A A A

Odświeżone Playstation 4 powstanie, ale nie będzie szybsze od poprzednika

4 kwietnia 2016, 18:10 | Czytany 306
Od kilku tygodni bardzo dużo spekuluje się na temat premiery ulepszonej wersji konsoli Playstation 4. Jestem przekonany, że tego typu urządzenie powstanie, ale nie będzie specjalnie wydajniejsze od konsoli Sony już dostępnej na rynku i nie pozwoli na uruchamianie gier w wyższej jakości grafiki.
Odświeżone Playstation 4 powstanie, ale nie będzie szybsze od poprzednika

O nowym Playstation 4 wiadomo stosunkowo niewiele. Mówi się, że ma być wyposażona w zupełnie nowy układ APU wykonany w niższym procesie technologicznym. Jestem pewien, że tak będzie. Należy jednak pamiętać o tym, że nowy układ nie zawsze oznacza większą wydajność. W końcu także poprzednie generacje konsol do gier otrzymywały nowsze rewizje procesorów. Te jednak powstawały nie po to, by zapewnić lepszą jakość grafiki czy jej płynność, ale po to, by zmniejszyć wymiary oraz pobór energii sprzętu i poprawić jego kulturę pracy. I w tym przypadku nie będzie inaczej.

Tworzenie dwóch wersji tego samego sprzętu jest bowiem niezbyt logiczne.

Należy pamiętać, że największą zaletą konsol do gier jest jednolita specyfikacja, do której należy dostosować tytuł. Dzięki temu deweloper może w pełni dostosować tworzoną przez siebie grę do możliwości sprzętu. Po wprowadzeniu kolejnego modelu sprzętu tworzenie gier może okazać się znacznie trudniejsze. Deweloper będzie musiał bowiem nie tylko zadbać o to, żeby gra działała z płynnością 30 klatek na sekundę na trzyletnim sprzęcie, ale też, by potrafiła wykorzystać pełny potencjał nowej konsoli. To przekłada się na znacznie więcej pracy programistów i testerów.

Taki wzrost wydajności wymaga też zastosowania dwukrotnie mocniejszego układu graficznego. Gdy dodamy do tego, że cena nowego Playstation 4 ma wynosić 399 dol., wydaje się to niemożliwe. Plotek na temat wersji konsoli pozwalającej na działanie gier w rozdzielczości 4K nie chcę nawet komentować, ponieważ wymagałoby to zastosowania czterokrotnie lepszego układu graficznego niż ten obecnie dostępny.

Odświeżone Playstation 4 faktycznie powstanie, ale nie będzie szybsze od poprzednika.

Jednak największą zastosowaną w tym sprzęcie innowacją będzie port HDMI 2.0, który umożliwi obsługę rozdzielczości 4K, ale tylko w przypadku filmów, a nie gier. Dzięki temu Playstation 4 stanie się nie tylko dobrą konsolą do gier, ale też świetnym urządzeniem multimedialnym. I ta drobna zmiana może sprawić, że po odświeżoną wersję sprzętu sięgnie wiele osób do tej pory nią niespecjalnie zainteresowanych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto