury, odkształcające się obudowy iPadów, throttling procesorów i przegrzewające się akumulatory w Macbookach) to efekt tego, że firmie przewodzi księgowy, a nie wizjoner. Trwoniąc dorobek swojego poprzednika.

zdjęcie: apple.com


Tagi: Apple
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto