A A A

Oto Spectacles, okulary współpracujące ze Snapchatem

26 września 2016, 09:40 | Czytany 224
Snapchat zmienił swoją nazwę na Snap Inc. oraz zaprezentował swój pierwszy produkt sprzętowy. Są nim okulary przeciwsłoneczne Spectacles, za pomocą których można robić zdjęcia i nagrywać krótkie filmiki.
Oto Spectacles, okulary współpracujące ze Snapchatem

Evan Spiegel, CEO Snapa, twierdzi, że nowa nazwa lepiej pasuje do spółki, która stała się czymś więcej niż medium społecznościowym. Prawda jest jednak taka, że nowa nazwa jest lepsza, ponieważ większość osób i tak skracała nazwę popularnej aplikacji społecznościowej. Snap postanowił nie walczyć z tym trendem, tylko go zaadaptować do własnych potrzeb. I bardzo dobrze.

To jest jednak tylko kosmetyczna poprawka. Zdecydowanie ważniejszym wydarzeniem jest zaprezentowanie okularów Spectacles. Okulary te mają nagrywać 10-sekundowe filmy. Co ciekawe, będą one wyposażone w aparaty o 115-stopniowy kącie widzenia, który pod względem rejestrowanego obrazu jest bliższa ludzkiemu oku niż kamery stosowane w większości smartfonów dostępnych na rynku. Nagrywane filmy będą się też wyróżniać okrągłym, a nie kwadratowym lub prostokątnym, formatem obrazu.

Nie należy jednak spodziewać się, że urządzenie te będzie mógł kupić każdy.

Spectacles początkowo będą dostępne wyłącznie w bardzo ograniczonej dystrybucji. Przed wprowadzeniem go na rynek firma chce sprawdzić, jak okulary wpasowują się w styl życia ludzi. Dla Snapa nie jest też to produkt priorytetowy, ponieważ sam Evan Spiegel nazwał je zabawką. Osoby, którym uda się kupić okulary w pierwszym rzucie, zapłacą za nie 129 dol. Okularów już ponad rok temu miał okazję używać już CEO Snapa.

Spektakularna porażka okularów Google Glass, które pojawiły się wyłącznie w formie prototypu sprawiła, że wiele osób spisało gadżety ubieralne na straty. Przykład inteligentnych zegarków oraz opasek jasno pokazuje jednak, że jako konsumenci pożądamy produktów niedrogich, prostych i zwyczajnie przydatnych. Dlatego mimo że mało kto decyduje się na kupno inteligentnego zegarka, to znacznie mniej kosztowne smartbandy możemy zobaczyć na wielu nadgarstkach.

Spectacles nie będą mieć nawet ułamka możliwości Google Glass. Będą po prostu okularami z wbudowaną kamerą i modułem łączności bezprzewodowej. Ale może to i lepiej? Dzięki temu mamy pewność, że każdy użytkownik Snapchata będzie potrafił je obsłużyć. W dodatku mniej funkcji to mniejsze ryzyko awarii oraz niższa cena. A ta ostatnia jest kluczowa, zwłaszcza w przypadku zabawki przeznaczonej dla młodych, niezbyt zamożnych osób.

Mimo to nie można jednoznacznie powiedzieć, że Spectacles to sprzęt tani.

Koszt 129 dol. po dodaniu wszystkich niezbędnych podatków i marż powinien przełożyć się na polską cenę wyższą niż 600 zł. Dlatego nie do końca jestem pewien, czy okulary te okażą się sukcesem. Ich ogromną zaletą jest prosta obsługa oraz współpraca z jednym z największych i najszybciej rozwijających się komunikatorów na świecie. Wady to z kolei małe możliwości oraz wysoka cena.

Jestem rozdarty. Jako fan nowych technologii widzę ogromny potencjał tego urządzenia i jestem nim szczerze podekscytowany. Zdecydowanie bardziej powściągliwy jestem jako potencjalny nabywca, który miałby za tę zabawkę zapłacić ponad 600 zł. Rzecz w tym, że konsumentów jest znacznie więcej niż entuzjastów, dlatego do ewentualnego sukcesu tego urządzenia należy podchodzić z dużą dozą rezerwy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto