A A A

Otrzymałeś życzenia wielkanocne od nieznajomego? Uważaj, to może być sprytne oszustwo!

26 marca 2016, 12:40 | Czytany 473
Może wydawać się, że otrzymywanie życzeń świątecznych jest czymś przyjemnym. Cóż, w większości przypadków tak jest. Istnieją jednak sytuacje, w których otrzymanie życzeń i odpowiedź na nie może mieć nieprzyjemne konsekwencje.
Otrzymałeś życzenia wielkanocne od nieznajomego? Uważaj, to może być sprytne oszustwo!

Okazuje się, że dzięki życzeniom wielkanocnym przestępcy mogą wyłudzić od nas pieniądze, o czym informuje serwis Bezprawnik.pl. Okazuje się, że oszuści wykorzystują tego typu wiadomości do uśpienia naszej czujności. Następnie informują, że na używanym numerze telefonu została aktywowana usługa SMS Premium. W tym momencie użytkownik łączy fakty i dochodzi do wniosku, że wysłane wcześniej życzenia były pierwszą taką wiadomością. Oszuści jednak jednocześnie informują, że usługę można wyłączyć odsyłając SMS-a o treści "STOP".

Prawda jest jednak taka, że żadna usługa nie była wcześniej włączona i jest ona aktywowana dopiero po wysyłaniu wiadomości o treści "STOP". Ofiara zda sobie z tego sprawę dopiero po otrzymaniu kilku SMS-ów, z których każdy będzie kosztował od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Mniej uważne osoby dowiedzą się o działaniu oszustów dopiero po otrzymaniu rachunku, którego wysokość będzie opiewać na kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.

Dlatego lepiej nie odpowiadać na życzenia od nieznajomych i od razu je kasować. Nie warto też wyłączać usług, których wcześniej nie aktywowaliście. A najlepiej jest od razu kasować wszystkie podejrzane SMS-y, a także zablokować usługi SMS Premium w salonie operatora, na jego infolinii lub w internetowym panelu klienta. Warto też udostępnić ten wpis wśród znajomych i tym samym ostrzec ich przed podobnymi oszustwami. W ten sposób możliwe będzie znaczne ograniczenie liczby osób, które na nie się nabiorą.

Zdjęcie główne zostało udostępnione na licencji Creative Commons 2.0.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto