A A A

Po grę tylko z dowodem

13 kwietnia 2015, 11:20 | Czytany 328
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w MEN oraz Ministerstwie Gospodarki w sprawie brutalnych gier wideo. Prof. Irena Lipowicz uważa, że na wzór alkoholu i papierosów najbrutalniejsze gry powinny być dostępne za okazaniem dowodu osobistego. To dobry pomysł, ale z jego realizacją może być jeden spory kłopot.
Po grę tylko z dowodem

Rzecznik zwraca uwagę, że system kategoryzacji wiekowej gier PEGI, który obejmuje tytuły ukazujące się polskim rynku, nie jest umocowany prawnie. Podaje przykłady krajów, w których za sprzedaż gry nieodpowiedniej do wieku kupującego grozi kara finansowa a nawet więzienie (Wielka Brytania).

Z przykładami wpływu brutalnych gier na dzieci, na które powołuje się prof. Lipowicz można się zgodzić lub nie. Ale faktem jest, że w Polsce kolorowe znaczki PEGI na pudełkach pełnią wyłącznie rolę informacyjną i młody człowiek może legalnie kupić nawet grę ze znaczkiem PEGI 18. Co więcej, niska świadomość rodziców na temat gier sprawie, że sami kupują swoim pociechom nieodpowiednie tytuły. Nie każdy dorosły orientuje się jak realistyczne i dosłowne potrafią być współczesne gry wideo. Nie każdego do zakupu zniechęcą nawet dodatkowe oznaczenia PEGI informujące, że w grze pojawiają się narkotyki czy seks. A są przecież tytuły, które poziomem brutalności wykraczają poza wyobrażenie nawet zorientowanego w temacie rodzica. Inne gry zawierają przemoc podaną w bardziej subtelny sposób zmuszając gracza do wyborów moralnych, w których wyniku wirtualne postacie ponoszą śmierć.

Tu dochodzimy do roli sprzedawcy. Jeśli chodzi o osoby pracujące w małych sklepach stacjonarnych z odpowiedzialnością bywa różnie. Cześć przyjmuje na siebie rolę pedagoga a dla innych najważniejsza jest liczba sprzedanych pudełek. Jednak można przypuszczać, że klientowi, który dopiero szuka ciekawego tytułu zawsze doradzą grę odpowiednią dla wieku gracza. Sprzedawcy w dużych sieciach muszą zwracać uwagę na wiek kupującego bo ewentualna afera przyciągnie uwagę mediów i zaszkodzi wizerunkowi firmy. Handlujący w sieci to już inna bajka. Tu nawet nie chodzi o odpowiedzialność - oni nie mają przecież możliwości weryfikowania wieku kupującego. Idziemy jednak dalej - co z dystrybucją elektroniczną gier. Aktualnie każdy chętny może kupić najnowsze tytułu PEGI 18 na Steam lub w PSN. Weryfikacja wieku kupującego sprowadza się tam do prośby o podanie daty urodzenia.

To właśnie jest najsłabszy punkt omawianej propozycji. Czy wprowadzenie „gier na dowód" oznacza, że tytuły PEGI 18 znikną z cyfrowej dystrybucji? A może weryfikować wiek kupującego pośrednio, np. wprowadzić możliwość płacenia za grę dla dorosłych tylko kartą kredytową (zakładając, że mogę je posiadać wyłącznie osoby pełnoletnie)? Dobre inicjatywy nieraz rozbijały się o tego typu techniczne szczegóły. Z pomysłem RPO może być podobnie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
blaster
blaster
13 kwietnia 2015, 18:04
W Niemczech jest tak od dawna zeby kupic gre trzeba pokazac dowod, a piwo mozna kupic od lat 16..
avatar
piterro
13 kwietnia 2015, 17:44
Moim zdaniem jeśli takie głupie ograniczenia zostaną wprowadzone, to znacznie wzrośnie piractwo, więc producenci będą przeciwko takim rozwiązaniom.
ptrick
ptrick
13 kwietnia 2015, 13:41
Meh, kolejny idiotyzm. Zrzucanie braku umiejętności wychowywania dzieci na brutalność gier. Jakoś 10-20 lat temu dzieci nie miały problemu z graniem w brutalne gry, nie ważne czy to były gry z pegi 18 czy nie. Sam w podstawówce grałem w gta tylko dlatego, by móc zabijać ludzi i jakoś nie widzę w tym nic złego czy by miało to zły wpływ na mnie, a teraz nagle brutalne gry mają zły wpływ na dzieci i trzeba zabronić ich sprzedaży ogólnej? Dajcie spokój. Mówmy sobie szczerze, im mniej różnych bodźców będzie miało dziecko, tym gorzej dla niego. Skoro wszystko jest zabraniane, to jak dzieciak ma się nauczyć co jest dobre, a co złe?
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto